Java vs C#

GT 145

Decapat
Bir haftadır kararsızlıktan kafayı yeme raddesine geldim. Java daha cross-platform ve köklü ama C# daha hızlı diye biliyorum. Web geliştirme ve 2D oyun geliştirme ilgi alanım(2D oyun geliştirmede yeniyim). Aslında oyun geliştirme için C++ kullanıyorum ama benim gibi acemiler için güvensiz bir dil. İleride yurt dışında çalışmak, kariyer yapmak istiyorum. Sizce hangisi seçmeliyim?

C# zaten Microsoft ekosisteminin Java'si olarak nitelendirilebilir. Ancak elbette aralarinda kullanim alanlari, teknoloji ve yazis farkliliklari var. Web gelistirmeyle ugrasacaksan once alana karar vermen lazim. Frontend mi backend mi? Oyun tarafina kayacaksan Unity ve C# iyi bir tercih olabilir cok basit oyunlarla kodlama mantigini ogrenmek istiyorsan Python da bakabilirsin. Sen daha hangi alana yonelecegine karar verememissin.

Bir haftadır kararsızlıktan kafayı yeme raddesine geldim. Java daha cross-platform ve köklü ama C# daha hızlı diye biliyorum. Web geliştirme ve 2D oyun geliştirme ilgi alanım(2D oyun geliştirmede yeniyim). Aslında oyun geliştirme için C++ kullanıyorum ama benim gibi acemiler için güvensiz bir dil. İleride yurt dışında çalışmak, kariyer yapmak istiyorum. Sizce hangisi seçmeliyim?
Oyun ise C dil grubu. Web, crossplatform uygulama icinse Java.

C# zaten Microsoft ekosisteminin Java'si olarak nitelendirilebilir. Ancak elbette aralarinda kullanim alanlari, teknoloji ve yazis farkliliklari var. Web gelistirmeyle ugrasacaksan once alana karar vermen lazim. Frontend mi backend mi? Oyun tarafina kayacaksan Unity ve C# iyi bir tercih olabilir cok basit oyunlarla kodlama mantigini ogrenmek istiyorsan Python da bakabilirsin. Sen daha hangi alana yonelecegine karar verememissin.

Hocam bu iki dili ana amaç olarak Back-End web geliştirmede kullanmak istiyorum. Normalde Back-End için C++,Python kullanıyordum ama Java ve C# şirketler tarafından daha çok rağbet görüyor gibi.

İleride yurt dışı çalışmak için fark etmez, isterseniz perl öğrenin, yeter ki düzgün, temiz, efektif kod yazmayı öğrenin, bunları öğrenmeden şu dil mi bu dil mi demek saçma geliyor bana. X dili öğrenince yurt dışından yaldızlı davetiye yollanacak durumu yok yani. Zaten java cross platformdur ya da c# hızlıdır gibi ibareler sizi niye ilgilendiriyor şu noktada. Yazılım mimarısınız da projeye eklenecek yeni mikroservis için dil seçmenizi mi istediler? Cross platform bir dil seçince kariyerinize artı mı katıyor?

Hocam bu iki dili ana amaç olarak Back-End web geliştirmede kullanmak istiyorum. Normalde Back-End için C++,Python kullanıyordum ama Java ve C# şirketler tarafından daha çok rağbet görüyor gibi.

Backend tarafinda su an TR'de en cok Java, .Net(C#) ve Node.js(Javascript) kullaniliyor. Bunlarin ucune de birer hafta sure verip bakip, kod yazip en sonunda hangisinden daha zevk aldigina bakarak onu secebilirsin.

C++ ne zamandan beri server side geliştirmede kullanılıyor? Napıyorsun web serverı komple sıfırdan sen mi yazıyorsun C++ ile? Back-end web uygulamalarında kullanılan bir tabir. Çünkü uygulama tek bir bütün halinde değil.

C# cross-platform, C#'ın kapsamlı server side frameworkü var, C# oyun geliştirmede kullanılıyor, bir ton framework ve library desteği var, MSDN'in kapsamlı dökümantasyonu var. Ek olarak dillere takılmak anlamsız. Web projesi geliştiriyorumdur, basit bir şey için en hızlı C# kullanıyorumdur, C#'la devam ederim. Java daha uygundur projeye, Java tercih ederim.

Geri
Yukarı