JavaScript'te hangi kütüphaneleri öğrenmeliyim?

BreaKSooN05

Kilopat
Arkadaşlar ben yeni bir JavaScript öğrenmeye başladım. Aldığım eğitimde jquery + React + Angular + node.js var. Ben jquery kısmına geçtim anladığım JavaScript yazmayı kolaylaştıran bir kütüphane olduğu. YouTube ve Udemy üstünde mini projeleri incelediğimde genel de saf JavaScript yazmışlar jquery kullanmamışlar.

JavaScript hakkında çok fazla kütüphane var ne yapacağımı şaşırdım. Şu an 2-3 ay Front-End ile gelişmek bir şeyler yapmak istiyorum. Daha sonrasında Back-End'e de geçeceğim ona göre hangi kütüphaneleri öğrenmem gerekir? Kütüphaneler arasında nasıl farklar var?

Hepsini kullanabilirsin, sonuçta React öğrensen her yerde react kullanılmıyor yapılan işe ve sektöre göre değişiklik gösterebiliyor.
Zamanında duayeni olan Jquery ile React,Angular ve Vue kütüphanelerini karşılaştırmak çok doğru değil.
Sen hem jquery hem de Angular/React/Vue üçlüsünden birisini kullanmaya bak.
Benim tavsiyem React öğrenmen yönünde olur çünkü pazar payı yüksek ayrıca React Native kullanarak mobil uygulama geliştirme şansın da var, Angular ve Vue içinde destekler ve topluluk büyük olsa da React genel olarak daha fazla kullanılıyor.

Zaten Jquery kullanırken çok karmaşık şeyler görmeyeceksin, DOM manipülasonunun kolaylığını tadacaksın.

Aklına takılan farklı sorular varsa sormaktan eçkinme lütfen.

React ve Angular biliyorum derken tadımlık olarak göz aşınalığım var demek istediniz sanırım.
Çünkü bunlardan birisi bile Front-end için fazlasıyla yeterli.

Ayrıca SPA freamworkleri ile çalışıyorsanız jQuery'e ihtiyacınız yok. Bazı eski JS devleri kızabilir ancak jQuery ölü yatırım.

React mı Angular mı deseniz ben Vue derdim. Piyasa için istiyorsanız React ancak öteki her türlü durum için Vue ve Nuxt.

Back-end tarafında girişte Node, Express ve RDBMS/Mongo yeterli olacaktır.

Hepsini kullanabilirsin, sonuçta React öğrensen her yerde React kullanılmıyor yapılan işe ve sektöre göre değişiklik gösterebiliyor.
Zamanında duayeni olan Jquery ile React, Angular ve Vue kütüphanelerini karşılaştırmak çok doğru değil.
Sen hem jquery hem de Angular/React/Vue üçlüsünden birisini kullanmaya bak.
Benim tavsiyem React öğrenmen yönünde olur çünkü pazar payı yüksek ayrıca React Native kullanarak mobil uygulama geliştirme şansın da var, Angular ve Vue içinde destekler ve topluluk büyük olsa da React genel olarak daha fazla kullanılıyor.

Zaten Jquery kullanırken çok karmaşık şeyler görmeyeceksin, DOM manipülasonunun kolaylığını tadacaksın.

Aklına takılan farklı sorular varsa sormaktan eçkinme lütfen.

React ve Angular biliyorum derken tadımlık olarak göz aşınalığım var demek istediniz sanırım.
Çünkü bunlardan birisi bile Front-End için fazlasıyla yeterli.

Ayrıca SPA freamworkleri ile çalışıyorsanız JQuery'e ihtiyacınız yok. Bazı eski JS devleri kızabilir ancak jQuery ölü yatırım.

React mı Angular mı deseniz ben Vue derdim. Piyasa için istiyorsanız React ancak öteki her türlü durum için Vue ve Nuxt.

Back-End tarafında girişte Node, Express ve RDBMS/Mongo yeterli olacaktır.

Şu an Front-End kısmı için React veya vue öğrenmem yeterli gelir mi?

Şu an Front-End kısmı için React veya Vue öğrenmem yeterli gelir mi?
Zaten aşırı özel durumlar haricinde bir proje içerisinde birden fazla SPA freamworkü bulunmaz. Yani evet. Bunlardan birisi Front-end için girişte yeterli olur. Ancak ileri seviyede Next/Nuxt gibi SSR çözümlerini de öğrenmeniz gerekebilir.

Aralarında ki fark ne? Yani kullanım alanları farklı mı?
Ben cevaplayayım, Nodejs aslında backend için kullanılır.

React, angular ve vue içinde ise farkları anlatmayı doğru bulmuyorum heleki sektörde yeniysen.
Php mi öğrensem, Asp mi öğrensem sorusuna benziyor.
Hiç fark etmez, ikisi ile de web sitesi yapabilir.

React öğrenmeyi tercih ettin diyelim, 6 ay sonra Vue geçmeye karar verdiğinde zaten çok kolay bir geçiş sürecin olacak, temel mantıkta bir çok şey aynı oluyor, syntax ve kütüphaneye has özellikleri öğrenmen-tecrübe etmen yeterli oluyor.

Üstteki arkadaş "jquery ölü yatırım" demiş, doğruluk yapı var ama jquery yine de göz ardı edilmemeli dökümantasyonu 1 kere okusan ne var ne yok diye baksan bile kafi.

Javascript ogrenmeye yeni basladiysan framework zaten ogrenemezsin.

Bence oturup Javascript'in kendisini iyice ogren, sonra zaten neden zibilyon tane kutuphane oldugunu anlamis olacaksin.

HTML ve DOM yapisindan bagimsiz dil olarak ogren, sonra frontend deki kullanimini ogren; sonrasinda neden framework'lere ihtiyac oldugunu ve hangisinin neden revacta oldugunu kendin cozumlersin.

İlk once düz JavaScript konusunda iyi seviyeye gel sonra NodeJS, React, NextJS, deno falan öğrenmeye çalışırsın ama öncelik JavaScript'in kendisi.

Yeni konular

Geri
Yukarı