Rehber JBL düşük bütçeli kulaklık neden alınmamalı ve yerine ne alınmalı?

BT500 pedleri küçük, bu yüzden kulağı acıtıyor.
Benimki garanti bitiminden hemen sonra bozuldu ve açılmıyor, teknik serviste tamir de yapılmıyormuş. Yani kulaklık çöp oldu yatıyor.

Evet, kalitesizliğide var. Maalesef o kadar para verip ergonomi 0.

Forum sayesinde Q10 aldım ve 2 aydır iş yerinde kullanıyorum. Kulaklıklardan anlayan birisi değilim ancak çok memnunum. Günde ortalama 1-2 saat kullanıyorum ve aldığımın 1 ay sonrasında ilk defa şarja taktım. Kulağı kapatması aradığım bir özellikti, kablolu desteği çok hoşuma gitti. Bu fiyat bandında öneririm alacak arkadaşlara.
@MaNsİoN35 Hocam Q30 ile arasında ciddi ses farkı oluyor mu? Sadece Spotify'dan bilgisayarda dinliyorum müziği ve kalitesini Çok Yüksek'te tutuyorum Spotify'ın. Ekolayzır ayarından anlamam, Q30 almaya değer mi sizce :) ? Fiyatı 689'a düşmüş HB'da.

Son düzenleme:
Düşük frekans değeri(20.000Hz): Yüksek frekans tepkisi ne kadar yüksekse o kadar temiz ve berrak tiz verir. Ve düşük olması bir dezavantaj
Hi-Res ses sertifikası. Çok iyi bir deneyim sunmaz ama sonuçta var ve gerçek.
Frekans aralığı, kaliteli diğer bileşenler olmadığı sürece tek başına bir anlam ifade etmez. 100TL'ye güya 4Hz-40Khz frekans aralığı sunabilen kulaklıklar var. Peki sesleri iyi mi? Çöp. Örneğin kullandığım Takstar Pro 82'nin frekans aralığı sadece 10Hz-20KHz olmasına rağmen Anker Q10'u ses kalitesi olarak katlar.
Empedans en yakın ve daha ucuz rakibinde göre daha kötü(32Ohms): Empedans ne kadar düşükse daha yüksek ses almak o kadar az güç gerektirir. Rakibinin ise 16 Ohms değeri.
Düşük empedans 16 Ohms.
Empedansın düşük veya yüksek olması "her zaman" bir artı-eksi değildir. Kullanacağın kaynağa göre değişir bu.

Ayrıca sadece Empedans ile kulaklığı beslemen gereken güç belli olmaz. 80OHM olmasına rağmen 250OHM olandan sürmesi daha zor olanlar var.
Sürücü birim boyutu küçük(32mm). Daha büyük sürücüler daha güçlüdür ve daha iyi bas üretebilirler. Rakibinde 40mm sürücü mevcut.
Tıpkı frekans aralığında olduğu gibi sürücü boyutu da tek başına sesin iyi ya da kötü olmasını belirlemez. Örneğin benim kullandığım Takstar Pro 82'de 40MM sürücü var, bir eski modelinde ise 50MM. Yeni olan daha iyi ses veriyor.
Kulak kapatan model değil.
Kulaklık çok hafif Premium hissiyat vermiyor. Malzeme pek kaliteli değil.
Geniş kafa yastığı aralığı.
Çok hafif olması kullanım alanına bağlı olmakla birlikte bir artı veya eksi değildir, tercihe bağlı bir şeydir. Bahsi geçen bütün kulaklıklar stüdyo kulaklığı değil, consumer kulaklıkları. Yani bunların daha şık görünmesi, daha hafif olması ve dışarıda kullandığınızda kaba durmamasına önem gösterilir. Kocaman, kalın ve biçimsiz bir consumer kulaklığı yaparsanız kimse alıp dışarıda kullanamaz onu.

Pedlerin ve kafa bandının rahatsız/edip etmemesi yine kafa ve kulak kepçesi yapısına bağlı olmakla birlikte T500 serisinin diğer modellere göre daha çok rahatsız ettiği söylenebilir. Ama malzeme kalitesi bahsettiğiniz kadar kötü değil. Dikkatli kullandığınız sürece bir sorun çıkarmayacak derecede.

BassUp modu var. İşe yarıyor ve çok güzel bass yoğun severler sürekli açık tutmalı bunu.
Bassheadler için iyi bir özellik olsa da bu modlar düşük bütçeli kulaklıklarda sesi çorbaya çevirip netliğini azaltıyorlar. Düşük frekanslar midlere karışmaya başlıyor.

SONUÇ: Tune500 BT serisi kronik dip ses sorunuyla ünlü. Ayrıca JBL'nin bu tarz kulaklıkları konuda diğer arkadaşların söylediği gibi iyi değil ve varsa alternatiflerine yönelinmesi daha doğru olur. Ancak konuyu açan arkadaş bilgisizce haterlık yapmış. Yararsız rehber.

Bu konuda benden bilgili arkadaşlar var forumda. Onlar görürse daha da detaylı ve doğru bir açıklama da yapabilirler.

Edit: @TLoTEvil Arkadaşın yorumun tamamına katılıyorum. Kulaklık ve ses sitemleri başlı başına PC gibi bir kategori. İnternetten 5-10 kulaklık karşılaştırarak, Versus linki atılarak öğrenilmez. Bu tarz eksik bilglerle böyle agresif bir üslupla rehber yapılmaz.

JBL T500 BT serisinin alınmamasını düşünmeme rağmen rehberinize ve üslubunuza anti yorum yapıyorum. Umarım bir dahaki sefere daha çok araştırarak, Hater'lık ya da Fanboy'luk agresifliğinde olmayan rehberler hazırlarsınız.

Son düzenleme:
Ben sadece müzik dinlemek için 120 TL bütçe ile kulak içi JBL kablosuz almayı düşünüyordum. Ne alabilirim?
Çabuk bozuluyor JBL, değişim ok ama zaman emek çöp, MediaMarkt'ta Sony var bence onu dene. Ben aldım JBL'den sonra BT version aldim ancak o da kulaklarımı acıtıyor, aynı anda hem bilgisayar hem telefona bağlanmıyor. Görüşmeler de kalite zayıf, herkes şikayetçi duyamamaktan.

Forum sayesinde Q10 aldım ve 2 aydır iş yerinde kullanıyorum. Kulaklıklardan anlayan birisi değilim ancak çok memnunum. Günde ortalama 1-2 saat kullanıyorum ve aldığımın 1 ay sonrasında ilk defa şarja taktım. Kulağı kapatması aradığım bir özellikti, kablolu desteği çok hoşuma gitti. Bu fiyat bandında öneririm alacak arkadaşlara.
@MaNsİoN35 Hocam Q30 ile arasında ciddi ses farkı oluyor mu? Sadece Spotify'dan bilgisayarda dinliyorum müziği ve kalitesini Çok Yüksek'te tutuyorum Spotify'ın. Ekolayzır ayarından anlamam, Q30 almaya değer mi sizce :)? Fiyatı 689'a düşmüş HB'da.

689TL fiyatı çok iyi alınır. Fakat müzik kalitesi yani birisi 65 ise diğeri 80'dir Q35'de fark var bayağı. Size kalmış bütçe varsa alınabilir.

Çabuk bozuluyor JBL, değişim ok ama zaman emek çöp, MediaMarkt'ta Sony var bence onu dene. Ben aldım JBL'den sonra BT version aldim ancak o da kulaklarımı acıtıyor, aynı anda hem bilgisayar hem telefona bağlanmıyor. Görüşmeler de kalite zayıf, herkes şikayetçi duyamamaktan.

Aynen, JBL almaktansa Sony daha mantıklı. Fakat gönüllerin şampiyonu TaoTronics ve Anker. 🙂

Frekans aralığı, kaliteli diğer bileşenler olmadığı sürece tek başına bir anlam ifade etmez. 100TL'ye güya 4HZ-40Khz frekans aralığı sunabilen kulaklıklar var. Peki sesleri iyi mi? Çöp. Örneğin kullandığım Takstar Pro 82'nin frekans aralığı sadece 10HZ-20KHz olmasına rağmen Anker Q10'u ses kalitesi olarak katlar.

Empedansın düşük veya yüksek olması "her zaman" bir artı-eksi değildir. Kullanacağın kaynağa göre değişir bu.

Ayrıca sadece Empedans ile kulaklığı beslemen gereken güç belli olmaz. 80OHM olmasına rağmen 250OHM olandan sürmesi daha zor olanlar var.

Tıpkı frekans aralığında olduğu gibi sürücü boyutu da tek başına sesin iyi ya da kötü olmasını belirlemez. Örneğin benim kullandığım Takstar Pro 82'de 40mm sürücü var, bir eski modelinde ise 50mm. Yeni olan daha iyi ses veriyor.

Çok hafif olması kullanım alanına bağlı olmakla birlikte bir artı veya eksi değildir, tercihe bağlı bir şeydir. Bahsi geçen bütün kulaklıklar stüdyo kulaklığı değil, consumer kulaklıkları. Yani bunların daha şık görünmesi, daha hafif olması ve dışarıda kullandığınızda kaba durmamasına önem gösterilir. Kocaman, kalın ve biçimsiz bir consumer kulaklığı yaparsanız kimse alıp dışarıda kullanamaz onu.

Pedlerin ve kafa bandının rahatsız/edip etmemesi yine kafa ve kulak kepçesi yapısına bağlı olmakla birlikte T500 serisinin diğer modellere göre daha çok rahatsız ettiği söylenebilir. Ama malzeme kalitesi bahsettiğiniz kadar kötü değil. Dikkatli kullandığınız sürece bir sorun çıkarmayacak derecede.

Burada haklısın. Zaten ben genel olarak kaliteden bahsettim ikisinin de sürücü kaliteleri iyi ve ben kulaklık hakkında rehber yapmadım sadece iki kulaklık karşılaştırdım. İkisini de kullanmış ve çok denemiş birisi olarak. Fakat gerçekten BT500 çöp kalıyor ped bakımında bu yorumundan anlayacağım Q10 kullanmadığın.

SONUÇ: TUNE500 BT serisi kronik dip ses sorunuyla ünlü. Ayrıca JBL'nin bu tarz kulaklıkları konuda diğer arkadaşların söylediği gibi iyi değil ve varsa alternatiflerine yönelinmesi daha doğru olur. Ancak konuyu açan arkadaş bilgisizce haterlık yapmış. Yararsız rehber.

Bu konuda benden bilgili arkadaşlar var forumda. Onlar görürse daha da detaylı ve doğru bir açıklama da yapabilirler.

Edit: @TLoTEvil Arkadaşın yorumun tamamına katılıyorum. Kulaklık ve ses sitemleri başlı başına PC gibi bir kategori. İnternetten 5-10 kulaklık karşılaştırarak, Versus linki atılarak öğrenilmez. Bu tarz eksik bilglerle böyle agresif bir üslupla rehber yapılmaz.

JBL T500 BT serisinin alınmamasını düşünmeme rağmen rehberinize ve üslubunuza anti yorum yapıyorum. Umarım bir dahaki sefere daha çok araştırarak, Hater'lık ya da Fanboy'luk agresifliğinde olmayan rehberler hazırlarsınız.

Hater dediğiniz galiba düşmanlık tarzı bir şey fanboydan sonra yeni çıktı galiba. Merak etmeyin hater veya fanboy değilim. Agresifde değilim. Fark etmeden hatam olduysa üzgünüm. Sizin için yararsız rehber evet benim ne demek istediğimi anlayana yararlı özellikle hiçbir şey bilmeyip BT500, BT460 gibi modeller önerenler için. Ben insanların ne kadar JBL parasını hak etmeyen ürünlerini önermesem hep hatalı oluyorum. Bakın şu net bir gerçek çok yüksek bütçe için konuşamam ama, taşınabilir hoparlör, kulaklık bu tür şeylerde 2000-2500TL'ye kadar Anker bu noktada en iyilerden JBL bu aralıkta cidden çöp ben demiyorum JBL düğün salonu, parti kabinleri kötü diyememde zaten çünkü onlar hakkında bilgim yok. Bana lütfen JBL'in bir ürününü gösterin Anker'i geçen bir ürün. Gösterebileceğiniz sanmam göstersenizde 1 tane olsun. Hala şunu insanlara anlatamadığım için üzülüyorum sokakta bir genci durdursan ''ooo JBL iyi marka Anker abi o ne ya!" Der. Umarım anlarlar zaman geçtikçe artık.

Son düzenleme:
İkisini de kullanmış ve çok denemiş birisi olarak. Fakat gerçekten BT500 çöp kalıyor ped bakımında bu yorumundan anlayacağım Q10 kullanmadığın.
Piyasadaki en rahat kulaklıklardan biri olan Pro 82'yi kullanıyorum şu anda. Ve 1 yıl kadar T500 kullandım. O yüzden rahat ile rahat olmama arasındaki farkı net bir biçimde biliyorum.

T500 zaten kulak kepçesinin üstüne oturan bir model. Uzun kullanım için tasarlanmış bir kulaklık olmadığı buradan belli oluyor. Rahat bir kulak kaplayan kulaklık gibi alıp saatlerce takamazsınız.

Alan kişi bunu bilerek almalı.
Merak etmeyin hater veya fanboy değilim.
JBL çöp diye konu açıp her yerde JBL'ye çöp derseniz bu haterlık olur. Haterlık yapmadan gömmek istiyorsanız objektif olduğunuzu belli eden ve agresif olmayan bir üslupla ve mantıklı açıklamalarla anlatmanız lazım. Sizin üslubunuzdan dolayı hater dediler size.
fanboy değilim.
Profilinizde ve her mesajınızda Anker süper dediğiniz için size fanboy dedi konudaki arkadaşlar. Azıcık mesaj geçmişinize ve profilinize yazdığınız mesajlara bakmak yeterli bunun için.

Yine de bir markayı övmekte sorun görmüyorum. Ancak JBL'ye çöp demeniz + bu bir araya gelince arkadaşlar size fanboy dedi.
Agresifde değilim.
Bundan emin değilim 🤣

Başından beri size karşı çıkanlar zaten T500'ün iyi olduğunu savunanlar değil üslubunuzun kötü olduğunu düşünenler.
özellikle hiçbir şey bilmeyip BT500, BT460 gibi modeller önerenler için.
Bu normal bir şey. Şimdi çarşıda kulaklık satan bir yere gidip "k" desen JBL verirler. İnsanlar her yerde kaliteli diyip satılmasına alışmış.

Kalitesiz olduğu halde umarsızca önerilen bir şey varsa (Ki forumda çok yapılıyor) rehber konusu açıp uyarmanız takdire şayan. Ancak rehberi yaparken üslubunuzu korumanız ve en azından neden önerilmesinin yanlış olduğunu kanıtlayacak kadar teknik bilginiz olması lazım.

Gerçi 250 TL'lik BT kulaklıklar için araştırma yapabilir misiniz bilmiyorum. Yurt dışında akşam yemeği parasının 1/4'üne denk gelen fiyata sahip olduklarından detaylı incelemesi yapılmıyor çoğunlukla. Açıkcası bu fiyata ses kalitesine bakacağıma; rahat mı, şarjı ne kadar gidiyor, kronik sorunu var mı, uzun ömürlü mü ve aradığım özellikler bulunuyor mu ona bakarım.

Ben en azından "haklısınız" demenizden dolayı tebrik ediyorum. Bu tarz durumlarda %99 oranda saçma sapan agresif karşı mesajlar geliyor normalde.

Piyasadaki en rahat kulaklıklardan biri olan Pro 82'yi kullanıyorum şu anda. Ve 1 yıl kadar T500 kullandım. O yüzden rahat ile rahat olmama arasındaki farkı net bir biçimde biliyorum.

T500 zaten kulak kepçesinin üstüne oturan bir model. Uzun kullanım için tasarlanmış bir kulaklık olmadığı buradan belli oluyor. Rahat bir kulak kaplayan kulaklık gibi alıp saatlerce takamazsınız.

Alan kişi bunu bilerek almalı.

JBL çöp diye konu açıp her yerde JBL'ye çöp derseniz bu haterlık olur. Haterlık yapmadan gömmek istiyorsanız objektif olduğunuzu belli eden ve agresif olmayan bir üslupla ve mantıklı açıklamalarla anlatmanız lazım. Sizin üslubunuzdan dolayı hater dediler size.

Profilinizde ve her mesajınızda Anker süper dediğiniz için size fanboy dedi konudaki arkadaşlar. Azıcık mesaj geçmişinize ve profilinize yazdığınız mesajlara bakmak yeterli bunun için.

Yine de bir markayı övmekte sorun görmüyorum. Ancak JBL'ye çöp demeniz + bu bir araya gelince arkadaşlar size fanboy dedi.

Bundan emin değilim 🤣

Başından beri size karşı çıkanlar zaten T500'ün iyi olduğunu savunanlar değil üslubunuzun kötü olduğunu düşünenler.

Bu normal bir şey. Şimdi çarşıda kulaklık satan bir yere gidip "k" desen JBL verirler. İnsanlar her yerde kaliteli deyip satılmasına alışmış.

Kalitesiz olduğu halde umarsızca önerilen bir şey varsa (Ki forumda çok yapılıyor) rehber konusu açıp uyarmanız takdire şayan. Ancak rehberi yaparken üslubunuzu korumanız ve en azından neden önerilmesinin yanlış olduğunu kanıtlayacak kadar teknik bilginiz olması lazım.

Gerçi 250 TL'lik BT kulaklıklar için araştırma yapabilir misiniz bilmiyorum. Yurt dışında akşam yemeği parasının 1/4'üne denk gelen fiyata sahip olduklarından detaylı incelemesi yapılmıyor çoğunlukla. Açıkçası bu fiyata ses kalitesine bakacağıma; rahat mı, şarjı ne kadar gidiyor, kronik sorunu var mı, uzun ömürlü mü ve aradığım özellikler bulunuyor mu ona bakarım.

Ben en azından "haklısınız" demenizden dolayı tebrik ediyorum. Bu tarz durumlarda %99 oranda saçma sapan agresif karşı mesajlar geliyor normalde.

Anker'i önermem internete aratınca bile bir ara ben çıktiğimı gördüm.😀 önermem gerçekten çok iyi olması Eufy, Soundcore tüm alt markaları kaliteli kalitesiz ürünü Q20 dışında yok diyebilirim.

Bu arada maalesef ben sizin kadar tarafsız objektif yaklaşamıyorum. Ben her zaman kalite yolundayım kalitesiz ürün olunca ve alınmaması gereken bir ürünse onu gömerım. Sonuç basit alınmaması gereken kötü bir ürün. Merak etmeyin bu konuda yeterli araştırmamı 5 aydır belli aralıklarla yapıyorum ve Q10 gerçekten 600TL olsa önerilebilecek bir kulaklık.

kalitesiz ürünü Q20 dışında yok diyebilirim

Q20 kullandınız mı? Saatlerce kulaklık deneyip Sennheiser 350BT, 450BT ve benzer fiyat aralığındaki birçok kulaklıktan daha çok beğenip almıştım. Q10'a da sahibim, Q20 ANC açıkken ufak bir farkla daha önde (bunun aksini iddia eden üstüne video çeken insanlar var, bence durum öyle değil). Ama aralarında en F/P olanı Q10 orası kesin, piyasanın içinden geçiyor. ANC benim için bu kadar önemli olmasa o fiyat farkına değmez bile derdim.

Not: Alalı çok oluyor bu arada 2020 yaz sonları idi. Şu anda Q30, Q35 varken "kalitesiz" veya alınmaz denebilir orasını bilemem, o zaman için konuşuyorum.

Q20 kullandınız mı? Saatlerce kulaklık deneyip Sennheiser 350BT, 450BT ve benzer fiyat aralığındaki birçok kulaklıktan daha çok beğenip almıştım. Q10'a da sahibim, Q20 ANC açıkken ufak bir farkla daha önde (bunun aksini iddia eden üstüne video çeken insanlar var, bence durum öyle değil). Ama aralarında en F/P olanı Q10 orası kesin, piyasanın içinden geçiyor. ANC benim için bu kadar önemli olmasa o fiyat farkına değmez bile derdim.

Not: Alalı çok oluyor bu arada 2020 yaz sonları idi. Şu anda Q30, Q35 varken "kalitesiz" veya alınmaz denebilir orasını bilemem, o zaman için konuşuyorum.

Haklısın bu arada. Benim demek istediğim hani Anker'de hiç mi kötü veya eski ürün kalmadı en en kötü ona gösterebilirim o yüzden. Yoksa Q20'de hiç fena değil. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı