Kaçmış bir sultan papağanı ile ne yapmalıyım?

isikeren06

Hectopat
Yer
Ankara
Merhaba, başlıkta gördüğünüz üzere bugün akşam saatlarinde sokakta kaçmış bir sultan papağanı yakaladım. Dışarıda otururken bir anda bayağı yüksekten, yüksek sesle öte öte 2 tane sultan papağanı geldi. Boyutları gerçekten büyük yavru asla değillerdi, yüksekten bile net gözüküyorlardı. Bayağı bir uçtular takip ettim en son biri başka bir yöne doğru gözden kayboldu, biri de dermanı kalmayınca geldi yan binanın 1. katına kondu. Almam lazımdı çünkü hava yağmurluydu bırakırsam garanti yaşayamayacaktı, yemle vs almaya çalıştım ama yine kaçtı binalar arasında bayağı bir uçtuktan sonra bu kez bizim binamızdan bir dairenin balkonuna kondu. Daireye çıkıp rica ettik girdik balkondan kuşu aldık. Eve çıkardık nefes nefeseydi dermanı yoktu bayağı uçmuş belli ki, ufak bir kafesimiz vardı önceden, onu hazırlayıp hemen içine koyduk, ve şimdilik darı ve su verdik bayağı bir yedi oturdu şimdi boş boş etrafına bakıyor ben nereye geldim diye.

Kuşun bileziği yok, cinsiyetini de bilmiyorum hiçbirşeyini bilmiyorum. Ama yetişkin bir kuş belli, boyu rahat 2 muhabbet kuşu kadar var. Fotoğrafta küçük çıkmış. Sahibi çıkarsa götürüp vereceğim ama hiç sanmıyorum yüksek ihtimalle benimle yaşayacak bu can. Dediğim gibi darı verdim, bu onu şimdilik toparlanması için idare eder mi? Başka onu besleyecek ne verebilirim evde? Hiç sultan papağanı bakmadım bilgim sıfır, yardımlarınıza ihtiyacım var. Bir de başta dediğim gibi 2 taneydiler birini kurtarabildim sadece, eğer diğeri eşi ise şu an ayrıldıkları için strese girer mi kuş? Strese girmemesi için ne yapmalıyım? Alıp ilgilenmeli miyim, çabuk alışır mı? Alırken bayağı bir elimi yaraladı fakat benden kaçmıyor evcil gibi. Cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

IMG20230617212648.jpg

Son düzenleme:
Yasadiginiz semtin instagram veya herhangi bir sosyal medya hesaplarina kusun fotografini atip post ve hikaye atmasini isteyin. Google uzerindende yasadiginiz semtteki kayip kus ilanlarina falan bakin. Baska yapabileceginiz bir sey oldugunu zannetmiyorum. Umarim tez zamanda bulursunuz sahibini.

Sen besle, alışık olduğu belli zaten, problem yaşatmaz. Sahibi seni bulursa ya da kayıp ilanı vs. bulursan verirsin sahibine, yoksa sen bulmakla uğraşma. Sahibiyim diye yalan bile söyleyen çıkar.
Bende o yüzden çok ilan vs vermek istemiyorum çünkü daha eve çıkarırken bile insanlar bana ver bana ver diye üşüştü üstüme :D

Bende o yüzden çok ilan vs vermek istemiyorum çünkü daha eve çıkarırken bile insanlar bana ver bana ver diye üşüştü üstüme :D
Hazır eğitilmiş ev hayvanı, üstelik kuş. Hiç zahmeti yok. Yine de besleyemeyeceğini düşünüyorsan ver birine ya da sahibini bul ama harcarlar o hayvanı, söyleyeyim. Yazık olmasın.

Hazır eğitilmiş ev hayvanı, üstelik kuş. Hiç zahmeti yok. Yine de besleyemeyeceğini düşünüyorsan ver birine ya da sahibini bul ama harcarlar o hayvanı, söyleyeyim. Yazık olmasın.
Şuan zaten halihazırda 1 eş muhabbet kuşum var, darıyı da o yüzden verebildim zaten :D. Sadece hiç böyle bir kuş türü beslemedim ondan sormak istedim. Ne yer ne içer hiç bilmiyorum çünkü. Birkaç gün beklerim artık gerçekten sahibine ulaşırsak gider veririm eğer bulamazsak artık bakacağım başka birine de vermek istemiyorum yazık oluyor. Kuş bakacak bilgiye sahibim yani.

Sahibi kesin arayacaktır. Mahallede esnafa vs söylersen sahibini sana yönlendirirler.
Birkaç gün sorup soruşturacağım emin olduğum insanlara, bulursam bulurum artık. Herkese sormam üstte denildiği gibi herkes zaten can atıyor böyle bir kuş için. Çıksam sokağa kuş kaçıran var mı diye en az 50 kişi bizim burda ben kaçırdım benim der vallahi. Benim semt öyle.

Benim de pek bilgim yok ama Ünal vlog adlı bir kanal var ben muhabbet kuşu bakarken oradan bilgi almıştım. O kanala bakabilirsiniz.
Bakacağım teşekkür ederim.

Şuan zaten halihazırda 1 eş muhabbet kuşum var, darıyı da o yüzden verebildim zaten :D. Sadece hiç böyle bir kuş türü beslemedim ondan sormak istedim. Ne yer ne içer hiç bilmiyorum çünkü. Birkaç gün beklerim artık gerçekten sahibine ulaşırsak gider veririm eğer bulamazsak artık bakacağım başka birine de vermek istemiyorum yazık oluyor. Kuş bakacak bilgiye sahibim yani.
O papağan muhabbet kuşlarının büyük versiyonu gibi bir şey. :)

Daha fazla yem yiyorlar, çekirdek gibi büyük yemişleri daha çok seviyorlar, haliyle dışkıları da büyük. Biraz daha büyük bir kafese ihtiyaç duyuyorlar bir de. Bunlar dışında pek fark yok, muhabbet kuşu bakıyorsan ona da rahatlıkla bakarsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı