Özgür irade yoktur

Ne güzel istediğin gibi cımbızlayıp, çarpıtıyorsun. Ben sana bunun neden düşük ihtimal olacağını açıklamışın orada.
Lucifer'dan etkilenen kişi asıl dininin buna sıcak bakmayacağını düşünmüyor mu?
Lucifer'dan etkilenip, ateist olan kaç muhafazakar müslüman vardır sence? Seküler müslümanlık farklı, muhafazakar müslümanlık farklı. Ben muhafazakar müslümanlardan bahsediyorum çoğunluk olarak.

Ne güzel istediğin gibi cımbızlayıp, çarpıtıyorsun.
1614360214290.png

Ya da başka bir şekilde, geçmiş çağlarda diğer toplumlar ile etkileşimin çok daha sınırlı olduğu yörelerde, toplumunun normlarına aykırı ve kendi varlığını da riske atarak karşıt duruş sergileme isteğine sebep olan nedir?
Buna sebep olan şey anne babadan alınan genler ve buna bağlı olarak zeka ve yine zekaya bağlı olarak tecrübedir. O kişiler, anne babadan aldıkları genler sayesinde, topluma göre daha zeki veya topluma göre daha aptal olabilir. Daha zeki veya daha aptalsalar eğer hayat boyunca yaşadıkları tecrübeleri toplum genelinden farklı olur.

Benim şimdi oturduğum yerden kalkıp duvara el sallamamdaki amaç neydi o zaman?
Oradaki amaç sizin özgür iradenizi kanıtlamak istemenizdi. Bu konuyu okumasaydınız böyle birşey istemeyecektiniz. Yani bu konuyu okumanız sizin o el sallama kararınızı alma konusunda sizi manipüle etti. Sonuç olarak özgür bir davranış olmadı.

Özgür irade dediğimiz şey seçim özgürlüğü değil midir?
Özgür irade seçim özgürlüğüdür ama bu seçimi yaparken seni, anne babadan gelen genlerin ve buna bağlı olarak zekan ve zekana bağlı olarak tecrübelerinden çıkardığın derslerin manipüle etmemesidir. Saçını sola tarama kararın belki de farklı anne babadan dünyaya gelseydin eğer sağa tarama kararın olacaktı. Genlerin ve vücudundaki bakteriler seni manipüle ediyor. Size garip birşey söyleyeceğim. Bağırsaklar ikinci beynimizdir. Aldığımız kararların çoğunda bağırsağımızda bulunan bakteriler, çeşitleri ve bu bakterilerin sayısı etki eder. Bu konu hakkında Hacettepe üniversitesinde öğretim üyesi olan Serkan Karaismailoğlu'nun "Beyinde ararken bağırsakta buldum" kitabını okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Buna sebep olan şey anne babadan alınan genler ve buna bağlı olarak zeka ve yine zekaya bağlı olarak tecrübedir.

Zeka, bilginin işlenmesi ile ilgili bir durumdur ve sadece anne baba ile ilgili değildir. Kalıtsal hususlar üzerine geniş bir inceleme olduğunu da zannetmiyorum. İfadem de anne baba veya bir kaç kuşak üstündeki insana ya da insanın kendine bile karşı gelen doktrin ile ilgiliydi.

Saçını sola tarama kararın belki de farklı anne babadan dünyaya gelseydin eğer sağa tarama kararın olacaktı.

Hayat hakkındaki kararlara etki eden unsurlar ile anın görünüşe dair kabullerini önceleyen benliğin kararları arasında da bir ayrım vardır ki buna da moda deniliyor. Bu da "özgür irade" ile ilişkilendirilebilicek bir kavram değildir. Buradaki seçim tek yönlü alinırsa insanı kendini herhangi bir topluma yamamasına varır ki o da bir seçimdir.

Bu konu hakkında Hacettepe üniversitesinde öğretim üyesi olan Serkan Karaismailoğlu'nun "Beyinde ararken bağırsakta buldum" kitabını okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Düşünceyi yargılayanın kalp olduğuna dair, geçmişte birçok kaynak da vardır. Siz de onları okursanız, çikolata sayesinde mutlu olmak ile hakiki mutluluğun ayrımı hakkında bir fikre ulaşabilirsiniz.

Ve durumların, sağlıklı bir vücut yapısındaki sağlıklı bir zihin tarafından belirlenmesi gerektiği de öncekilerce ifade edilmişti.

Son düzenleme:
Aynı sorunları hep yaşıyorum.
Özgür irade'den kastedilen şeyin ne olduğunu hala anlamadım.

Özgür irade yok diyenlerin kastettiği şey insanlık tarihi boyunca yaşamış herbir insanın hiçbirinin tüm hayatlarının herhangi bir anında bile herhangi bir seçim yapmadığı mıdır?

Ya da özgür irade var diyenlerin kastettiği şey insan hayatının seçimlerden ibaret olduğu mu?

Son soru :
Vardır diyebilmek için ne hakkında veya kaç seçim yapmış olmak gerekir ki?

Son düzenleme:
Her mahallede bulunan "4-6 yaş kuran kurslarına" giden çocukların büyüdüklerinde özgür iradeye sahip olmaları neredeyse imkansızdır, yahudi toplumlarında da böyledir, irade artık kiralıktır, ilkokul mezunu bir kişi binlerce kişiyi yönlendirebilir, Orta Doğu toplumları bu yüzden batılı toplumların kölesi olmaya mahkumdur örnek Irak savaşında ABD savaş öncesi Irak'ın en önemli cemaatlerini ele geçirmişti, Irak askerleri direnmedi hatta savaşmadı bile çünkü savaşmayın emri gelmişti tıpkı kurtuluş savaşında yunanlılara karşı savaşmayın diye verilen fetvalar gibi.

Vardır diyebilmek için ne hakkında veya kaç seçim yapmış olmak gerekir ki?

Vardır diyebilmek; bir sineği, sadece senin kanını içtiği için öldürmek veya onu umursamadan uyuyabilmeyi başarabilmek ile ilgili.

Üst bilinç, alt bilincin kapasitesini ve yaptığını degerlendirebilecek kabiliyette olduğu vakit; hem altındakinin iradesine, hem de kendi iradesine sahiptir. Mesele hakimiyetin boyutu ile ilgilidir. Burada da insanın sözü geçmektedir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı