Kadının beyanı esas mıdır?

Muhammedbey98

Picopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, kalktı ama merak etim. Mesela kadın tacize uğramadı halde ben tacize uğradım dese yanı iftira atsa masum bir adama sırf kadın olduğu için beyanı esas alınır mı? Adam hapse girer mi?

Yani testler yapilir gereken sonuç cikmazsa hapse girmez tabii ki ama sosyal medyaya düserse o adam disari cikamaz hale gelebilir. Çok saçma bir olay fakat bunu kötüye kullanan kadınlar var. Yapacak bir şey yok.

Yapacak bir şey var. Bu kokuşmuş düzen değişecek.

Bir kadınla rastgele bir konuda sözlü tartışsan ve etrafa "taciz ediliyorum" diye bağırsa, etrafındaki olayı anlamadan aslan kesilen çöl bedevileri seni linç edip öldürmezse ahlaksız fahiş-e bir kadın tarafından üzerine suç yüklenilip hapse düşebilirsin. Burası Orta Doğu bataklığı Türkiye.

Daha önceki bir içtihat ile birleşmiş bir çeşit ilkedir. Burada olay "x şahsı beni taciz etti" deyince x şahsının hükmünün kesinleşip ceza alması şeklinde değildir. Olay soruşturma başlatılması açısından somut bir delil gerektirmeksizin kovuşturma başlatılabileceği ve delil bulunmazsa iddia üzerinden gidilebileceği yönündedir. Lakin memleketin hem toplumsal hem hukuki işleme yapısı değiştikçe maalesef suistimaller iyice artmıştır.

Toplumsal alanda cinsiyet eşitliğini savunup kadının beyanının esas olmasına ses çıkarmıyoruz, erkekleri ezmek eşitlik değildir ama Turkolar sağ olsun bir fikri savunma konusunda berbatlar.

Neden eşitlik sağlamak için cinsiyetlere birtakım üstünlükler vermektense doğru düzgün adaleti sağlamakla uğraşmıyoruz? Bir kadın bu üstünlüğü kötüye kullandığında o adam linç yese ve sonra suçsuz olduğu görülse, o lincin hesabını kime vereceksiniz? Fiziksel şiddet görse ve ölse, o çocuğun anasına babasına ne hesap vereceksiniz?

Bunlar ekstrem değil gayet olabilecek senaryolar, cinsiyeti erkek olan şeytanlar nasıl varsa kadın şeytanlar da var. Bu cümlem size dokunuyorsa zaten içten içe eşitliği ve adaleti değil kadın üstünlüğünü savunuyorsunuz başka açıklaması yok.

Toplumsal alanda cinsiyet eşitliğini savunup kadının beyanının esas olmasına ses çıkarmıyoruz, erkekleri ezmek eşitlik değildir ama Turkolar sağ olsun bir fikri savunma konusunda berbatlar.
Eşitlik algınıza bağlı bir durum ama burada cinsiyet eşitliğinden ziyade hukukta iddiada bulunanın iyi niyeti üzerine değerlendirme yapılıyor. Tabi bu kanunların temeli çok eskiye dayandığı ve kanunları düzenleyenlerin de aynı eski örf, adet ve ananeler etkisiyle bu düzenlemeleri yaptığı düşünülürse çok anormal bir durum değil. Kaldı ki burada mantık birinin üstün veya aşağı olması şeklinde değildir. Buradaki içtihadın ortaya çıkışı bir kimsenin iffetini ulu orta mesnetsiz beyanata konu etmeyeceği üzerinedir. Lakin sözde "medeniyet" algısıyla kirletilmiş "kadının sesi gür çıkmalı" tarzı bir imajla bunu delip geçmekle kalmamış suistimale açık hale getirmişlerdir. Aksi halde bunun tersi de dürüst, iyi niyetli kadınlar için zordur. Erkeğin dürtülerine hakim olamadığı, ilkel dürtülerinin kölesi olduğu durumda kadını istismar ve/veya taciz (tabi ilerisi de mümkün maalesef) etmesi durumunda kadının dinlenmeyişi, psikolojik olarak toplumda "kesin bunda kabahat" algısı oluşundan kaynaklı mağduriyetlerden ötürü de ortaya çıkmış bir ilkedir bu. Tabi şuan kanun pürü pak olsa dahi uygulayıcılardan kaynaklı bir hantallaşma, işlevsiz kalma, haksızlık vs. durumu söz konusu olduğu için burada esas etmenin kanun koyucu ve uygulayıcılar olduğu sonrasında da toplumdaki eğitim (öğrenimden evvel) seviyesiyle orantılı bir işleyiş halinde olduğu unutulmamalıdır.
Not: Yazarken bu kadar uzun gelmemişti.

Geri
Yukarı