Nafaka Kadının Hakkıdır!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Demek erkek olup feminazi de olunuyormuş vay be!
Kusura bakma hatta bak kusuruma sadece kadın olduğu için ben pozitif ayrımcılık mı yapacağım? Ne kadar boş konuşuyorsunuz.
Çok haklısınız. Sadece doğurduğun için sana neden 1000 kat daha olanak sağlıyayım? Adam 50 CPS yapıyor ceza vermiyorsun, ben 12 CPS anca yapıyorum ban atıyorsun mantığı bu!

Boşanma ile daha çok kadınların yoksulluğa düşmesi ve beklenen ekonomik menfaatlerinin sarsılması nedeni ile yanlış bir algılama oluşmaktadır. Oysa ki, düzenleme sadece kadına değil; boşanma ile yoksulluğa düşeceğini, maddi menfaatlerinin sarsılacağını iddia eden, evlilik birliğinin temelinden sarsılmasında daha az kusurlu olan ya da kusursuz olan ve ispat edebilen koca açısından da uygulanabilir ve uygulanmaktadır.

Ayrıca, yine aile kavramı içerisinde barınan bir kısım akraba (büyükanne, büyükbaba, anne, baba ve kardeşler) nafaka talep etme hakkına sahiptirler. Teknik anlamda, amaç maddi menfaatlerin dengelenmesidir denebilir. Medeni kanuna göre altsoy, üstsoy ve kardeşlerden nafaka talep edilebilir. Ancak, yardım nafakası talep edilebilmesi için öncelikle talep eden kişinin yoksul olması gerekir. Yoksulluk halinin kabulü içinse nafaka talep edenin çalışma gücü kaybı, eğitim görmesi, hastalık, iş bulamama vb. nedenlerle çalışmaması nedeni ile yoksulluğa düşmüş olması gerekmektedir. Defalarca belirttiğim gibi, ülkemizde bir sürü gereksiz nafaka kararı var. Fakat nafaka kararı yerinde olursa bizim gibi ülkelerde eşitlik sağlar. Ortada çocuk varsa ve velayete sahip olan kişi maddi zorluk yaşıyorsa "eski eşi" yani "çocuğunun babası" nafaka vermeli. Fakat 3 ay evli kalmış, ömür boyu nafaka veriyor falan filan boş ve saçma. Olmaması lazım. Nafaka kararı yerinde olursa eşitlik getirir dediğim gibi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı