Kafeini bırakılması gereken bir şey olarak mı görüyorsunuz?

Filtre kahve bağımlısıyım ve günde 4-5 kupa içerim. Yan etkilerine gelince bazı zamanlar, özellikle akşam saatlerine doğru kalp ve gögüs bölgemde ağrı hissettiğim oluyor. Kısa sürüyor tabi. Aynı şekilde çay içinde geçerli bu dediklerim. Azaltmaya çalışıyorum ama, akşam eve girip terasa çıktığımda dahi canım çekiyor ve içiyorum. Ilık esen rüzgar eşliğinde çarpıla çarpıla içiyorum tabi. Bu dünyaya ilk ve son gelişim olduğu için azaltmak pek umrumda değil diyorum.

Geç saatlere kadar uyanık kalmama yardımcı oluyor. Uzun süredir içiyorum. Eksikliğini fark ediyorum hatta içmediğim zaman. İçerken mutlu oluyorum bu arada. Böyle değişik etkileri var üzerimde. İnternette olmayan yan etkilerini az buçuk görüyorum.
Soruna ise cevabım kesinlikle hayır görmüyorum. Kötü alışkanlığım yok. Olmasını istemiyorum. Kafein ile gayet mutluyum. Sigara alkol gibi şeyler yerine kafein tüketmek çok daha sağlıklı.
Bünyeden bünyeye değişen günlük limit olduğunu bilerek tüketmekte fayda var. Ben bunu geç fark ettiğim için su içermiş gibi içme olayından zor kurtuldum.
Her şeyin fazlasının zararlı olduğunu da tekrar hatırlatmakta fayda var.

Kola, çay, kahve hepsinden bayağı bir kafein alıyorumdur herhalde. Kahve aralarında en az olan. Çay ve kola en fazla olan. Bırakılması gerektiğini düşünmüyorum çünkü zararı umrumda değil, canım istiyor ise içiyorum.

Haftada 5 kez, gündelik 1 tane büyük fincanda kahve zararlı olmaz diye düşünüyorum. Büyük kupalarda içilmesi bana abartı ve zararlı geliyor. Sade içilen kahvenin karaciğere faydası olduğuna dair bilgiler mevcut. Ben kahve içmezdim, zehir gibi bir şey millet nasıl içiyor bunu diyordum. Sonra gittim 1 tane Nescafe Gold aldım, yanına da Coffe Mate aldım. Sonra öğrendim ki; Mate süt tozu değil kimyasal bir şeymiş, hatta yurt dışında satışı yasaklanmış olan ülkeler varmış. Sonra şekeri azaltmaya ve sade içmeye başladım ama hala kendimi alıştırdığım söylenemez. Özet olarak her şey dozunda iyidir ve dozunda faydalıdır. Şu zehir gibi kahveyi bira gibi içenlere de hayret ediyorum. Karaciğer yağlanmasına iyi geliyor diyorlar. Kolayı cipsi dayadım bende de çıktı, diyet-spor-kahve kombinasyonu yapmaya çalışıyorum. Kola veya paket meyve suyu yerine kahve içmeye ve kendimi alıştırmaya çalışıyorum.

günde 2 fincanı geçmeyecek şekilde şekersiz kahve kullanılması zararlı değil hatta faydalı. Teşekkürler Canan Karatay

İlginçtir şu zamana kadar kafeinin hiçbir etkisini hiç hissedemedim. Yatmadan 1-2 saat önce 2 bardak kahve içiyorum, kafamı koyduğum gibi uyuyorum. Sıkıntı bende mi içtiğim kahvede mi anlayamadım bir türlü.

Nescafé gibi hazır, içine bir ton şey koyulan kahvelerden uzak durulması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca ben günlük 1-2 fincan Türk kahvesi içiyorum, zararı olmuyor hatta beni biraz açıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı