Kaldırımlar toplumun yansımasıdır

Ben yiyordum az daha. Yürürken bi adam arabadan dondurma çöpü attı, nazikçe uyardım, ve çöpünü alıp cebime koydum. İndi arabadan, sen kimsin de bana öğretiyorsun, karşında devletin savcısı var dedi, yiyordum dayağı. O gün bu gündür de uyarmam. Devletin işi ne? O bilinçlendirsin..
Bu gibi durumlarda en iyi çözüm delikli demirdir. Karşısında hiçbir ölümlü duramaz.

Biraz fazla mı oldu? Yok be, laftan anlamayana anlayacağı dille konuşmak gerek.

Savcısın demek. Bakalım kurşun geçirmezlik sağlıyor mu bu ünvan sana.

Denetim ve Türkiye. Sonuç başlık.
Bu cümle, yani "Denetim". Cümle de değil hatta kelime. Tek bir kelime. Ülkenin gelişimini engelleyen en büyük ve en ciddi sorundur. Bildiklerimi bilseniz az güler, çok ağlardınız. Denetim şart!

Son düzenleme:
Denetim ve Türkiye. Sonuç başlık.
Denetim deyince aklıma devlet kurumları/daireleri geliyor. Yaşadığım bi anımdan küçük bi kesit: 3-4 kişi aynı hesap makinesinin başına toplanıp toplama yapıyordu. Ne yaptıklarını da anlamadım. Kimse denetlemiyor.

"kanka ben sayıları yazayım sen + işaretine bas"

Yere tüküren birisini nazikçe uyardım diye, "Sana ne, yer babanın malı mı?" demişti, yüksek bir ses tonuyla birlikte. Sanki tehlikeli-saldırgan bir hayvan ile korkarak iletişim kurup, uysallaştırmaya çalışıyormuşum gibi hissettim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şunu iyi izleyin! Çöpü bırakın bir kenara!
Yere baktığınızda çöp görüyorsanız bunun sebebi pislik toplumdur. Çöp kutusu yok bana göre bir bahanedir. Çöpünü cebine koyarsın, çantana koyarsın ama yürüdüğün sokağa atmazsın. Temizlik imandan gelmez. Öyle olsa dünyanın en temiz ülkeleri dindar ülkeler olurdu. Temizlik, aile tarafından verilen bir terbiyedir.

Elimde olsa bu ülkede bir denetim ordusu yaratır, sokağa çöp atanların anında ensesinde biter cezasını kestirirdim. Umarım ileride bunu mümkün kılacak bir dijital sistem devreye konulur. Kredi kartınız sisteme bağlı. Çöpü attığınız anda Face ID ile tespit ediliyorsunuz ve ceza bedeli anında hesabınızdan çekiliyor. Çöpü geri alırsanız paranız iade.

Böyle bir düzen lazım böyle pislik toplumlara. Güzel laftan anlamıyorlar çünkü.
Sistem düzgün çalışmıyor hatalı! Helal olsun abi ne diyeyim..

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı