Kaldırımlar toplumun yansımasıdır

Aman be, zatem ölüp gitmeyecek miyiz? 3-5 çöpten de bir şey olmaz. Belediye temizliyor zaten.

İronidir.

Son düzenleme:
Ben Almanya'da yaşıyorum Recep Hocam. Tahmin ediyorum ki Almanya'ya daha önce gelmişsindir. Buralar tertemiz. Herkes, çöpünü çöp kutusuna atıyor. Yollarda çöp değil, ufacık bir kağıt bile göremezsiniz. Her çöpü aynı kutuya atmak da yok. PET ayrı, cam ayrı, karton ve kağıtlar ise aynı kutuya atılıyor. İnanılmaz bir düzen var. Kaldırımlar 7 veya 8 cm'den fazla değil. Türkiye'deki gibi yarım metre değil. Bu da medeniyetin bir göstergesi. "Aman... onlar domuz yiyorlar" demeyin. Ne yiyip ne ettikleri bizi ilgilendirmez. Sokakları, kendi evleri gibi görüyorlar. Biz domuz eti yemiyoruz ama bunlar gibi temiz de olamıyoruz. Bu da eğitimle alakalı bir şey. Temelden eğitimini veriyorlar. Burada çocuklarla konuşuyorsun, öyle bir egitim veriyorlar ki çocuk 30 yasındaki adam gibi konuşuyor. Almanya'yı örnek alarak yönetilmeli ülkemiz. Herkese, her ülkeye bağırıp çagıracağımıza; üretip, hem kimseye muhtaç olmamamız hem de dünyaya ağırlıgımızı koymamız lazım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Recep abiye katılıyorum. Ülkesini seven ve ülkesinin iyi bir noktaya gelmesini isteyen hiçbir akıllı insanın yere çöp atmasını mantıklı bulmuyorum. Vatan hainliği desek yeridir. Bu ülke senin ülken neden atıyorsun ?

Konuya lafla değil de icraatla yaklaşmak isteniyorsa çöp atan insanları değil başıboş hayvanları toplatıp belirli yerlerde rahat yaşayabilecekleri barınak misali bir alana koymaları lazım. Daha bugün yolda yürürken az kalsın boka basıyordum. Tamam çöp olayı sıkıntılı bir olay ama emin olun yolun ortasında gördüğünüz yarım kilo üstünde sinekler uçuşan buharlı bok kadar etkili değil. Bu dediğim olsa ülke çapında büyük bir hijyenin olduğunu göreceksiniz.

Çöp atan insanı engelleyebilir miyiz? Şuan hayır. İleride belki evet. Fakat hayvanları engellemek değil de yaşam alanlarını insanların yaşam alanlarından ayrı bir yerde konumlandırabilir miyiz? Evet. Yalnız devlet bunu yapar mı orası muamma bazı belediyeler semtteki sokakları temizletiyor misal bizim mahallenin bir ucuna akşam saatinde tek gidemezsin. Köpek kaynıyor. Gece geç saatte sırf o yüzden o tarafı kullanamıyorum bu da başka bir konu ama hem sağlık hem de güvenlik önlemi alınmış olur.

Yere baktığınızda çöp görüyorsanız bunun sebebi pislik toplumdur. Çöp kutusu yok bana göre bir bahanedir. Çöpünü cebine koyarsın, çantana koyarsın ama yürüdüğün sokağa atmazsın. Temizlik imandan gelmez. Öyle olsa dünyanın en temiz ülkeleri dindar ülkeler olurdu. Temizlik, aile tarafından verilen bir terbiyedir.

Elimde olsa bu ülkede bir denetim ordusu yaratır, sokağa çöp atanların anında ensesinde biter cezasını kestirirdim. Umarım ileride bunu mümkün kılacak bir dijital sistem devreye konulur. Kredi kartınız sisteme bağlı. Çöpü attığınız anda Face ID ile tespit ediliyorsunuz ve ceza bedeli anında hesabınızdan çekiliyor. Çöpü geri alırsanız paranız iade.

Böyle bir düzen lazım böyle pislik toplumlara. Güzel laftan anlamıyorlar çünkü.
Recep abim, iyisin ve hassın ama biz de bu toplumun bir parçasıyız. Bu kadar hata aramayalım. Açtığın çoğu konuda ülkeyi yerden yere vuruyosun, üstü kapalı siyaset yapıyorsun 🤔

Çöp kutusu yok bana göre bir bahanedir. Çöpünü cebine koyarsın, çantana koyarsın ama yürüdüğün sokağa atmazsın.

Ben cöpümü yere atmaya korkarim. Biri görür polise sikayet eder falan. Ve ciddiyim böyle bir ülkede yasiyorum.
Ilk zamanlar ceza yeme korkusu ile ama artik seve seve hicbir yerde cöpümü birakmiyorum (Hani derler ya "ya seve seve ya s*ke s*ke) :)

Iste bu tarz cezalar caydiricidir ama bazi cezalar var ki. Agzimi acayim mi? @Recep Baltaş

Son düzenleme:
Recep abim, iyisin ve hassın ama biz de bu toplumun bir parçasıyız. Bu kadar hata aramayalım. Açtığın çoğu konuda ülkeyi yerden yere vuruyosun, üstü kapalı siyaset yapıyorsun 🤔
Biz bu toplumun bir parcası isek bunları konusmamız lazım. Siyaset yapamayacak kadar gerizekalı da degiliz, bir rahatsızlıgımız var ise söylemek zorundayım. Ben söylemessem sen bir sey söylemezsen bu böyle gelir gider. Medeni bir toplum istiyoruz bunun neyi yanlıs ? Eger bunu bu hükümet saglayamıyorsa onuda elestiririz, secilmek istediklerinde bizden oy istiyorlar ise fikrimizi söylemekte de bizleri hür bırakmaları lazım. Demokrasi böyle olur.

Biz bu toplumun bir parcası isek bunları konusmamız lazım. Siyaset yapamayacak kadar gerizekalı da degiliz, bir rahatsızlıgımız var ise söylemek zorundayım. Ben söylemessem sen bir sey söylemezsen bu böyle gelir gider. Medeni bir toplum istiyoruz bunun neyi yanlıs ? Eger bunu bu hükümet saglayamıyorsa onuda elestiririz, secilmek istediklerinde bizden oy istiyorlar ise fikrimizi söylemekte de bizleri hür bırakmaları lazım. Demokrasi böyle olur.
Demek istediğimi ya anlamadın ya da anlamak istemedin. O çöpleri yere gece uzaylılar atmıyor. Burada eline telefonu, PC'yi alan yazıyor. Keşke böyle olsa, şöyle olsa... Hepiniz için demiyorum ama çoğunuz çok medeni, çok düzgün insanlarsanız bu çöpleri kim atıyor? Sen atmıyorsan bile tanıdığın başka insanlar atıyor. Bunları yapan biziz. Çok başka konulara geçmek istemiyorum ama tutturmuşunuz; üretmiyoruz, ekonomi zayıf, dolar uçtu. Mübarek, sen sabahtan akşama kadar PC'de vakit geçiren adamsın. Sen ne yaptın bu ülkenin vatandaşı olarak PC toplamaktan başka? Sanki büyük bir buluş yaptın da, emeğinin karşılığını alamadın. Sonra da başkasını eleştiriyorsunuz.

Demek istediğimi ya anlamadın ya da anlamak istemedin. O çöpleri yere gece uzaylılar atmıyor. Burada eline telefonu, PC'yi alan yazıyor. Keşke böyle olsa, şöyle olsa... Hepiniz için demiyorum ama çoğunuz çok medeni, çok düzgün insanlarsanız bu çöpleri kim atıyor? Sen atmıyorsan bile tanıdığın başka insanlar atıyor. Bunları yapan biziz. Çok başka konulara geçmek istemiyorum ama tutturmuşunuz; üretmiyoruz, ekonomi zayıf, dolar uçtu. Mübarek, sen sabahtan akşama kadar PC'de vakit geçiren adamsın. Sen ne yaptın bu ülkenin vatandaşı olarak PC toplamaktan başka? Sanki büyük bir buluş yaptın da, emeğinin karşılığını alamadın. Sonra da başkasını eleştiriyorsunuz.
Ben çalışıyorum, işciyim. Mercedes'e gireceğim ve orada çalışacağım. Tüm dünyaya otomobil ihracatı yapılacak ve ben dünyanın her yerinde kullanılacak arabanın üretimine katılacağım. Üretmekten kastım bu. Oturup, Tesla gibi icat yapamam, o eğitimi alamam. Yaşım ilerledi ve çalışmak zorundayım ama Türkiye'de imam hatipleri çoğaltırsanız, ancak imam yetiştirirsiniz. Sol elle yemek günah deyip, insanlığa tek katkınız da sol elle yememeyi ögretmek olur. Endüstri Meslek Liseleri istiyorum. Üniversiteyi bitirmiş insanlarımızı önemli konumlarda görmek istiyorum. Hayvanat bahçesi müdüründen Tübitak'ın başına bir kişinin torpil ile getirilmesini istemiyorum. Herkes hak ettiği, bildiği işi yapsın istiyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı