Kalp ritim bozukluğu

Bende de koşu takımına girdigim zamanlar antrenmandan sonra olurdu bu olay. Hatta bir kere maratonda koşarken kos işte nolucak bitecek zaten diyerek depar atip 3.oldugum zaman başıma gelmişti, 120'lerde bir şey nabzım vardı sanırsam hocanın söyledigi. Ayrica boynumdaki damarda çok kötü bir acı da da. Bana spor yaparsan düşer demişlerdi. Zaten yapıyordum ama benim için önemli olan futbol takımına seçilmemdi.

Oynadigim takımda haftada 5 gün antrenman 1 gün Mac yapiyordum santrafor bölgesinde. Ayrıca hafif geçerse antrenman akşam spor da yapıyordum, bazen ağırlık kaldırıyordum. Bu böyle birkaç ay devam etti ve sonunda başka kulübe geçerken ekg istediler. Ortalama benim yaşımda bir çocuk 80 çıkıyormuş dakikadaki nabız sonucu, ben 75 flan çıkar herhalde diye gitmiştim babamla ve şok olmuştum. Sonucum dakikada 62 çıkmıştı ve doktor kalbimin güçlü olduğunu spor için biçilmiş kaftan olduğunu falan söylemişti. Tabi ben bu takıma girdikten sonra falan da hiçbir kere kalp acısı çekmedim bu güne kadar(kalp kırıklıkları hariç),ayrıca günde 2 kere ilaç alıp ayda 1 kere de hepatit b aşısı vurulurken yapmıştım, ve birkac farklı şey daha falan.

Benim şu an sahip olduğum vücudu veya bazı konulardaki sağlık durumumu o günlere borçluyum cidden, umarım seninde sadece benim ki gibi kalbin hızlı atıyordur çünkü duzgun sporla birkaç ayda halledilebilecek bir şey, en azından benimki öyle.

Anlatımınız güzel, fakat siz bunu sporla hallettiğinizi söylüyorsunuz. Herkesin bünyesi sizin ki gibi olmayabilir. Ayrıca sizin ritim probleminiz inatçı değilmiş.
Bana da operasyon sonrası doktorum, spor yap dedi. (Kesin şunu yapma bunu yapma diyecek dedim içimden) bir anda, istediğin sporu yapabilirsin. Önün açık artık dedi. Benim için enfes bir durum. (Kontrolden sonra başlıyorum spor)

Demek istediğim, nabız 80 ile 100 arası normaldir. Sporla uğraşanlar da kalp büyümesi olduğundan dolayı 45 rakamına kadar düşebilmektedir.

Konu sahibi şu an gelecek cevaplara göre kendini iyi hissediyor. (Doktora hazır gitmek adına)
Spor yaşamınızda başarılar.

Anlatımınız güzel, fakat siz bunu sporla hallettiğinizi söylüyorsunuz. Herkesin bünyesi sizin ki gibi olmayabilir. Ayrıca sizin ritim probleminiz inatçı değilmiş.
Bana da operasyon sonrası doktorum, spor yap dedi. (Kesin şunu yapma bunu yapma diyecek dedim içimden) bir anda, istediğin sporu yapabilirsin. Önün açık artık dedi. Benim için enfes bir durum. (Kontrolden sonra başlıyorum spor)

Demek istediğim, nabız 80 ile 100 arası normaldir. Sporla uğraşanlar da kalp büyümesi olduğundan dolayı 45 rakamına kadar düşebilmektedir.

Konu sahibi şu an gelecek cevaplara göre kendini iyi hissediyor. (Doktora hazır gitmek adına)
Spor yaşamınızda başarılar.

Konuyu açtığımdan beri kendimi eskisinden iyi hissediyorum. Fakat ileriye bakacağız.

Kardiyolojiden randevu alınız. Doktor EKG ve duruma bağlı olarak eko isteyecektir. Psikolojik temelli olabileceği gibi fizyolojik temelli de olabilir. Anlattıklarınızdan kestirmek güç. Doktora önceki hastalık hikayenizi de anlatınız lütfen.

Zannediyorum ki küçükken kalp deliğine bağlı olarak patolojik üfürüm şikayetiniz varmiş. Doktorunuz gerekli görürse eforlu ekg isteyebilir. Geçmiş olsun.

13 yıllık hemşireyim ve 2 yıldır da acil servis hemşiresi olarak görev yapıyorum.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda tavsiyem acile gitmenizdir. Zaten ilk etapta EKG çekilir ve kan tahlili yapılır. Genellikle 3 saat sonra yeniden kan tahliliniz tekrarlanır ve ilk Troponin değerinizle 3 saat sonraki Troponin değeriniz karşılaştırılır. Gerekirse doktorunuz Kardiyolog hekimden konsültasyon ister.

Böyle durumlarda en iyisi bir acile görünmektir.
Kalp endişeniz var ve spor yapıyorsanız da güncel akıllı cihazlarla nabzınızı takip edin derim. Çünkü yatarken nabız ile otururken nabız, hareket halinde ve spor esnasında çok farklı şeyler. Şuan PC karşısında oturuyorum ve yazıyorum, nabzım 68. Uyurken 39'a kadar indiği oluyor. Yürürken 100 civarı. Geçen yaz sabah sıcağında koşuda 209 görmüştüm nabzımı. Hani olası durumlara karşı nabzınızı takip edin derim.
Bir de bende de arada kalpte ağrı vs. olurdu. Kan değerim yükseldiğinde olduğunu fark ettim bunun. Düzenli kan verirken sıkıntı yok şimdi. Ancak uzun süre vermeyince yatarken bile arada ağrı oluyor. Kan değerim 17'ye falan çıkıyor, yoğunlaştığı için kalp pompalarken zorlanıp ağrı sinyali gönderiyor.

Bende 1 yıl önce kadar ekg ve kalp ekosu çektirmiştim. Kalp kapakçıklarına ve odalarına bakıyorlar. Aynı zamanda nasıl bir teknolojiyse kalbin kan pompalarkenki vıcık vıcık sesi bile gelebiliyor. Bunların ikisini çektirmenizde fayda var, kalp yabana atılacak bir organ değil mazallah. İnşallah bir an önce görünürsünüz doktorunuza🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı