Kapitalistler sosyalizmi neden istemiyor?

aleynosss

Picopat
Daha fazla  
Neden sosyalizmi istemeyip burjuvaları üstün tuttuğunuzu merak ediyorum, sadece tarihsel akışın çarkları sosyalizmi gerektiriyor. Marx'ta bunu açıklıyor zaten, burjuva devrimi ilk başta iyiydi, ama sanayi devrimi sonrası meta üretimi patlak verdi. 1825 buhrani oluştu, sonrasında kapitalizm dünya pazarında ham madde arayışına yoğunlaştı. Bunun için korsanlik bile yaptı verileri var. Kapitalizm bu kadar düşüyorsa neyini savunuyorsunuz? Deniz ticareti esnasında doğaya aşırı tahribat verildi, İngiliz donanması o dönem %125 arttı. Ama bu ani artma felakete yol açtı ham madde sömürüsünü başlattı. Zaten proto kapitalizm manifaktur üretimde iken sermaye ile uretim tarzı uyumluydu. Ancak sanayi devrimi ve sonuçları krize patlak verdi. Burada bir adaptasyon sorunu yaşandı ve o sorun hala devam ediyor. Amacım kötülemek değil. Cevaplarınızı merak ediyorum.

Düşüncem, sol düşüncelerin bazılarının biraz ütopya ve zor olduğu yönünde. Ayrıca komünizmde tek adam rejimi olması benim gibi insanların hoşuna gitmiyor olabilir. Onun dışında eşitlik insanın doğasına aykırı, ırk, zeka gibi şeylerle ayrılırız. Önemli olan, hukukta eşit olmamızdır. Ama devlete benden daha az katkı sağlayan ve üretmeyip tüketen insanları kendimden alt görmek bence benim hakkım. Ben devlete vergi veriyorum, fikir olur, ürün olur bir şeyler üretiyorum başkası bunları yapmıyorsa ben onlardan kendimi üstün tutuyorum.

Düşüncem, sol düşüncelerin bazılarının biraz ütopya ve zor olduğu yönünde. Ayrıca komünizmde tek adam rejimi olması benim gibi insanların hoşuna gitmiyor olabilir. Onun dışında eşitlik insanın doğasına aykırı, ırk, zeka gibi şeylerle ayrılırız. Önemli olan, hukukta eşit olmamızdır. Ama devlete benden daha az katkı sağlayan ve üretmeyip tüketen insanları kendimden alt görmek bence benim hakkım. Ben devlete vergi veriyorum, fikir olur, ürün olur bir şeyler üretiyorum başkası bunları yapmıyorsa ben onlardan kendimi üstün tutuyorum.
Komünizmde tek adam rejimi yok dostum.

Hocam o konuda yüzde yüz emin değilim araştırmam lazım ama örneklere baktığımızda öyle olduğunu görüyoruz. (bkz: Sovyet'ler birliği, Kuzey Kore)
Komünizm devletsiz, parasız, sınıfsız bir dünya düzenini savunur. Dolayısıyla tek adam rejimi olamaz. Sizin bahsettiğiniz ülkelerden Kuzey Kore'nin sosyalizm ile hiçbir alakası yok, SSCB ise sosyalist bir ülkedir. Ayrıyeten sosyalizm bu şekilde aşırı baskıcı olmak zorunda da değildir, demokratik sosyalizm, liberteryen sosyalizm gibi görüşlerde mevcuttur.

Mesela Celal Sengor istemez. Çünkü gökten inme zengindir dedesi. Kendisi de zenginlik içinde büyümüştür. Dayısı da direkt Tamek'in kurucusu. Peki, neden istemezler? Çünkü kurulu düzenine, işçi sömüren sisteminin çarklarına çomak sokulmuş olur. Kim bir anda üretim araçlarına kokuşmuş işçilerin çökmesini ister, değil mi? :)

Hatta bu ağzına gübre koyacak kadar düşmüş sözde aydınımız, kapitalizmi "yok ya benim dedem kimseyi sömürmüyordu" diyerek savunmuş. Öyle de arlanmaz, öyle de utanmaz.

Kısaca burjuva, düzeninin bozulmasını istemez. Kendisi zengin, işçi fakir kalacaktır ve kalmalıdır ki kendi çıkarları da bunu gerektirir.

Sosyalizm işe yaramıyor çünkü Çin'de sovyetlerde Kore'de Vietnam'da işe yaramadı herhangi bir yerde de yaramaz. Çünkü yapısı insan doğasına aykırı. İnsan refahı için rasyonel olmayan davranışlarda bulunuyor. Bahsettiğin şey vahşi kapitalizm ayrıca sosyalizm veya komünizm de sütten çıkmış ak kaşık değil gelişleri hep kanla oldu. Şu an gelişmiş ülkelere baktışında iyi işleyen bir model kapitalizm en iyi örnekleri de ABD ve İsviçre. Kapitalizmde para belli bir kesimde toplanır evet ama doğru olan da budur zaten.

Sosyalizm işe yaramıyor çünkü Çin'de sovyetlerde Kore'de Vietnam'da işe yaramadı herhangi bir yerde de yaramaz.
Feodalizmden geciste de pek fazla kez bocaladı kapitalizm. Birkac 10 yillik surece bakilarak "ise yaramiyor iste" denilemez.
Çünkü yapısı insan doğasına aykırı.
Değil. İlkel insanlarda sınıf ayrımı yoktu mesela.
İnsan refahı için rasyonel olmayan davranışlarda bulunuyor.
Mesela nedir örneğiniz?
Ðu an gelişmiş ülkelere baktışında iyi işleyen bir model kapitalizm en iyi örnekleri de ABD ve İsviçre.
ABD işsizleri ve uyuşturucu bağımlıları göz kırptı şu mesaja mesela.
Kapitalizmde para belli bir kesimde toplanır evet ama doğru olan da budur zaten.
Gördüğünüz gibi eleman zengin postalı yalamaya programlanmış. Elde edemeyeceği zenginliklerin başka birinde toplanmasına olumsuz yaklaşmıyor. :)

Gördüğünüz gibi eleman zengin postalı yalamaya programlanmış. Elde edemeyeceği zenginliklerin başka birinde toplanmasına olumsuz yaklaşmıyor. :)

Kapitalist sistemde yeteri kadar çalışan herkesin zengin olabileceğini düşünüyorum. Elon Musk Amerikalı bile değildi Güney Afrika'lı bir memurun çocuğuydu. Mark zuckerberg falan da öyle. Ayrıca birinin zengin olmasına niye karşı çıkayım. Para herkese eşit bir şekilde dağılsa gereken gelişimleri kim yapacak. Komünist sistemde kim elektrikli araç üretecek kim bu günkü büyük şirketlerin yaptığını yapacak. Kusura bakmayın ama başka birinin sizden daha çok zengin olmasına karşı çıkmak ezikliktir. Komünizmin amacı gelir eşitliğini sağlamaktır ama pratikte yaptığı eşitlik falan değildir. Bir doktorla bir öğretmenin aynı maaşı aldığını düşünün adalet mi bu? Yaptıkları iş aynı mı? Değil o yüzden eşitliği sağlamaya çalışmak eşitsizliğin kendisidir. Kapitalist sistemde gelir dengesini piyasa belirler.

Kapitalist sistemde yeteri kadar çalışan herkesin zengin olabileceğini düşünüyorum. Elon Musk Amerikalı bile değildi Güney Afrika'lı bir memurun çocuğuydu.
Elon Musk'ın babasi zümrüt çıkarıyordu. Kendisi babadan zengin. Pek iyi bir örnek olmamış.
Ayrıca birinin zengin olmasına niye karşı çıkayım?
İşte neden karşı çıkman gerektiği hakkında teorik bilgin yetersiz. Zenginlerin güle oynaya, alın teri ile zengin olabileceğine inanmışsın. Böyle bir dünya yok.
Para herkese eşit bir şekilde dağılsa gereken gelişimleri kim yapacak?
Eşit dağıtım gibi temel bir hedef yok zaten. Nereden duydunuz bunu? Ana hedef üretim araçlarını işciye devretmek.
Komünist sistemde kim elektrikli araç üretecek kim bugünkü büyük şirketlerin yaptığını yapacak?
Halkın kendisi? SSCB uzaya köylü Yuri Gagarin'i gönderdi. 2 tane Türk asıllı kozmonot çıkardı mesela. Asıl sıfırdan tepeye çıkmaktaki fırsat, komunizmde daha fazla.
Kusura bakmayın ama başka birinin sizden daha çok zengin olmasına karşı çıkmak ezikliktir. Komünizmin amacı gelir eşitliğini sağlamaktır ama pratikte yaptığı eşitlik falan değildir.
Bir doktorla bir öğretmenin aynı maaşı aldığını düşünün adalet mi bu? Yaptıkları iş aynı mı? Değil o yüzden eşitliği sağlamaya çalışmak eşitsizliğin kendisidir. Kapitalist sistemde gelir dengesini piyasa belirler.
Marksizm hakkında bilgin eksik. Komünist Manifesto okuyabilirsin en azından.

Yeni konular

Geri
Yukarı