Neden?

Teori zaten sürekli kanıtlanan olgulara denir. Eğer cidden din ile ters ise Bilimi seçerim.

Hayır. Benim gibi Evrime inanıp Tanrıya inanan milyonlarca kişi var. Evrim için "yaratıldık" olgusu doğru değildir.

Tanrı ya da evrenin oluşmasını sağlayan varlık, evreni oluşturmuş ama hayatı da evrim üzerinden var etmiş olabilir. Uygun gezegenlerde hayatın zaten zaman içinde oluşacağını zaten başından biliyordur ayarlamaları ona göre yapar ve evrim mekanizmasını çalıştırmış olur. Evrim Tanrı yokluğunu bence de kanıtlamaz.

Tanrı ya da evrenin oluşmasını sağlayan varlık, evreni oluşturmuş ama hayatı da evrim üzerinden var etmiş olabilir. Uygun gezegenlerde hayatın zaten zaman içinde oluşacağını zaten başından biliyordur ayarlamaları. Ona göre yapar ve evrim mekanizmasını çalıştırmış olur. Evrim Tanrı yokluğunu bence de kanıtlamaz.

Din düşmanı ateist arkadaşların elindeki tek koz evrim olduğundan dolayı din ile çelişmez dediğin anda kızmaya başlarlar. Halbuki baktığımızda tanrı her şeyi zamana yayarak yaratır. İnsanların da öyle olması gayet normal benim için. Yanlış anlaşılma olmasın bu arada. Sözüm Ateist'lere veya ateist olup din ile evrim çelişir diyenlere değil. Din düşmanı olanlara :)

Din düşmanı ateist arkadaşların elindeki tek koz evrim olduğundan dolayı din ile çelişmez dediğin anda kızmaya başlarlar. Halbuki baktığımızda tanrı her şeyi zamana yayarak yaratır. İnsanların da öyle olması gayet normal benim için. Yanlış anlaşılma olmasın bu arada. Sözüm Ateist'lere veya ateist olup din ile evrim çelişir diyenlere değil. Din düşmanı olanlara :)

Ben agnostiğim. Tanrı var mı yok mu bilinemez bence. Ha islam hristiyanlık musevilik falan dersen ona ben de direkt yok derim çünkü onların masal olduğu kitaplarında yazan çelişkilerden belli. Hayatıma müdahale edilmediği sürece o dinlere inananlara saygı da duyarım. Fakat evreni bir üst akıl yaratmış da olabilir. Evrenin ve hatta dünyadaki yaşamın bile kaotik gözükmesi, canlılardaki bir takım tasarım kusurları bile bence bu ihtimali yine de dışlamaz. Her şeyin tohumunu akıllı bir varlık atmış sonra da olayların kendi kendine hatalı hatasız iyi kötü gelişmesini sağlamış olabilir. Özetle kaostan düzen sağlamıştır. Fakat bu tanrının ibadet ve tapınma istediğini hatta kendisinin varlığına inanıp inanmamamızın onun açısından bir fark yarattığını, eğer varsa bilinmek istediğini düşünmüyorum. Yaratma amacını da eğer ki o varsa bilemeyiz.

Son düzenleme:
Tüm canlılar evrim ya da yaratılış ile meydana gelmiş olabilir, öyle yada böyle meydana geldik, kendimizi yok edecek değiliz, canlıyız ve yaşıyoruz, bir dünyamız var, dünyamıza sahip çıkmalı ve onu korumalıyız, sonuna kadar adaleti, vicdanı, merhameti, medeniyeti, şeffaflığı, dürüstlüğü ve erdemi savunmalıyız.

Son düzenleme:
Teori zaten sürekli kanıtlanan olgulara denir. Eğer cidden din ile ters ise Bilimi seçerim.

Hayır. Benim gibi Evrimi kabullenip Tanrıya inanan milyonlarca kişi var. Evrim için "yaratıldık" olgusu doğru değildir.

Hayvanlarında bilinci vardır. Ancak dediğiniz gibi insanlara göre çok farklı çalışırlar. Boeing 777 Motoru ile F-22'nin motoru nasıl farklı çalışıyorsa, beyinlerimiz de öyle çalışıyor.
Teşekkürler.
Önemli olan ateist, agnostik olmak değil. Önemli olan saygılı olabilmek.
Bu saygıyı gösterdiğimizi düşünmek isteyerek hepinize teşekkür ederim.

Geri
Yukarı