Kapitalizm vs Komunizm

Kapitalizm mi? Komünizm mi?

• Oy verenlerin toplamı
    211
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kapitalizm sayesinde refah yaşıyorsunuz. Komünizm ile karşılaştırılması saçma. Kızıllık boş iş.

Kızıllık ile komünizmin herhangi bir ortak yönü yoktur. Kapitalizm sayesinde refah mı? Kimin refahı? Hangi refah?

Kızıllık ile komünizmin herhangi bir ortak yönü yoktur. Kapitalizm sayesinde refah mı? Kimin refahı? Hangi refah?
Kızıllık derken genelde komünizm rengi olduğu için söyledim. Alakası olmadığını bende biliyorum. Kimin refahı olduğunu söyleyeyim, köpek gibi çalışanların ve başarıya ulaşanların.

Köpek gibi çalışmak dediğiniz nedir? Ya da kapitalizm; her çalışana, emeğinin karşılığını vermekte midir? Ya da onun çabasının karşılığını alabilmesi için yardımcı olmakta mıdır?

Tam olarak öyle değil. Komunizmin iddiası, insanlık tarihinin doğrusal olarak geliştiği ve ilkel komünal toplumların evrilerek, feodaliteye dönüştüğü daha sonra kapitalizm olarak evrildiği ve sosyalizm yaşandıktan sonra komünizme dönüşeceği yönünde. Yine komünizmin iddiası insana dair her şeyin ekonomi kökenli olduğu, ekonominin geriye kalan her şeyi belirlediğidir. Yani komünizme göre kültür, din, sosyal hayat, yönetim biçimleri vs. her şey ekonomik koşullar çevresinde şekillenir. Bu belirlenimde az önce sıraladığım şekilde ilkel komünal>feodal>kapital>sosyal ve komün şeklinde olacaktır. Yani bunları kendi içlerinde kıyaslayabiliriz.

Bana göre ise komünizm insan doğasına uygun olmayan ütopik bir hayaldir ve öyle kalacaktır.

Dostum komünizmin çöp olduğu sen de biliyorsun bende. İnsan fıtratına aykırı bir kere.

Biliyorum hocam. Ama araştırmalarım sonucu insan için en iyisinin Kapitalizm olduğuna kanaat getirdim.
Yaşasın Kapitalizm.

Yaşasın insan demek lazım galiba, romantik ya da diğer faydasız sıfatlara kadir görülmeyi göze alarak.

Yaşasın insan demek lazım galiba, romantik ya da diğer faydasız sıfatlara kadir görülmeyi göze alarak.
Ben yaşasın insan ırkı diyorum. Daha çok gelişmemiz için birkaç insanın önemi yoktur.

Peki şimdi nerede bu kaynaklar? Veya halkın eline ne kadarı geçti. Madem ekonomisi ve sanayisi bu kadar iyiydi de Amerika ile girdiği uzay yarışı neredeyse sonları oluyordu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…