Kapitalizmin kötü olmaması

Krizleri öngörmek bireyin sorumluluğudur.
Kapital sistemde krizleri öngörmek bazı zamanlarda mümkün değildir, stagflasyona neden olan türdeki krizleri (bizde şu anda olan gibi) öngörebilirsin ama büyük bir kaynağa sahip olan kişinin/grupların yapacağı manipülasyonları öngöremezsin. Savaşlar ve salgınlar bile bu krizleri tetikliyor ve bunların da çoğunu öngöremezsin. Onlarca milyar dolarlık varlığa sahip ve işi ekonomiyi analiz etmek olan özel girişimlerin bile çoğunun göremediği (ve battığı) bu manipülasyonları, halkın içindeki sıradan bir kişi olarak biz mi göreceğiz?

Kapital sistemi tek başına bırakırsan, bu sistemi ekonomik büyüme ile yeterli düzeyde besleyemediğin anda halkın orta kesim denilen tabakası da zamanla batmaya mahkumdur. Orta kesimden sonra orta-üst, sonra üst derken eninde sonunda halkın hepsi kaynaklarını aktarır. Tüm kaynaklar eninde sonunda çok ufak bir kesimdeki grubun eline geçer. ABD'ye bakarsan kapital sistemlerini büyüme ile destekleyemedikleri her dönemde nasıl ekonomik kriz içine girildiğini görürsün. 1990-1991 (Körfez Savaşı çıkarıldı), 2001-2003 (Afganistan ve Irak işgal edildi), 2008-2010 (Suriye ve İran karşıtı operasyonlar başlatıldı) ve 2020 (pandemi) yıllarındaki işsizlik/alım gücü paritesi/enflasyon gibi şeyleri karşılaştırabilirsin. ABD'nin okyanus ötesi savaş politikasının da temelini bu sistemi desteklemek oluşturuyor.

Çin son 20 yıldaki büyüme oranıyla toplumdaki orta ve orta-üst kesim oranını yükseltti, tıpkı ABD'nin 2. Dünya Savaşı sonrasındaki büyümesiyle yaptığı gibi. Bu işin sonunda onlar da bu büyümeyi sürdürülebilir hale getiremeyecek, zaten onlar da bunun farkında olduğu için Hindistan ve Tayvan üzerindeki baskılarını artırmaya başladılar. Savaş politikası, ekonomik büyümenin en kolay yoludur ve bu yüzyıllardır böyle. 20. ve 21. yüzyıllarda da bu savaş politikası kapitalizmi desteklemek için uygulanıyor.

Kapital sistem bu yüzden elden geçirilmek zorunda kalınacak, son birkaç on yıldır bunun farkında olan ülkeler kapital sistemi sosyal politikalar ile dengeleme yoluna gittiler. Zaten bu sayede şu anda insanların en çok yaşamak istediği, halkın mutluluk oranının en yüksek olduğu ülkeler haline geldiler. Sadece kapital sistemle değil, tamamen liberal politikalarla da değil, bu ikisini sosyal politikalarla dengelediğinde nispeten daha iyi bir yapı oluşturabiliyorsun.

Son düzenleme:
Hahahahahahahahahah gece gece yarıldım adam kapitalizmi övmüş, olum eğer sen koç, sabancı ailesinden filan değilsen maksimum üst proleteryadan sayılırsın. Forum iyice liboş dolmuş da haberimiz yok, yaşın kaç yavrucuğum senin bakim?

Edit: 5'li çete dediğimiz adamlar da sosyalist zaten değil mi devlet de halkı sosyalistler için sömürüyor hahaha.

Önce düzgün hitap etmeyi öğren, sonra tartışırsın. Karaktersiz.

Kapitalizmi övecek kadar akıl tutulması yaşayan birisiyle ciddi ciddi tartışmaya girmem zaten dostum iyi geceler diliyorum.

Ben de şahsen okuduğunu anlayamayan biriyle tartışmam zaten. Beşli çeteyi devletin haksız ve yandaş ihalelerine değil, kapitalizme bağlayan, bariz devlet tekelleşmesini görmeyen bir aptalla tartışacağıma gider yatarım daha iyi. 😊

Kapitalizm verim sağlar ve sürekli gelişmeyi sağlar.
Hayır, kapitalizm halihazırda devlet bünyesinde bulunan insan gücünün kullanılamamasına; insanların evsizlik, açlık ve işsizlikle yüzleşmesine neden olur.
Hayır, komünizm gelince evde 12 saat PC başında oturup devletin aldığı maaşı yemeyeceksiniz, zira bedava diye bir şey yoktur.
Kimse, bakın çok net söylüyorum, hiçbir komünist veya sosyalist görüşlü bireyin çalışmayarak keyif süreceğini düşündüğüne tanık olmadım. Nereden bu düşünceye vardığınızı merak ettim. Herkes en çok kendisinin çalışacağının bilincinde olmalıdır.
Çalışma kamplarına gönderileceksiniz, otoriter bir rejim altında yaşayacaksınız. Tüm dünyadan izole olacaksınız.
Bunun komünizmle alakası yok.
skeri gücünüz de zayıflayacak çünkü komünizmde niteliğe değil niceliğe önem verilir.
Ezber bilgi.
Sovyet ordusunun Finlandiya'da nasıl rezil olduğunu araştırın.
2. Dünya Savaşından kazançlı çıkan taraf da Sovyetlerdi. Bu sayede uzun bir süre komünizm propagandası yaptılar.
Eğer köylü anneniz ve babanız zamanında şehre gelip köy hayatından kurtulduysa bu kapitalizm sayesindedir. Boş hayallere dalmayınız.
İnsanları "köylü" olarak sınıflandırmanı yok sayıyorum, ülkem şu anda yurt dışından her türlü tarım ürününü ithal ederken ne kadar zarara girdiğimizin farkında olmanı umuyorum.

Komünist değilim. Marksist veya Leninist düşünceye sahip değilim, Stalin'den nefret ederim. Fakat herhangi bir ideolojiye böyle ezber bilgilerle saldırılmasını saçma buluyorum.

Ben de şahsen okuduğunu anlayamayan biriyle tartışmam zaten. Beşli çeteyi devletin haksız ve yandaş ihalelerine değil, kapitalizme bağlayan, bariz devlet tekelleşmesini görmeyen bir aptalla tartışacağıma gider yatarım daha iyi. 😊
Ortada şu an gerçekten bir devletin varlığından söz edebilir miyiz sence ? Devlet ciddi anlamda ülke çıkarlarını düşünen birileri tarafından yönetiliyor olsaydı o adamların şirketleri halkın parasını hortumluyor olmayacaktı. Kaldı ki Türkiye 20 seneyi geçkin bir süredir serbest piyasa ekonomisine sahip bir ülke ve halimiz ortada.

Ayrıca komünizmle alakalı yazdığın şeyler de tamamen safsatayla dolu sanki NATO propagandası yapar gibi cümlelerden oluşuyor. Ezber bilgilerine şunu eklemeyi unutmuşsun ''doktorla çöp toplayan kişi aynı parayı mı alacak ?''

Yeni konular

Geri
Yukarı