Karadeniz'de Romanya'ya ait savaş uçağı ve savaş helikopteri düştü!

121228

Kilopat
Makaleler
10
Belki haberi görmüşsünüzdür, olay olalı bayağı oluyor. Çok uzatmadan haberin detaylarını ve konuşulan komplo teorilerini sizinle paylaşacağım.

Haber:
2 Mart çarşamba günü, 20.00'de, dobrogea üzerinde bir hava devriye görevi gerçekleştiren 86. hava üssü'nden bir mig 21 lancer uçağı, kontrol kulesiyle telsiz bağlantısını kaybetti ve 20.03'te radardan kayboldu.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ardından 2 Mart çarşamba günü saat 20:21 sıralarında mig 21 lancer uçağının arama kurtarma görevi için havalanan ıar 330-puma helikopteri, kontrol kulesiyle telsiz bağlantısını keserek radardan akşam 20:44 civarında kayboldu. Pilot, olumsuz hava koşulları bildirmişti ve üsse dönmesi emredildi. Ardından ıar 330-puma helikopterinin köstence ilçesi gura dobrogei mevkii alanına düştüğü belirlendi. Başta 5, ardından Romanya deniz Kuvvetleri'nden iki kurtarma görevlisinin daha helikoptere binmesiyle toplamda 7 asker vefat etti.

Bağlantısını kaybeden MIG-21 lancer uçağının ise köstence'ye düştüğü bildirildi. Kazanın sonucunda MIG-21 lancer uçağının pilotu kaptan costinel iOSif niță hayatını kaybetti.

Komplo teorileri:

1) NATO vurdu: bu komplo teorisine göre uçağı NATO'nun vurduğu, ve suçu Rusya'ya atarak NATO'nun askeri müdahalede bulunacak hakkı oldu. (şahsi fikrim tamamen saçmalık olduğu yönünde. NATO en başından beri zaten Rusya ile çatışmadan kaçmak istiyor. Ayrıca NATO vurmak isteseydi böyle bahanelere gerek kalmazdı.)

2) Ukrayna vurdu: Ukrayna'nın uçağı vurduğu, ve suçu Rusya'ya atarak NATO'nun savaşa dahil olmasını sağlaması.

3) Rusya vurdu: uçağın ve helikopterin Rusya tarafından vurulduğu.

Şahsi fikrim:

Açıkçası hem helikopterin, hem de uçağın aynı saatte hava koşulları nedeniyle düşmesi bana pek mümkün gelmedi. Uçağın ve helikopterin Rusya tarafından vurulduğunu düşüyorum. Zaten adamlar kaç gündür Karadeniz'de uçan kaçan ne varsa vuruyorlar. Kaç tane yük ge misini vurdular. Eğer dediğim doğruysa elbette Romanya uçağın ve helikopterin Rusya tarafından vurulduğu bilgisini NATO ile paylaşmıştır. Tekrar eğer dediklerim doğruysa, şu anlık hem Romanya, hem de NATO olayın üstünü örtmüş gibi gözüküyor. NATO'nun Romanya'ya, "abi huzurumuz kaçmasın hiç, hava şartları nedeniyle düştü deyip kapatalım konuyu. Sıcak çatışmaya girmeye hiç gerek yok." demesi de muhtemel. Gerçekten olumsuz hava şartları nedeniyle de düşmüş olabilir tabii... Bilemeyiz.

Evet, olayı size olduğu gibi aktardım ve hem komplo teorilerinden hem de şahsi fikrimden bahsettim. Sizin de olay hakkındaki görüşlerinizi merak ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bölgede kurulu hava savunma sistemleri var ve bu sistemler, uçan uçakların GBT'sini sorgulamadığına göre yabancı bir uçak olarak görüp direkt vurdu muhtemelen.

Rusya veya Ukrayna vurdu bana göre. Ukrayna'nın vurmuş olma ihtimali daha yüksek. Her ne kadar savunma pozisyonunda da olsalar şu ana kadar Rusya'dan daha agresifler.

Rusya'nın bir NATO uçağı düşüreceğini sanmıyorum. Bölgedeki herhangi HSS düşürmüş olabilir.

Rusya bu uçağın sinyalini karıştırmış olabilir mi ?
Böyle bir ihtimal var mı ?

Bu hurdaları mı kullanıyorlar?

Romanya'nın savunma bütçesi oldukça düşük MIG21'ler Sovyet üretimi, Sovyetler uzun yıllar uçması için değil sadece üstünlük sağlamak amacıyla üretim yaptı. Yıllar önce emekliye ayrıldı bu uçaklar ama savunmaya bütçe ayırmayan ülkeler kullanıyor.

Romanya'nın savunma bütçesi oldukça düşük MIG21'ler Sovyet üretimi, Sovyetler uzun yıllar uçması için değil sadece üstünlük sağlamak amacıyla üretim yaptı. Yıllar önce emekliye ayrıldı bu uçaklar ama savunmaya bütçe ayırmayan ülkeler kullanıyor.
Nasıl olsa abileri var.
Arkası sağlam.

Yeni konular

Geri
Yukarı