Karnımdan sürekli sesler geliyor

@XLostR hapı kullanın doktorunuzla görüşün. Ben de bir faydası yok sadece ayakta durabilmek için geçici işe yarıyor. Siz hastalığınızın tam tanısını yaptırmaya çalışın yani tam sebebini bulun.

Sebebini bulamazsanız aldığınız tedaviler sadece günü kurtarır. Vitamin eksiklikleri eğer altında kronik bir sorun varsa ilk başta sorunları kaldırmak gerekir sonra vitamin ve kan değerlerini toparlamak için tedavi verilir bu izlenmesi gereken adımlardan biridir.

Sadece tek bir değerinizin düşük olsaydı yeterli beslenme olmadığı için veya mevsimsel geçişler, stres gibi faktörler etkiler ve düşürür diyebilirdik.

Benim hastalığımın belirtisi çok azdı ilk başlarda anlaşılmıyordu 2 sene önce ufak ufak sorunlar ortaya çıktı. Şimdi son 1 senede belirtiler arttı ve nisan ayında kronikleşip daha da kötüleşti. Nisan ayından ekim ayına kadar tanı koymaya çalıştılar ve hala çalışıyorlar.

Bir de neden özellikle geceleri daha fazla ses oluyor?

Bazen ayağa kalktığımda bir anda gözüm kararıyor. 30 dk falan oturduktan sonra ayağa kalkınca falan oluyor.

Değerler;
B12 = 224min 197 maksimum 771.
Ferritin = 29min 30 maksimum 400.
Demir bağlama = 325min 125 maksimum 345.
Folat = 2.5min 5 Max 27.2
Demir = 40min 33 Max 193.

Doktor folik asit hapını verdi onu kullanıyorum yaklaşık 25-30 gündür ama hala bu sıkıntıyı çekiyorum.

25 hidroksi D dediğinizi bulamadım raporda.

@DoktorBey19

Hocam eğer ayağı kalkınca göz kararması varsa B12 eksikliğidir benim doktorum bana böyle dedi bende de vardı ama sizinki B12'den mi yoksa mide ile alakalımı onu bilemiyorum. Geçmiş olsun.

@XLostR gece vücudun dinlenme vakti aslında kendini yenileme fırsatı buluyor. Mide içinde yemek, su ve safra yok ise kendini dinlendiriyor.

Bağırsak öyle değil sırayla ince bağırsaktan kalın bağırsağa kadar emilim, şekil verme, katılaştırma sonra oluşan gazı beraberinde ilerletmek.

En son kalın bağırsağa ilerleyip orada gaita bekliyor ve vücudun uyanıp tuvalet ihtiyacı gelince uyarı verip dışarı çıkıyor.

Bu süreçte fark ettiysen sürekli çalışıyor eğer ki sorunlu bölgeden geçiyorsa orada yapılan emilim sonucu sesler ve gazlar ortaya çıkar.

Sabah erkenden tuvalete gitmek istiyorsun ama kabız oldun veya gaita henüz kalın bağırsaktan rektum yani çıkış bölgesine gelmedi veya orada bekliyor. Bu sorun için 1 lt kadar su içmelisin 30 dakika içinde içtiğin sıvı kalın bağırsağa gidip gaitanın özellikle kabız olanların çıkışını hızlandırır.

@XLostR gece vücudun dinlenme vakti aslında kendini yenileme fırsatı buluyor. Mide içinde yemek, su ve safra yok ise kendini dinlendiriyor.

Bağırsak öyle değil sırayla ince bağırsaktan kalın bağırsağa kadar emilim, şekil verme, katılaştırma sonra oluşan gazı beraberinde ilerletmek.

En son kalın bağırsağa ilerleyip orada gaita bekliyor ve vücudun uyanıp tuvalet ihtiyacı gelince uyarı verip dışarı çıkıyor.

Bu süreçte fark ettiysen sürekli çalışıyor eğer ki sorunlu bölgeden geçiyorsa orada yapılan emilim sonucu sesler ve gazlar ortaya çıkar.

Sabah erkenden tuvalete gitmek istiyorsun ama kabız oldun veya gaita henüz kalın bağırsaktan rektum yani çıkış bölgesine gelmedi veya orada bekliyor. Bu sorun için 1 lt kadar su içmelisin 30 dakika içinde içtiğin sıvı kalın bağırsağa gidip gaitanın özellikle kabız olanların çıkışını hızlandırır.

Sabah lavaboya gitmek isteyince çıkmıyor harbiden karnım ağrıyor lavabo ihtiyacım var gibi geliyor ama çıkmıyor.

@XLostR paran var ise özele gidip gastroenteroloji doktoruna gözüküp sıkıntılarını anlat ve gastrokopi ve kolonoskopi incelemesi yapsın.

Paran yoksa dahiliye gidip sorunlarını anlat seni sevk edebiliyorsa yeşil alan açıp gastroenteroloji doktoruna yönlendirsin sende randevu düşürüp doktora gidip ileri tetkikler yaptırırsın.

Sorunların devam ediyorken yapman gerekenleri anlatayım. Gazlı içecekler, portakal, mandalina, greyfurt gibi meyvelerden uzak dur.

Acılı, baharatlı ve yağlı kızartma yemeklerinden uzak dur. Domates, biber ve soğandan uzak dur. 1 hafta kadar vücudunu gözlemle eğer ki düzelme varsa doktora bunları bildir sana tedavi verecektir.

Haşlama ve buharda pişmiş tarzı yemekler yemeye çalış ve glutensiz ürünler tüketmeye çalış en azından hastalığının ilerlemesini yavaşlatırsın.

Tuvalet sorunu için sabahları 1 lt su iç ve yürü adım at lavabo ihtiyacın gelene kadar hareket et. En azından günde 1 bile olsa tuvaletini yapmaya çalış.

@XLostR paran var ise özele gidip gastroenteroloji doktoruna gözüküp sıkıntılarını anlat ve gastrokopi ve kolonoskopi incelemesi yapsın.

Paran yoksa dahiliye gidip sorunlarını anlat seni sevk edebiliyorsa yeşil alan açıp gastroenteroloji doktoruna yönlendirsin sende randevu düşürüp doktora gidip ileri tetkikler yaptırırsın.

Sorunların devam ediyorken yapman gerekenleri anlatayım. Gazlı içecekler, portakal, mandalina, greyfurt gibi meyvelerden uzak dur.

Acılı, baharatlı ve yağlı kızartma yemeklerinden uzak dur. Domates, biber ve soğandan uzak dur. 1 hafta kadar vücudunu gözlemle eğer ki düzelme varsa doktora bunları bildir sana tedavi verecektir.

Haşlama ve buharda pişmiş tarzı yemekler yemeye çalış ve glutensiz ürünler tüketmeye çalış en azından hastalığının ilerlemesini yavaşlatırsın.

Tuvalet sorunu için sabahları 1 lt su iç ve yürü adım at lavabo ihtiyacın gelene kadar hareket et. En azından günde 1 bile olsa tuvaletini yapmaya çalış.

Bir de hastalığın tam olarak bir adı var mıdır?

@XLostR hastalığın adını bilsen bile herkeste aynı belirtiler gerçekleşmez. Belki tedavileri bile farklı olur sana iyi gelen başkasında işe yaramayabilir.

İnce bağırsak veya duodenum bölümlerinden biri olabilir orası artık inceleme ve tahliller ile belli olur tanı koyacak olan doktordur.

Unutma bu rahatsızlıkların hep normal seyrinde gitmeyebilir yani doktora gitmen şart. Erken tanı ve tedavi hayat kurtarır. Zamanla iyileşip kendini toparlayacaksın endişe etme.

Sabah erkenden tuvalete gitmek istiyorsun ama kabız oldun veya gaita henüz kalın bağırsaktan rektum yani çıkış bölgesine gelmedi veya orada bekliyor. Bu sorun için 1 lt kadar su içmelisin 30 dakika içinde içtiğin sıvı kalın bağırsağa gidip gaitanın özellikle kabız olanların çıkışınıhızlandırır.
Hocam merhaba öncelikle karında bağırsaktaki yüksek seslerle ilgili yazıyorum şimdi bende uzun süredir midemden karnımdan açken çok guruldama oluyor aç değilken yemek yerken bile çok fazla ses geliyor bazen patlama sesi gibi geldiği sanki gaz çıkartma yapıyormuşum gibi de geliyor ve çok aşırı yüksek ses oluyor utanıyorum yani hayat kalitem 0 zaten terleme sıkıntımda var arka tarafımda genital bölgede pantolon sadece siyah giyebiliyorum ne yapmalıyım bildiğiniz cevap verebileceğiniz birşeyse bekliyorum şimdiden teşekkür ederim Son birşey ekliyim uzanırken veya otururken de çok oluyor yürürken sanki daha az

@yyoy bağırsaklarında iltihap veya aşırı bakteri çoğalması gibi gözüküyor anlattıklarından çıkan sonuç.

Yapabileceğin şeyler Total kolonoskopi ve gastroskopi ile ince bağırsak aspirasyonu. Peki bunlar ne için diye sorabilirsin doğal olarak.

Total kolonoskopide kalın bağırsakta iltihap veya polip gibi sorunların olup olmadığını ödem ve ülser gibi şeylerin başlangıcının kontrolü için gereklidir.

İnce bağırsak aspirasyon gastroskopisinde ise daha çok bağırsağındaki sesler için ince bağırsağında biyopsi ve sıvı alınması gerekiyor böylelikle bakteri çoğalması var mı veya mantar gibi şeylerin artması sonucu sürekli bağırsaktan gelen seslerin araştırılması gerekir.

Gastroskopi olurken mide ve yemek borusunu kardia kısmına bakacakları için doktorlar buralardan biyopsi alabilirler. Sonuç olarak gluten veya çölyak hassasiyeti için test yapabilirler.

Son olarak laktoz gluten çölyak testleri yaptırabilirsin kan vererek bu testler yapılabiliyor. Bu testlerin isimleri sırasıyla şöyle antikor olarak Anti-doku transglutaminaz antikorları IgG/IgA, Anti-endomizyal antikorlar IgG/IgA, Anti-deamide gliadin antikorları IgG/IgA bunlara bakabilirler.

En kesin sonuç ise genetik testtir yatkınlık varsa hassasiyet doğuştan değil zamanla gelişir tetiklenmeyle veya yanında eşlik eden başka hastalıklar ile bunlarda sırasıyla şöyle HLA-DQ2, HLA-DQ8 yüksek çözünürlükte test yapılması gerekir ve bunlarda kan vererek test edilebilir.

Bunların testlerini yaptıktan sonra gelen verilere göre hastalığınızı tahmin edebiliriz.

@yyoy bağırsaklarında iltihap veya aşırı bakteri çoğalması gibi gözüküyor anlattıklarından çıkan sonuç.

Yapabileceğin şeyler Total kolonoskopi ve gastroskopi ile ince bağırsak aspirasyonu. Peki bunlar ne için diye sorabilirsin doğal olarak.

Total kolonoskopide kalın bağırsakta iltihap veya polip gibi sorunların olup olmadığını ödem ve ülser gibi şeylerin başlangıcının kontrolü için gereklidir.

İnce bağırsak aspirasyon gastroskopisinde ise daha çok bağırsağındaki sesler için ince bağırsağında biyopsi ve sıvı alınması gerekiyor böylelikle bakteri çoğalması var mı veya mantar gibi şeylerin artması sonucu sürekli bağırsaktan gelen seslerin araştırılması gerekir.

Gastroskopi olurken mide ve yemek borusunu kardia kısmına bakacakları için doktorlar buralardan biyopsi alabilirler. Sonuç olarak gluten veya çölyak hassasiyeti için test yapabilirler.

Son olarak laktoz gluten çölyak testleri yaptırabilirsin kan vererek bu testler yapılabiliyor. Bu testlerin isimleri sırasıyla şöyle antikor olarak Anti-doku transglutaminaz antikorları IgG/IgA, Anti-endomizyal antikorlar IgG/IgA, Anti-deamide gliadin antikorları IgG/IgA bunlara bakabilirler.

En kesin sonuç ise genetik testtir yatkınlık varsa hassasiyet doğuştan değil zamanla gelişir tetiklenmeyle veya yanında eşlik eden başka hastalıklar ile bunlarda sırasıyla şöyle HLA-DQ2, HLA-DQ8 yüksek çözünürlükte test yapılması gerekir ve bunlarda kan vererek test edilebilir.

Bunların testlerini yaptıktan sonra gelen verilere göre hastalığınızı tahmin edebiliriz.
Hastane de hangi bölüme gitmem gerekli dedikleriniz için

Doktormusunuz baya bilgilisiniz

Son düzenleme:

Geri
Yukarı