Kasada elektrik kaçağı sorunu

MehmetYlmaz

Hectopat
Daha fazla  
Kasada elektrik kaçağı var. Nereden anladım diye soracak olursanız;

1- Kasaya dokunduğumda elektrik çarpıyor(Güç kapalı)
2- Bugün kasaya LED bağlayacaktım, LED kasanın metal yerine deyince küçükte olsa yanmaya başladı.

Sorunu nasıl çözebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kontrol kalemi ile kontrol ettim kasanın her yerinde ışık yanıyor iftardan sonra uzay kurulumu yapacağım

Ekleme;
Şimdi ben şunu anladım;

Psu fişi takılı ama psu kapalı konumda kontrol kaleminin ışığı yanıyor
Psu fişi takılı değil kontrol kaleminin ışığı yanmıyor
Yazdıklarına bakılarak şuan tek sorun psu görünüyor.
Çünkü kasaya direk temas eden bileşen o. Ama uzay kurulumda daha net anlaşılacak.

Kontrol kalemi ile kontrol ettim kasanın her yerinde ışık yanıyor iftardan sonra uzay kurulumu yapacağım

Ekleme;
Şimdi ben şunu anladım;

Psu fişi takılı ama psu kapalı konumda kontrol kaleminin ışığı yanıyor
Psu fişi takılı değil kontrol kaleminin ışığı yanmıyor
Uzay kurulumu yapınca tek tek bütün parçaların metal yerlerini kontrol et. Anakarta gelınce sakın ha sakın iki tane lehim e aynı anda değdirme. Çünkü her lehimde farklı voltaj oluyor. Hdd yi felan kontrol et büyük bir ihtimal sorun psu da ve bulabilirsen baska psu ile ilk önce uzay kurulumu yap sonra kasa içinde dene. Ama dediğim gibi psu nun ayaklarının altına kağuçuk aparatlardan al.

Monitör de sorun varsa priz yada vga dan kasaya kaçak gidebilir. Genelde kasa dışı kaçaklar power kaynaklı oluyor, bu sorun hattınızda topraklama tesisatının olmadığını veya var ama yetersiz kaldığını gösterir.

Uzay kurulumu yapınca tek tek bütün parçaların metal yerlerini kontrol et. Anakarta gelınce sakın ha sakın iki tane lehim e aynı anda değdirme. Çünkü her lehimde farklı voltaj oluyor. Hdd yi felan kontrol et büyük bir ihtimal sorun psu da ve bulabilirsen baska psu ile ilk önce uzay kurulumu yap sonra kasa içinde dene. Ama dediğim gibi psu nun ayaklarının altına kağuçuk aparatlardan al.

HDD'nin, anakartın, PSU'nun neresine değdireyim ontrol kalemini? Bunları söyleyin lütfen.

Uzay montajla arıza tespiti yapamazsın.! bilakis kontrol ettiğin parçanın üstünden kaçak akım geçireceğin için zarar bile verebilirsin.

Hanginizin dediğini yapacam ben? Her kafadan farklı ses çıkıyor.

Telefonda mesaj yazamıyorum, notebook'da TR klavye yok maalesef. Ban yemek pahasına sana yardımcı olacağım arkadaşım. Facebook'dan eklersen ordan detaylı anlatabilirim. Nurettin Tornacı ismim.

Yeni konular

Geri
Yukarı