Kasadan gelen garip ses

Flarion

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar! Birkaç ay önce bir bilgisayar topladım. Kasa açıkken rastgele olarak ister oyunda ister boşta olsun garip bir ses geliyor. Kaynağını bulmaya çalıştım ama anlayamadım. Ses olduğunda herhangi bir performans düşüşü görmedim.

Sistem:
Gigabyte RTX 2060 ekran kartı.
AMD Ryzen 5 3500 işlemci.
2X XPG 8 GB Gammix D30 3000 MHz RAM.
Gigabyte B450 S2H anakart.
XPG 512 GB SX8200 PRO M.2 SSD 3500 MB okuma / 2300 MB yazma M.2 SSD.
Seagate 1TB harddisk.
Power Boost X59 kasa (650W PSU var içinde.)

Kasanın fanlarının çalışmasını sağlayan kabloları çıkar (kasa fanları sadece, işlemci fanı falan değil), sistem boştayken sesin nereden geldiğini anlayabilirsin böylelikle. Ha bunu yaptıktan sonra ses gelmiyorsa sorun kasanın fanları demektir. Ki ayrıca o kasayla PSU'yi değiştirmeni şiddetle öneririm.

Öncelikle merhabalar! Birkaç ay önce bir bilgisayar topladım. Kasa açıkken rastgele olarak ister oyunda ister boşta olsun garip bir ses geliyor. Kaynağını bulmaya çalıştım ama anlayamadım. Ses olduğunda herhangi bir performans düşüşü görmedim.

Sistem:
Seagate 1TB harddisk.
COIL Whine. PSU güç kaybediyor olabilir.

Sistem:
Seagate 1TB harddisk.

Gigabyte'ın aynı ekran kartı bende de var. Kart bildiğin zırlıyor. Sizin de büyük ihtimalle ekran kartınızdan geliyordur bu ses. Sorun çıkartmadı bugüne kadar sadece ses rahatsız ediyor o kadar.

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim mesajlarınız için!

Coil Whine olabilir?

Coil Whine. PSU güç kaybediyor olabilir.

İnternetten baktım Coil Whine daha çok sistem yükteyken oluyormuş ve sürekli devam ediyormuş. Benimkisi herhangi bir zamanda ve anlık oluyor.

Hard diskin Seagate Barracuda mı? Eğer dediğim modelse kasanın kapağını açıp HDD'yi dinle.

(Sesi daha iyi açıklaman ya da ses kaydına alman mümkün mü?)

Aklıma ses atmak geldi ancak telefonum bozuk ses olmadığı için atamıyorum. Ama sesi boğulma sesi gibi tarif edebilirim.

Sistemde göz zevkimi bozan parçalar kasa ve PSU. PSU fanından geliyor olabilir mi?

Ki ayrıca o kasayla PSU'yi değiştirmeni şiddetle öneririm.

Kasayla PSU'yu değiştir diye çok uyarı aldım ancak bir kere aldım nasıl söküp yenisini takacağımı bilmiyorum. Herhangi bir bilgisayarcı yapar mı?

Kasanın fanlarının çalışmasını sağlayan kabloları çıkar (kasa fanları sadece, işlemci fanı falan değil), sistem boştayken sesin nereden geldiğini anlayabilirsin böylelikle. Ha bunu yaptıktan sonra ses gelmiyorsa sorun kasanın fanları demektir.

Dediğim gibi çok bilmiyorum. Yaparken bozabilirim kabloları karıştırabilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı