Kasamın vidasından elektrik çarpıyor

Zillakami

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Gigabyte X370M anakart- R5 2600 CPU - RX 590 GPU ve Corsair Delta RGB kasa var. Kasanın solunda camı tutan vidalara bacağım değdiği gibi bacağım yanıyor. Bu elektrik kaçağı için ne yapmam lazım? Sistemime, anakarttaki kapasitörlere falan zarar verir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu yöntemi kesinlikle denemeyin. İlerde bişey olur da şebekenin fazları ters çevrilirse, sıfırlama yaptığınız - kutup pozitif olursa tüm cihazlarınız yanar.
Eger anakarta, kapasitörlere veya vb. Zarar geldiyse nereden anlayabilirim? Gözle anlaşılabilir bir sorun yaratır mı?
Zarar gelmemiştir korkma. Belki aynı hat üzerinde başka elektirkli aletin negatif kutbunda kaçak varsa hat üzerinden bilgisayarı da etkiliyor olabilir. Bilgisayarı kapatıp kontrol kalemiyle vida yerlerini test edersen sorunu anlayabilirsin. Bilgisayar kapalı olduğu halde ışık yanarsa bil ki aynı hatta başka bir alette kaçak vardır.

Bu yöntemi kesinlikle denemeyin. İlerde bişey olur da şebekenin fazları ters çevrilirse, sıfırlama yaptığınız - kutup pozitif olursa tüm cihazlarınız yanar.

Zarar gelmemiştir korkma. Belki aynı hat üzerinde başka elektirkli aletin negatif kutbunda kaçak varsa hat üzerinden bilgisayarı da etkiliyor olabilir. Bilgisayarı kapatıp kontrol kalemiyle vida yerlerini test edersen sorunu anlayabilirsin. Bilgisayar kapalı olduğu halde ışık yanarsa bil ki aynı hatta başka bir alette kaçak vardır.
Kutup pozitif olsa Cihazlar nasıl yanar teknik olarak açıklarmısınız?
Yıllardan beri kullanılan yöntem ben ömrümde fazların ters çevrilmesi diye birşey duymadım.
Ayrıca binadaki sigorta kutsu AAK rölesi bunlar neye yarıyor acaba :D

Bu yöntemi kesinlikle denemeyin. İleride bir şey olur da şebekenin fazları ters çevrilirse, sıfırlama yaptığınız - kutup pozitif olursa tüm cihazlarınız yanar.

Bilgisayar kapalıyken fareyi sallayınca veya klavyeye dokununca isigi yanıyor. Oda anakartın özelligi. Kapalıyken cihaz şarj etmek icin vb. Simdi sizde binaya topraklama yaptıramayacağıma göre ne yapmalıyım

Kutup pozitif olsa Cihazlar nasıl yanar teknik olarak açıklarmısınız?
Yıllardan beri kullanılan yöntem ben ömrümde fazların ters çevrilmesi diye birşey duymadım.
Ayrıca binadaki sigorta kutsu AAK rölesi bunlar neye yarıyor acaba :D
Her evde kaçak akım rölesi yok malesef. Topraklama yaptım sandığın aslında sıfırlama işlemi, yaptığın olayda şebeken faz ters çevrilip geldiği zaman bütün sıfırladığın cihazların şasesinde elektrik yüklü olacak. senin binanda kaçak akım rölesi var diye her binada olacak birşey yok. Kaldı ki kaçak akım rölesi faz değiştiğinde de işe yaramaz çünkü kısa devre yok ortada.
Bilgisayar kapalıyken fareyi sallayınca veya klavyeye dokununca isigi yanıyor. Oda anakartın özelligi. Kapalıyken cihaz şarj etmek icin vb. Simdi sizde binaya topraklama yaptıramayacağıma göre ne yapmalıyım
Benim evde de her oda da toprak hattı yok malesef. Sadece banyo ve mutfak prizlerinde var. Bende oradaki toprak hattından bir kablo çekip bilgisayarma bağlantı yaptım. Muhakkak mutfakta vardır toprak hattı.

Her evde kaçak akım rölesi yok malesef. Topraklama yaptım sandığın aslında sıfırlama işlemi yaptığın olayda şebeken faz ters çevrilip geldiği zaman bütün sıfırladığın cihazların şasesinde elektrik yüklü olacak. senin binanda kaçak akım rölesi var diye her binada olacak birşey yok. Kaldı ki kaçak akım rölesi faz değiştiğinde de işe yaramaz çünkü kısa devre yok ortada.
Şimdi hocam yaklaşık 25 yıldır Bahçelievlerde elektrikçiyim.
sana şöyle açıklayayım en azından bilgin olsun.
Sıfırlama yaptın ve bölgendeki elektrik fazları diyelimki mühendisin dengesizliğine denk geldi adam dediki ben bu fazları ters çevireyimki bütün mahalle uğraşsın dursun tekrardan hat çektirsin . :D:D
Şimdi senin bu sefer nötr hattına akım gelecek. Sonra evdeki sigorta kutunada faz yerine nötr gelecek.
Buraya kadar tamam.
Bir cihazın çalışması için nötr ve fazın olması lazım. Eğer cihazının nötr hattına faz gelirse hiçbirşey olmaz sen prize fiş takarken yönüne dikkat ederek mi takıyorsun. Sonuçta faz yada nötr karışıyor.
Hadi burayı geçtim burayı boşver.
Bir cihazın çalışması için nötr ve fazın olması lazım. Senin nötr hattına faz gelirse bu sefer sıfırlama sayesinde o faz toprağa gidecek ve senin kasana yada cihazına nötr gelmediği için PC hiç açılmayacak.
başta da dediğim gibi 40 yıldır bahçelievlerdeyim 1 kere bile faz değişmedi. Çevre ilçelere işe giderim ordada duymadım.Ha olmaz mı olur. Komple bir semtin altyapısını tekrar sıfırdan çekerler ozaman belki olur :D 45 yıldır aynı binada oturuyorum. Bahçelivler Üçyıldız sitesi bakabilrsin binaların tarihinine. prizlerimde toprak hattı yok. 12 bin liraya PC topladım ama topraksız prizde kullanıyorum birşey olmuyor .
İyi akşamlar

Bu nedir kardeşim, nötr ile toprak sevdasını bırakın artık. O kadar tesisat çekiyorum deli miyiz biz ayrıca topraklama kablosu çekiyoruz? Nötrden topraklama alırsın güzel, nötr hattın koparsa ne yapacaksın? Tedaş ters bağladı ondan da bahsetmiyorum. Direkten ya da panodan koptu, sen lambayı açınca ne olacak ya da buz dolabının fişi takılı? Nötr kopunca faz dönüş yapacak ondan sonra elektrik çarpacak o insanı. Yorum yaparken lütfen bu gibi önemli konular da bilinçli yorum yapmanızı öneriyorum. Sıfırlama yaptığın her priz de, o prize bağlı olan cihazda, kasan da dahil elektrik olur. Özellikle sadece kasaya taktığın prize bunu uygularsan kasa da elektrik olur. Kasa da az uz elektrik olmaz, ciddi derece de çarpar bunu bilerek yapmakta fayda var. Bir tane yetkili de konuya dahil olup uyarmıyor enteresan. Doğru yorum yapan karşı olan birkaç arkadaş var onlara da saygı duyuyorum. Topraksız kasa ya değmediğin sürece sıkıntı olmaz kapasitörlere de bir şey olmaz.

Geri
Yukarı