Kavgadan mahkemelik olunur mu?

Hocam daha 13 yaşındayım. Herhalde ceza evine girmem diye tahmin ediyorum.

13 yaşında suça sürüklenen çocuklar cezaevine gönderilmezler. Denetimli serbestlik ve çocuklara özgü koruyucu tedbirlerin bir veya birkaçı uygulanabilir.

Ama öncesinde pişman olduğunuzu ifade eder ve davacıdan özür dilerseniz, uzlaşma veya kovuşturma aşamasında iş tatlıya bağlanır.

13 yaşında suça sürüklenen çocuklar cezaevine gönderilmezler. Denetimli serbestlik ve çocuklara özgü koruyucu tedbirlerin bir veya birkaçı uygulanabilir.

Ama öncesinde pişman olduğunuzu ifade eder ve davacıdan özür dilerseniz, uzlaşma veya kovuşturma aşamasında iş tatlıya bağlanır.

Peki sicilime işler mi?

Sicilime işler mi peki?

Ceza alırsanız adli sicilinize işlenir.

Ancak savcı ve hakim için (suça sürüklenen çocuklara özel bir durum olarak) sizin olaydan ders alıp almadığınız fevkalade önemlidir. Pişmanlık duyuyor ve gelecekte tekrar aynı suçu işlemeyeceğiniz yönünde intiba/kanaat bırakırsanız, kovuşturmanın geri bırakılması kararı verilir genelde. Yani adli siciliniz olumsuz etkilenmez. Denetim süresinde suç işlemezseniz, ilgili suçu hukuki olarak hiç işlememiş gibi kabul edilirsiniz.

Yargı sadece ceza veren kurum değildir. Suç işlemiş kimseleri tekrar topluma kazandırmayı ve mağdur olanı korumayı da hedefler. Dolayısıyla, sizin pişman olmanız ve bunu göstermeniz, mahkeme kararını direkt etkiler. Mahkemeler suça sürüklenen çocukların, suçlu olsalar bile ceza sonuçlarının geleceklerini olumsuz etkileyebileceği öngörüsüyle hareket eder.

Şimdilik evimize tebligat gelmedi. Okul ikimizide disipline göderdi, ifade verdim. Karşımdaki elemanda disiplin yedi. Bir gün sonra annesi ile birlikte okula gelmişler ve "benim oğluma küfürler etmiş" diyormuş (arkadaşım anlattı).disiplin kurulu fikrini değiştirir mi?

Şimdilik evimize tebligat gelmedi. Okul ikimizide disipline göderdi, ifade verdim. Karşımdaki elemanda disiplin yedi. Bir gün sonra annesi ile birlikte okula gelmişler ve "benim oğluma küfürler etmiş" diyormuş (arkadaşım anlattı).disiplin kurulu fikrini değiştirir mi?

Annesi biraz kırık olduğundan çok kinlenmiş diye tahmin ediyorum. Ama başka bir sorunum daha var bizim telefon dolabımız bozuktu ve kolay açılıyordu. Müdür yardımcımız 4-5 defa uyardı. Ama ben dolabı (herhangi bir şey kullanmadan elimle) açtım. İyi bir adam ama tersi pistir.disiplin kurulu iyi geçmişti, cezam artar mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı