Kazakistan ekonomisi bizden iyi mi?

Türkiye ile Amerika ile kıyaslamak saçmalıktır.
Asgari ücrete göre 2 ay bazıları 1 ayda alabilir gayet makul bir fiyat.
Sonuçta biz üretmiyoruz.
Gayet makul fiyat dediğinizi çoğu kişi 2 ayda bile kazanamıyor. Haklısınız, sürekli en azından Suriye gibi değiliz diyerek avutmamız lazım kendimizi.

83milyonluk Türkiye'nin ihracı 165milyar 18milyonluk Kazakistan'ın 100 milyar.

Çünkü üretim yapılmıyor fabrikaları kapatıyorlar, üreticileri desteklemiyorlar. Çoğu ürünü dışarıdan alıyoruz. Sıradan hırsız: Paranızı, cüzdanınızı, bisikletini çalar. Politik hırsız ise: Geleceğinizi, hayallerinizi, bilginizi, eğitiminizi, sağlığınızı, gülümsemenizi çalar. İkisi arasındaki fark ise, sıradan hırsız sizi seçer, siyasi hırsızı ise siz seçersiniz. Voltaire.

Kazakistan'da yaşayan bir arkadaşım var. Bir süre burada yaşadıktan sonra ülkesine döndü, şimdi tekrar konuşuyoruz. Bizim burada 11.000 olan telefon onlarda 5.000'ya. :D

Kazakistan'da asgari ücret 80 Türkiye'de 300 dolar.
Gayet makul fiyat dediğinizi çoğu kişi 2 ayda bile kazanamıyor. Haklısınız, sürekli en azından Suriye gibi değiliz diyerek avutmamız lazım kendimizi.

Doların 7, 50 TL olduğu ülkede ne bekliyorsun?

Kazakistan da asgari ücret düşük diye biliyorum.
Yani bize göre ucuz ama onlara göre pahalı olabilir.

Kazakistan'da yaşayan bir arkadaşım var. Bir süre burada yaşadıktan sonra ülkesine döndü, şimdi tekrar konuşuyoruz. Bizim burada 11.000 olan telefon onlarda 5.000'ya. :D

Konuda atlanılan bir şey var 6 asgari ücretle alıyoruz biz onlar 8 asgari ücretle alıyor birimler değişik ama asgari ücret 6'ya 8yani buradakinden daha pahalı.

Hocam bir şey sormak istiyorum kendi bilgisayarımı almak için 3 ay günde 12 saat köpek gibi çalıştım ve satın aldım. Yabancı ülkelerde ise 15 gün yani asgari ücretin yarısına alabiliyorlar. Sizce bu güzel bir şey mi?

Konuda atlanılan bir şey var 6 asgari ücretle alıyoruz biz onlar 8 asgari ücretle alıyor birimler değişik ama asgari ücret 6'ya 8yani buradakinden daha pahalı.

Türkiye'de asgari ücret açlık sınırının altında ve simit yiyin diyen bakanlar var, siz neyi tartışıyorsunuz. :).

Geri
Yukarı