Kedi sahiplenme ve bakım nasıl yapılır?

• Konuyu başlatan Sanemi
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 23
  • Görüntüleme 602

Sanemi

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Yaklaşık 1 aydır yani daha yavruyken sokakta baktığım bir kedi vardır. Mama falan veriyordum. Hatta kedi korkumu onun sayesinde yendim. Kedi artık galiba eve alıştı. Dış kapıyı açtığımız gibi koşup ede giriyor. Çok sakin bir kedi ve hep yatıyor :D Eve almak istiyorum ve ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Bu sene üniversiteye hazırlanıyorum. Mezunum etkisi olur mu? Hayvanın almam gereken malzemeler nedir ve hangi aşıları nereden ucuna yaptırabilirim? Kedinin yaşını bilmiyorum. Nasıl öğreneceğim? Onu da bilmiyorum.

Dosya Ekleri

• IMG-20230929-WA0031.jpeg
    IMG-20230929-WA0031.jpeg
    361 KB · Görüntüleme: 51
  • IMG_20230925_032806.jpg
    IMG_20230925_032806.jpg
    460,3 KB · Görüntüleme: 56
Kedi için alman gereken malzemeler;
Kedi maması.
Kedi kumu.
Kedi tuvaleti ve küreği.

Aşıları;
Gençlik aşısı.
Kuduz aşısı.
Karma aşısı.
İç & dış parazit

Ucuza aşı yaptırma işini bilmiyorum ancak yaptırmanız gereken aşılar bunlar. Aşılar iç dış parazit hariç pahalı diyebilirim. Veterinere göre karma ve gençlik aşısı yaptırılmayabilir. Gençlik aşısına genelde yavru iken yapılıyor belki hastalık için yaşı geçmiştir bilemiyorum.

Mamayı da kiloluk 5-10 kilo falan internetten alırsanız daha ucuza gelir. Ben n&d kullanıyorum.
Ders çalışmanıza engel olmaz. Kedi bu sonuçta köpek gibi dışarıya tuvalete çıkarmak gerekmiyor. :D

Bende cok hevesliyim ancak hiç cesaret edip alamadım, özellikle tüğ dökmesi beni endişelendiriyor. Kedileri çok seviyorum.

Eğer bakamayacaksan kesinlikle bulaşma hem kendine hem hayvana yazık edersin
Kedi masraflı bir hayvan
1- düzenli olarak kumunun değişmesi gerekiyor ülkemizde kedi kumu fiyatları ucuz değil.
2- kaliteli bir mama yemesi gerekiyor eğer yemez ise ileride böbrek sıkıntıları çıkabiliyor
3- evde en fazla 1 gün yalnız kalabilir onda da çok sıkılıp evi dağıtabilir
4- aşıları şu anda tanesi 600 TL'den yapılıyor (bu en ucuz fiyat veterinerden veterinere daha pahalı olabiliyor) her sene 4 tane aşı olması gerekiyor
Bunları göze alabiliyorsan sahiplen.

Eğer bakamayacaksan kesinlikle bulaşma hem kendine hem hayvana yazık edersin.
Kedi masraflı bir hayvan.
1- düzenli olarak kumunun değişmesi gerekiyor ülkemizde kedi kumu fiyatları ucuz değil.
2- kaliteli bir mama yemesi gerekiyor eğer yemez ise ileride böbrek sıkıntıları çıkabiliyor.
3- evde en fazla 1 gün yalnız kalabilir onda da çok sıkılıp evi dağıtabilir.
4- aşıları şu anda tanesi 600 TL'den yapılıyor (bu en ucuz fiyat veterinerden veterinere daha pahalı olabiliyor) her sene 4 tane aşı olması gerekiyor.
Bunları göze alabiliyorsan sahiplen.

Hocam her şeye katılıyorum da kedi nasıl evi dağıtıyor onu anlamadım. Evet psikolojik olarak belki üzülüyor yalnız hissediyor olabilir ancak ben 3 gün bir yere gittiğimde komşum günlük suyunu vb. değiştiriyor.5 yıldır da benimle birlikte.Henüz onu 1 günden fazla yalnız bıraktığın için bana tavır yapmadı. :D

Öncelikle üniversiteye hszırlanmana vs hiçbir zararı olmaz hatta seni motive eder alman gereken seyler ise bir adet tuvalet, mam kabı eski kaplarda okur durumunuxa göre her turlü kumu alabilirsiniz fakat mam konusu biraz cep yakan bir konu benim evimde 2 tsne var ikidide fsrklı mam yiyor halsiyetsizler :D mama beğenmiyorlar sokak kedileri olmasına rağmen ben birine felicia diğerine royal canin alıyorum piyasadaki en pahalı mamalar maalesef ama yemediler diğerlerini siz deneyin belki yer mamayı 12 kilo alın dah ucuza geliyor aşı olarak ise biz bir petshoptan alıyorum ve kendim buruyorum iğne değil de hap ve boyun damlası bunun dışında kısırlaştırma var belli bir yaďa geldiginde o çok pahslı maalesef 2000 3000 lira yaşını nasıl öğrenrbiliceğini veterinerler biliyor bence 1-2 yaş arasıumarım yardımcı olabilmisimdir.

Kedi için alman gereken malzemeler;
Kedi maması.
Kedi kumu.
Kedi tuvaleti ve küreği.

Aşıları;
Gençlik aşısı.
Kuduz aşısı.
Karma aşısı.
İç & dış parazit.

Ucuza aşı yaptırma işini bilmiyorum ancak yaptırmanız gereken aşılar bunlar. Aşılar iç dış parazit hariç pahalı diyebilirim. Veterinere göre karma ve gençlik aşısı yaptırılmayabilir. Gençlik aşısına genelde yavru iken yapılıyor belki hastalık için yaşı geçmiştir bilemiyorum.

Mamayı da kiloluk 5-10 kilo falan internetten alırsanız daha ucuza gelir. Ben n&d kullanıyorum.
Ders çalışmanıza engel olmaz. Kedi bu sonuçta köpek gibi dışarıya tuvalete çıkarmak gerekmiyor. :D

Anladım teşekkür ederim kediyi ailecek sevdik açıkçası kalabalıkta bir aileyiz.
Mama konusunda şu an pet şhoptan alıyorum mama ve aşırı derecese seviyor ve yiyor
Sanırsam tarım bakanlığı birkaç aşıyı ucuza yapıyormuş.

Anladım teşekkür ederim kediyi ailecek sevdik açıkçası kalabalıkta bir aileyiz.
Mama konusunda şu an pet şhoptan alıyorum mama ve aşırı derecese seviyor ve yiyor.
Sanırsam tarım bakanlığı birkaç aşıyı ucuza yapıyormuş.

Tarım bakanlığı kuduz aşısını 5 TL'ye yapıyor şahsen oraya ysptırıyorum hiçbir sorun görmedim gönül rahatlığıyla yaptırabilirsiniz.

Öncelikle üniversiteye hszırlanmana vs hiçbir zararı olmaz hatta seni motive eder alman gereken seyler ise bir adet tuvalet, mam kabı eski kaplarda okur durumunuxa göre her turlü kumu alabilirsiniz fakat mam konusu biraz cep yakan bir konu benim evimde 2 tsne var ikidide fsrklı mam yiyor halsiyetsizler :D mama beğenmiyorlar sokak kedileri olmasına rağmen ben birine felicia diğerine royal canin alıyorum piyasadaki en pahalı mamalar maalesef ama yemediler diğerlerini siz deneyin belki yer mamayı 12 kilo alın dah ucuza geliyor aşı olarak ise biz bir petshoptan alıyorum ve kendim buruyorum iğne değil de hap ve boyun damlası bunun dışında kısırlaştırma var belli bir yaďa geldiginde o çok pahslı maalesef 2000 3000 lira yaşını nasıl öğrenrbiliceğini veterinerler biliyor bence 1-2 yaş arasıumarım yardımcı olabilmisimdir.
Merhaba.Kullandığınız mamalar yurt dışından geldiği için pahalı olan içeriği kaliteli olmayan mamalar.Her veteriner ile sponsorlukları var adamların neredeyse.N&D, Acana gibi mamaları denediniz mi acaba ?

Geri
Yukarı