Kedi tırmalamasından ötürü aşı yapılmalı mı?

athelus

Kilopat
Merhaba. Öncelikle tam 11 gün önce hastanede bir kediyi severken tırmaladı. Bu kediyi 8 9 gündür takip ediyorum. Sağlıklı yemek yiyor ediyor. En son 7. günde gittim, su içirdim, içiyor. İçim rahatladı ancak o gün eve döndüm ve biraz dinlendikten sonra arkadaşlar ile oyuna gireyim dedim. Tam klavyeye bastım, bir acı geldi. Baktım işaret parmağım 5 6 milim soldan sağa dümdüz bıçak kesiği gibi, biraz derin gibi gözüken kesik veya çatlak vardı. Biraz bastırdım, kan da çıktı bayağı. Aha dedim zaten evham yapıyorum sürekli, kesin kedi yine. Kedi yapsa idi yine hissederdim değil mi? Bu kendi kendine oluşan bir çatlak olabilir mi?

Son olarak aşıya gelelim. Türkiye'de kullanılan aşı ismi Hindistan'dan alınan abharyab isimli aşı. Bu aşıyı araştırdığımda 3. dünya ülkelerine gönderildiğini (Uganda, Filipinler, Tanzanya, Vietnam). Ben de biraz araştırdığımda bu aşı 2014 yılında 10 yaşındaki bir çocuk Hindistan da vurulur vurulmaz kardiyak arrest olmuş. Diğer 5 kişi de ağır reaksiyon geçirmiş. İlaçları toplatmışlar ve belki daha çok bilgi bulunabilir ama ben bulamadım. Şimdi sizce ne yapmam gerek? 11 gün oldu. Beni çizen kedi sağlıklı ama parmağımda olan derin kesik veya çatlak tam emin değilim. Kendi kendine olmuş olasılığı var mı? Hiç hissetmedim, ta ki klavyeye basana kadar. Şimdiden teşekkür ederim.

Bugün 16. gün her yerime tırmalanma yerinden itibaren kramplar giriyor tüm vücuduma ense, göğüs, omuz her yere yani. Kedi yaşıyor ben panik içine girdim bunlar kuduz belirtisiymiş ve omuz tarafımda inatçı bir kramp var geçmiyor.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-11-11 221436.png
    Ekran görüntüsü 2023-11-11 221436.png
    169,2 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı