Kekemeliği yenecek isteğim var ama yapmıyorum

WolreaG

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İzmir/Urla
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GT 730, 8 GB RAM, i5-4590
Arkadaşlar nasıl anlatacağım bilmiyorum ama konuşamıyorum -bir kelime bile diyemiyorum ağır kekemelik var bende- ve hala hayatı umursuyorum. Yaşıtlarım -15 ve 16- geziyor, eğleniyor, birbirlerinin evlerine gidiyorlar, telefonla birbirlerini arıyorlar. Ben neden yapamıyorum? Allah beni neden bununla sınıyor? Konuşma problemimi yenmek için emek vermem lazım ama yapamıyorum. Hayatım bir kafesten kurtulmak kadar büyüyecek ama yapamıyorum. İçimde bunu yapacak istek yok, bu dediğim cümle çok garip ama böyle yani. Resmen hayatım bir odayken dünya olacak ve buna rağmen bunu yapmak istemiyorum. İçimde istek var fakat sadece istiyor, anlayamıyorum kendimi. Bunu yapabilirim uğraşmam lazım aylarca, yıllarca belki de ölene kadar fakat yapmak istiyorum ama olmuyor.

Arkadaşlarımla gezmek istiyorum gülmek konuşmak istiyorum olmuyor. Ben konuşamıyorken nasıl başarılı olayım? Mental sağlığı kenara attım o zaten yok -bu konuyu açmamın sebebi bu- geleceğim ne olacak bilemiyorum, kendimi rahat tutamıyorum. Hep bir anda bir şeyler olacak ve ben zarar görecek gibiyim. İstediğim gibi yaşayamıyorum. Tabii ki abartılı bir şey istemiyorum. Arkadaşlarımla konuşmak, gezmek, ailemle konuşmak yani kısaca gençliğimi artısı ve eksisi ile yaşamak istiyorum. Okulum var fakat neden okuyayım? Ne de olsa benden bir şey olmayacak çünkü konuşamıyorum.

Başarılı olsam, doktor olsam, mühendis olsam ya da başarı bu değil. Başarı kendi hayalimi yapmak. Mesela şehir dışına çıkmak. Ben bunu yapsam ne olacak? Ameliyatımı, hasta ile iletişimimi düzgün yapamayacağım. Düzgün evler yapmak için inşaatçılarla, demircilerle konuşamayacağım. Şehir dışına çıksam nasıl yaşayacağım, ekmek alacağım, alışveriş yapacağım, bir ev kiralayacağım ya da satın alacağım? Hayatım okuldan eve, evden okula. İşten eve, evden işe olarak geçsin istemiyorum.

Kitap Okumanın Konuşma ve kekemeliği azalttığını duymuştum
Bence Kendine Bir kitap türü seç mesala ben kitap okumazdım bi kitap gördüm beyaz kanatlı vampir kitap okumaya başladım 1. yi okudum 2. yi okudum 3. ye başladım ve çok güzel ilerliyor beğendiğim kitap olursa bazen telefonu bırakıp kitap okuyasım geliyo özellikle okulda Sosyal Etkinlik edebiyat derslerinde gerçekten okuman ve konuşman düzeliyor

Kekemelik ve konuşma bozukluğu ile ilgili çalışan yerler var, oralara giderek başlayabilirsin. @zKaranfily0 'in bahsettiği kitap okuma olayı mesela, kafanda da kelimeleri canlandırarak okuyup hikayeyi algıladığın için yardımcı olabilir.

Ayrıca normal konuşan insanların çoğunluğu çok da düşünerek konuşmuyor; beyin, fiziken dilinden hızlıdır. İnsanların çoğunluğunun sadece dili hızlı merak etme.

Hocam benim arkadaşım da kekemeydi ne yaptı etti kekemeliğini yendi o an ki mutluluğunu hayata bakış açısını değişmesini anlatamam size bunu yaptıktan sonra değişecek şeyleri düşünün. Yavaştan başlamanızı öneririm yaşınız daha erken bu yaşlarda başlamayacaksınız da da ne zaman başlayacaksınız ilerdeki hayatınız için.

Kitap Okumanın Konuşma ve kekemeliği azalttığını duymuştum
Bence Kendine Bir kitap türü seç mesala ben kitap okumazdım bi kitap gördüm beyaz kanatlı vampir kitap okumaya başladım 1. yi okudum 2. yi okudum 3. ye başladım ve çok güzel ilerliyor beğendiğim kitap olursa bazen telefonu bırakıp kitap okuyasım geliyo özellikle okulda Sosyal Etkinlik edebiyat derslerinde gerçekten okuman ve konuşman düzeliyor
Biliyorum bunu. Özel eğitimde kitap okumanın faydalı olduğunu dediler fakat benimki ağır kekemelik olduğu için gerçek yaşantıda işlemiyor sadece kitap. Yoksa yalnız kitap okuduğum zaman size nasıl desem gerçekten güzel bir diksiyona sahip, noktalamalara dikkat eden birisi görürsünüz fakat yalnızken oluyor bu.
Kekemelik ve konuşma bozukluğu ile ilgili çalışan yerler var, oralara giderek başlayabilirsin. @zKaranfily0 'in bahsettiği kitap okuma olayı mesela, kafanda da kelimeleri canlandırarak okuyup hikayeyi algıladığın için yardımcı olabilir.

Ayrıca normal konuşan insanların çoğunluğu çok da düşünerek konuşmuyor; beyin, fiziken dilinden hızlıdır. İnsanların çoğunluğunun sadece dili hızlı merak etme.
Hocam benim stresim çok fazla yani ben bir konuşmayı 1 saat önceden düşünürüm ve denerim içimden. Mesela "bugün saat 5te eve döndüm" derken ben bunu 1 saat önceden antremanı yaparım ve demeden öncede son antremanı yapar başarı olursam demeye çalışırım ama %99 de yapamam. Stres ve heyecanım olmasa normal konuşurum ama ilaç almam lazım. Reçetesiz alınmıyor bu tür ilaçlar.
Hocam benim arkadaşım da kekemeydi ne yaptı etti kekemeliğini yendi o an ki mutluluğunu hayata bakış açısını değişmesini anlatamam size bunu yaptıktan sonra değişecek şeyleri düşünün. Yavaştan başlamanızı öneririm yaşınız daha erken bu yaşlarda başlamayacaksınız da da ne zaman başlayacaksınız ilerdeki hayatınız için.
Hocam başlamak istiyorum yöntemlerimde belli öğrendiğim yerlerden öğrendiğim yöntemler ile iyi olabiliyorum fakat bu serüven çok uzun arkadaşınız adına cidden sevindim eminim bende öyle olacağım fakat tek sorun kekemelik, konuşma üzerine olsa savaşmaya başlarım bitiririm bile fakat okul sınavlarının stresi, gelecek kaygısı bu üçü birleşince ben buraya bu konuyu açacak kadar düşüyorum (buraya bu tür konular açmayı küçümsemiyorum bu konuları 5-10 kez açtığım ve hala başaramadığım için dedim kendime)

Bende de kekemelik vardı yaşım şu an 18 senin gibi 15 16 yaşlarında çok takıyordum. Senin gibi yaşamış birisi olarak tavsiyem yaş büyüdükçe geçiyor merak etme sen yaşamaya devam et. Yazdığım şey çok kolay gibi görünebilir ama cidden öyle.

Allah sınıyor diye bir şey yok, genetik şanssızlık bu. Kekemelik kursları var bir göz at.
Hocam genetik olarak zannetmiyorum çünkü akrabalarım arasında hiç kimsede bu yok.

Bende de kekemelik vardı yaşım şu an 18 senin gibi 15 16 yaşlarında çok takıyordum. Senin gibi yaşamış birisi olarak tavsiyem yaş büyüdükçe geçiyor merak etme sen yaşamaya devam et. Yazdığım şey çok kolay gibi görünebilir ama cidden öyle.
Peki bu sizin kekemeliğiniz hafif miydi? Yani cümlede bir iki yerde takılıp devam ettiğin bir kekemeliğin mi vardı yoksa hiç mi konuşamıyordun?

Geri
Yukarı