Kekemelik nasıl geçer?

Cihatay

Hectopat
Abilerim, ablalarım ben 16 yaşında bir kekeme hastasıyım. Yani kekemelik tam değil eskiden kekemeydim şu anda tıkanarak konuşuyorum ne yapmam lazım okullarda açılacak sözlü olduğunda hiç konuşamıyorum .Sevdiğim kıza rezil oluyorum. Çok kötü bir durum. Kurslara gittim 3 ay etki etti sonra tekrar başladı. Okul hayatında çok zorluyor beni. Evde bunu kontrol altına almak için ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim.

İlk olarak geçmiş olsun. Kekemelik bir hastalık değil, konuşma bozukluğudur. Kekemelik tedavisi özel eğitimler eşliğinde, sıklıkla nefes egzersizleri, konuşma eğitimi şeklinde yapılması lazım. Ama ilaçta uygulanabilir. Bence bir doktora tekrardan başvurun.Evde yapmanız biraz zor.

Geçmiş olsun. Ne kadar zor olduğunu bilirim. İnsanın hayatını mahveden bir durum. Sen benim gibi yapma ve ne olursa olsun üzerine git. Hayatında da özgüven kazanmaya başarılı olmaya çalış. Çünkü başarılı oldukça kendine güvenin artacak ve daha az heyecan yaşayacaksın. Ne olursa olsun içine kapanık asosyal birisi olmamaya çalış. Kolay olmadığını bildiğim için doğru doktorlardan yardım almanı şiddetle tavsiye ediyorum. Çünkü tek başına aşmak kolay değil.

Hatta bana göre çocuğun bu konuşma şekline alışmadan ilk olduğu anda gidilmesi muhtemelen tedavisi açısından çok önem arz ediyordur.

Hangi kurslara gittiğini bilmiyorum ama bu konuda doğru eğitim alınırsa en azından azalacağını biliyorum.

Şöyle bir şey okumuştum. Kekeme çocuklar hızlı düşündüğü için düşünme hızı önde konuşma hızı arkada kalır.

Yıllar önce bir ilacı çıkacağına dair bir yazı okumuştum. Ancak anlaşılan çıkmadı. Bir cihaz bulmuştum kulağa takılıyor. Kendi sesini sana gecikmeli olarak yolluyordu. Bu şekilde daha akıcı konuşma sağlanıyordu ama Türkiyeye tam gelmemişti ve fiyatı çok yüksekti.

Sitesi şu. Ancak muhtemelen cihaz tutmadı ve pek yayılamadı. Youtube kanallarında da çok video bulunmuyor.

Bu işi telefondan da yapan uygulamalar var. Kulaklık takıp kendi sesinizi size geri yolluyorlar. Açıkçası ne kadar işe yarıyorlar bilmiyorum. Yarasalar bile sürekli kulaklık ile gezilemeyeceğine göre çok bir anlamı yok. Sadece bilgi olması için yolluyorum.

Mesela şunun gibi uygulamalar var.

Yıllar önce 15 günde yok 1 ayda tedavi ediyoruz diye iddia edilen yerlerin pek işe yaramadığını duymuştum. Bununla ilgili doğru merkezi bulmak gerekiyor.

Şu an nasıl bir tedavi uyguluyorlar ve neresi iyi olur açıkçası çok yardımcı olamayacağım.

Ancak ekranlara çıkan bazı kişilerin kekeme olup biraz olsun tedavi edildiklerini yada bunu çok belli etmeyecekleri kadar aşabildiklerini gördüm.

Bu açıdan umutsuzluğa kapılma ve çok geç kalmadan çözüm aramaya çalışın. Çünkü ileride seni çok daha büyük sıkıntılara sokabilir. Karakterini de olumsuz etkileyebilir.

Evde bunu kontrol altına almak için ne yapmalıyım? demişsin. Gittiğin kursta buna yönelik egzersizler vermediler anlaşılan.

Geri
Yukarı