Kekemelik nasıl geçer?

Ben 24 yaşındayım. Küçükken 10 seneye yakın kekemelik yaşadım. Şuan yok denecek az yaşıyorum. Çözüm için ailem pek çok yolu denedi. Bunu hem sakin kalarak ve cümleleri kurmadan önce aklımdan geçirerek çözdüm. Ailemde yanımdaydı. Devamlı sakin kalmamı sağladılar. Bu şekilde çözdüm. Başka hiçbir yöntem kullanmadım.

Merhaba dostlar, daha önce kekeme olup kekemelikten kurtulan dostlardan özellikle cevap bekliyorum kekemelik nasıl geçer mesela sesli kitap okuma geçirir mi? Ya da kekemeliği tedavi eden bildiğiniz tedavi merkezi ya da doktor var mı? Sevgiler.

Her seferinde kekelediğinde doğru şekilde diyerek tekrar et. Eskiden şemsiyeye şeşmiye diyen biri olarak en iyi tavsiyem bu. Eğer böyle bayağı kelimede kekeme varsa doktora git derim ama yoksa kendi başına arkadaşlarınla konuşurken düzeltirsin bence.

Sesli kitap okuyun, sık kullanılan kelimeleri tekrar tekrar söyleyerek ezberleyin ve çok sık konuşun.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Konunun üzerinden 1 ay geçmiş ama ben yine de yazmak istiyorum.

Bende 17 yasindayim kekemeyim ve bunu %100 geçirmenin bir yolu yok sadece birkaç egzersizle minimuma indirebilirsiniz. 1 sene öncesine kadar sosyallesmeye cekinirdim, utanırdım ve korkardım.
Ama kendimi kişisel ve öz güven olarak geliştirdim ve artık rahatlıkla sosyalleşebiliyorum.

Birkaç taktikte vermek istiyorum. Zorlandıgım kelimelerde el hareketlerini kullanarak ritim olusturuyorum o sekilde söyleyebiliyorum ya da nefesimi az verip kendimi hafif sıkarak söylüyorum.

Arkadaşlar üzgünüm ama bu kekemelik ölene kadar devam edecek o yüzden kekemelikten dolayı sosyallesmekten cekinmeyin. Kekeleseniz bile 5 dakika sonra unutulacak o yüzden kekelediginiz icin kendinizi üzmeyin sonucta sizin elinizde olan bir şey degil.

Geri
Yukarı