Kekemelik nasıl geçer?

Heyecana bağlı bir şey olabilir mi? Hani toplum içinde başkalarıyla konuşurken. Çünkü ekmek alırken o kişiyle konuşamamışsın ama ailenle konuşabilmişsin. Diksiyon kursuna gitmeni öneririm.

Bende 16 yaşındayım ve bende kekemeyim. Okulların kapalı olduğu 1 senelik zaman içinde hemen hemen kimse ile görüşmedim evden dışarıya çıkamadım. Arada sırada markete gittiğim sıra aynı senin yaşadığın sorunları yaşıyordum. Birisi ile konuşacağım sıra kelimeler ağzıma düğümleniyordu, tutukluk yaşıyordum. Fakat bu durumun %80 oranında psikolojik olduğunu öğrendim. Evdekiler ile rahatça konuşabiliyorken toplum içinde bu mümkün değildi. Konuşurken, konuşmaya başlıyacağım kelimeyi yavaş bir şekilde söylüyorum, konuşmamın devamınıda aynı tempo ile sürdürüyordum. Bu bayağı işe yaramıştı. Evde kendi kendine nasıl konuşuyorsan toplumla da öyle konuşmalısın. Bunu 1 defa cesaret edip, cümlene yavaşca başlarsan ardı ip söküğü gibi gelecektir. Ben şuan dudak egzersizleri ve tekerlemeler söylüyorum. Söylediğim tekerleme şuan için sadece en çok takıldığım kelime ile ilgili. Ayrıyeten bir sorum olacak. Evde tek başına olduğun sıralar konuşman nasıl oluyor kekeleme düzeyin ne kadar oluyor yani ?

Kesinlikle yüksek sesle tekerleme ve şiir okuman lazım 1 ayda toparlanacaksın bende kekemeydim yapmak zorundasın yani.

Tamam okuyacağım.
O zaman işin zor, diğer arkadaşların verdiği tavsiyeleri deneyebilirsin.

Tamam.
Heyecana bağlı bir şey olabilir mi? Hani toplum içinde başkalarıyla konuşurken. Çünkü ekmek alırken o kişiyle konuşamamışsın ama ailenle konuşabilmişsin. Diksiyon kursuna gitmeni öneririm.

Hayır heyecan yapmıyorum ama neden böyle oluyor bende anlamıyorum.
Bende 16 yaşındayım ve bende kekemeyim. Okulların kapalı olduğu 1 senelik zaman içinde hemen hemen kimse ile görüşmedim evden dışarıya çıkamadım. Arada sırada markete gittiğim sıra aynı senin yaşadığın sorunları yaşıyordum. Birisi ile konuşacağım sıra kelimeler ağzıma düğümleniyordu, tutukluk yaşıyordum. Fakat bu durumun %80 oranında psikolojik olduğunu öğrendim. Evdekiler ile rahatça konuşabiliyorken toplum içinde bu mümkün değildi. Konuşurken, konuşmaya başlayacağım kelimeyi yavaş bir şekilde söylüyorum, konuşmamın devamınıda aynı tempo ile sürdürüyordum. Bu bayağı işe yaramıştı. Evde kendi kendine nasıl konuşuyorsan toplumla da öyle konuşmalısın. Bunu 1 defa cesaret edip, cümlene yavaşca başlarsan ardı IP söküğü gibi gelecektir. Ben şu an dudak egzersizleri ve tekerlemeler söylüyorum. Söylediğim tekerleme şu an için sadece en çok takıldığım kelime ile ilgili. Ayrıyeten bir sorum olacak. Evde tek başına olduğun sıralar konuşman nasıl oluyor kekeleme düzeyin ne kadar oluyor yani?

Ben yavaş konuşmaya çalışınca ailem bana kızıyor sen kendini bilerek öyle yapıyorsun diyor evde tek başıma olduğum sıralar konuşurken de kekeliyorum.

Eğer ailen sana yardımcı olmuyorsa kendin bu sorunu çözebilirsin. Mesela internette ki online psikolog servisleri ile destek alabilirsin. Aynı şekilde internette online diksiyon eğitimleride oluyor onlarıda araştırabilirsin.

Geri
Yukarı