Kemik Erimesi Osteoporoz Babadan Çocuğa Geçer mi?

semiramis

Kilopat
Daha fazla  
Konuyu nereye açacağımı bilemediğim için buraya açtım kusura bakmayın. Sorum şu kemik erimesi olan bir hasta çocuk yapabilir mi? Yani eğer erkekte kemik erimesi var ise kadın sağlıklıysa erkekteki kemik erimesi doğacak çocuğa bulaşır mı? Nereye baktıysam bir cevap bulamadım bilgisi olan arkadaşlar varsa lütfen yardımcı olsunlar çok önemli bir konu benim için.

Osteoporosis. Signs, Symptoms & Treatment of osteoporosis | Patient
"Kimler risk altında?" sorusuna bu cevap da eklenmiş.
  • Have a strong family history of osteoporosis (that is, a mother, father, sister or brother affected).
Ailede bu hastalığa sahip bireyler varsa (sanırım çokluğuna göre ve derecesine göre) çocukta da görülme ihtimali artıyor. Çok fazla araştıramadım. Mutlaka doktora danışın bu konuyu. Söz konusu sağlık olunca işi riske atmamak gerek, doktor olmayanın (benim gibi) sözüne fazla güvenmemek gerek.

İlginiz için teşekkür ederim hocam. Bundan 4 sene önce lösemi hastalığım vardı çok şükür geçti ama aldığım kortizon ilaçları yüzünden kemik erimesi oluştu bende. Şimdi evlilik çağındayım ve endişelerim var çocuk olursa bendeki kemik erimesi bebeğe bulaşır mı diye. Bizim ailemizde hamdolsun hiçbir büyük hastalık yok. Sadece ben lösemi oldum, rabbim yardım etti geçti. Diğerleri de çok şükür sağlıklı insanlar. Benim merak ettiğim tek şey, bendeki kemik erimesi çocuk olursa çoçuğa bulaşır mı? Tabi doktora sormak lazım ama ben önceden bir bilgi sahibi olmak istedim. Teşekkürler.

Rica ederim. Geçmiş olsun, şifa bulmanız dileğiyle. Konu hakkında zerre bilgim yok ne yazık ki. Genelde hamilelikten dolayı çocuğa etkisi olup olmayacağı yazılmış, kemik erimesi kadınlarda daha yaygın olduğu için. Bulabildiğim tek kaynağı da sizinle paylaştım. Mutlu ve sağlıklı bir ömür dilerim.

Konuyu nereye açacağımı bilemediğim için buraya açtım kusura bakmayın. Sorum şu kemik erimesi olan bir hasta çocuk yapabilir mi? Yani eğer erkekte kemik erimesi var ise kadın sağlıklıysa erkekteki kemik erimesi doğacak çocuğa bulaşır mı? Nereye baktıysam bir cevap bulamadım bilgisi olan arkadaşlar varsa lütfen yardımcı olsunlar çok önemli bir konu benim için.

Geçmiş olsun. Annemde kemik erimesi var. Kardeşim ile bende yok. Gönlünüzü ferah tutun.

Hormonal dengesizlik durumundan dolayı yaşanılan osteoporoz kalıtım yoluyla çocukta da gözlenebilir bildiğim kadarıyla ancak kullandığınız kortizolden dolayı görülmüş sizde osteoporoz. Çocuk sahibi olmayı planlarsanız doktordan bununla ilgili bilgi alırsınız ama şu anda endişe etmenizi gerektirecek bir durum yok. Size de tavsiyem eğer süt ve süt ürünlerini kullanmamanızı gerektirecek bir probleminiz yoksa kalsiyum alabilmek için düzenli olarak tüketin ve D vitamini sentezi için günlük belli bir süre güneş değsin teninize.

Bilemiyorum ama hakkaten çok korkuyorum. Şu anlık bişey yok şimdilik evlilik düşünmüyorum ama ilerde mecburen biz yuva kurmak zorundayım ve bu problemden dolayı hayatımın alt üst olmasını istemiyorum. Allah korusun eğer böyle bir şey olursa yada olabilme ihtimali varsa şimdiden bilmek istedim. Fakat farklı cevaplar alıyorum doktor değilsiniz tabi ama bi tür ön bilgi olsun diye sormak istedim. Şimdi doktora da aniden gidip bu soru sorulmaz muhtemelen bi takım testler isteyeceklerdir o yüzden yanaşmak istemiyorum. Bu konuda daha net bi bilgisi olan arkadaşlar umarım konuyu görürler.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı