Kenan Evren öldü

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
En büyük Türkçülerden birisi olan Atsız bile Türklerin dini tek bir din değildir diyebiliyorsa sizin tek kelime etmeye hakkınız yok(Türk ülküsü kitabı 1. Kısım).

Zorunlu Din dersinin ne zararı var size? Müslüman bir Ülke'de yaşıyoruz. Hatırlatıyım. Yaptığı en büyük fayda bu olmuş doğrusu.

Müslüman bir ülke de mi yaşıyoruz? Hatırlatırım o madde 1924 anayasası ile kaldırılmıştır. Yani devletin resmi dini yoktur, laik bir şekilde yönetilir.

Dinsiz milletlerin devamına imkan yoktur.

Bunu nerden uydurdun paşam ? Bugün refah seviyesi en yüksek olan ülkeler dini bir kenara bırakmış ülkelerdir. Yanı başında din batağına saplanmış ülkelere bakabilirsin. Daha dün, İran'da molla rejimini getiren arkadaşların torunları süper lüks arabaları ile kaza yapıyor, beş yıldızlı oteli denetlemeye gelen denetçilere otelde çalışan kızı tecavüz edin diye fideye olarak vermek istediklerinde kız pencereden atlıyor ve ölüyor.

Dini rehber alan ülkeler yıkılmaya mahkumdur. Aslolan bilimdir, fendir. Ahlaklı bir toplum için din şart değildir. Ahlak insanın kendi vicdanıdır.

Zorunlu Din dersinde bence iyi yaptı.

Dinde sorlama yok dersiniz sorsam. Ama zorunlu din dersi iyi oldu dersiniz öbür yandan da. Kuzum size nasıl inanıp saygı duymamı bekliyorsunuz ?

Dinsiz yaşayan toplumların şu ana kadar nasıl beter olduklarına şahit olmuşsunuzdur. Zina ile yatıp kalkan toplumların nasıl yok olduklarına şahit olmuşsunuzdur. Din cidden lazım. Fakat özgür bir şekilde..

Yoo ben hiç şahit olmadım. Bi örnek verir misin paşam ? Ben dindar toplumların ahlaki çöküntüsünü görüyorum hep. Zina dediğinde dört tane eş alan dindarları görüyorum. Çocuk yaşta kızlarla evlenen sapıkları görüyorum. Boko Haram'ın batı tarzı eğitim yasak deyip kaçırdığı yüzlerce kıza tecavüz ettiğini ve 200 tanesini hamile bıraktığını görüyorum.

Elinin altındaki teknolojilerin çoğu dini bir kenera bırakıp bilime yönelmiş insanlar tarafından geliştirilirken halen daha dinsiz toplumlar çöker demen çok komik.

Sana din ile yönetilen ve çöken bir toplum söyleyeyim: Osmanlı. Bugün Ortadoğu'ya bak. Din ile yönetilen ülkelerin insanları, dini orta çağda "karanlık çağ" adı ile yaşamış ve bugün terk etmiş Avrupa ülkelerine kaçabilmek için derme çatma teknelerde her türlü ölümü göze alıyor.

Batı'dan dindar toplumlara kamaya çalışan insanlar gördüğünde tekrar konuşuruz bu konuyu ;)

Din inanç meselesidir. İnanmak veya inanmamak kişinin elindedir. Kimse tarafından zorlama yapılamaz. Bu zorunlu olarak öğretilemez de. Bunun zorunlu hale getirilmesi kişilerin inancına saygısızlıktır. Hala gelip burada Din dersinin zorunlu hale getirilmesini iyi bir şeymiş gibi savunmayın.

Kesinlikle. Hem bunu savunup hem de benim dinim hoşgörü dinidir demek kadar komik bir durum yok. Dinin hoşgörü dini ise senin dininden olmayana hoşgörü ile yaklaşacaksın. "Gel lan kafana zorunlu din dersi sokacam" dediğinde hoşgörü bir yalandan öteye gidemez.

Asıl konuya gelir isek dinde zorlama yoktur, ancak bizi biz yapan Türk-İslam bağıdır.

Bizi mahveden, Türk benliğimizden çıkarılıp Arap benliğine "zorla" sokulmamızdır dostum.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı