Kendi Bluetooth hoparlörümü yapıyorum

Arda Anıl

Kilopat
Yer
İZMİR
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar,
Şu an kendi Bluetooth hoparlörümü yapmaktayım. İnternetten güzel bir Bluetooth'lu ses kartı aldım. Pil ile çalıştıracağım. Kart aynı zamanda Micro USB ile pili şarj edebiliyor. Fakat şöyle bir eksiğim var;
Kart 2 kanaldan tek ses çıkışı veriyor. Yani stereo fakat bass ve tiz aynı hoparlöre gidiyor.

Evimizdeki eski bir hoparlörümde dikkatimi çeken bir şey vardır. Tek kolonda hem tiz hoparlörü hem bas hoparlörü vardı. İkisine tek kablo geliyordu. Fakat tiz hoparlörüne giden kabloda bir tane kapasitör tarzı bir şey vardı. Muhtemelen sesin frekansını düşürüp, tiz hoparlörün bas vurmasını engelliyor. Ama bunun adı nedir bilmiyorum. Bana ya bu kapasitöre benzer şeyden lazım, ya da bass ve tizi ayırabilen bir devre. Bunların adını bilen var mıdır? İlk defa böyle bir şey yapıyorum pek bilgim yok...

Şimdiden ilgilenenlere teşekkür ediyorum :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Yorumlarınız için teşekkür ediyorum. Biraz daha araştırınca Bahsettiğiniz hoparlör ve kapasiyörleri buldum. Şimdi ise sorun biraz daha farklı :)

Bluetooth Ses devresi Bunu alacağım. Elimde 3 adet 3.7V 2600Mah şarj edilebilir pil de var. Bunları seri bağlayıp yaklaşık 11V alacağım. Fakat alacağım devrede Şarj özelliği yok. Yani bu pilleri şarj edip, edebileceğim bir kart lazım. Ama böyle bir kart bulamadım. Elimde powerbank kartları var, fakat onlar 5V çıkışlı ve 3.7 girişli. Bana 11.v girişli yine bu civarda çıkış veren bir kart lazım. Bu kart sayesinde o pilleri yine şarj edebilmeliyim. Böyle bir kart var mıdır, varsa adı nedir, nasıl bulabilirim?

Çok fazla istek istemiş gibi oldum. Ama malum karantine günlerinde kendimi ahşap oyma böyle elektronik şeylere verdim :) Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim...

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı