Kendinizi geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

jemxoca

Hectopat
Biraz ucu açık bir soru oldu. Aslında şunu demek istiyorum: GNU/Linux üzerinde herhangi bir alanda bilgi birikiminizi arttırmak için nasıl bir yol izliyorsunuz?

Burada çok çeşitli konularda (ağ, arayüz vs) çok bilgili, yardımsever insanlar gördüm. O yüzden bu konuyu çok merak ediyorum.
Teknik bilginizi nereye borçlusunuz? Okul, kitaplar, eğitim platformları, forumlar, topluluklar olabilir mesela.

Ben kısıtlı bilgi birikimimin neredeyse tamamını karşılaştığım bir soruna çözüm ararken internette okuduğum, izlediğim kaynaklar sonucu öğrendim. Baştan sonra oturup elime bir kitap alıp okumadım hiç.(Bunu yapmayı çok isterdim.) Alakasız bir bölümde olduğum için fazla vakit ayıramıyorum da maalesef. Yoksa sistematik olarak ilerlemenin daha faydalı olacağına inanıyorum.

Biraz ucu açık bir soru oldu. Aslında şunu demek istiyorum: GNU/Linux üzerinde herhangi bir alanda bilgi birikiminizi arttırmak için nasıl bir yol izliyorsunuz?

Burada çok çeşitli konularda (ağ, arayüz vs) çok bilgili, yardımsever insanlar gördüm. O yüzden bu konuyu çok merak ediyorum.
Teknik bilginizi nereye borçlusunuz? Okul, kitaplar, eğitim platformları, forumlar, topluluklar olabilir mesela.

Ben kısıtlı bilgi birikimimin neredeyse tamamını karşılaştığım bir soruna çözüm ararken internette okuduğum, izlediğim kaynaklar sonucu öğrendim. Baştan sonra oturup elime bir kitap alıp okumadım hiç.(Bunu yapmayı çok isterdim.) alakasız bir bölümde olduğum için fazla vakit ayıramıyorum da maalesef. Yoksa sistematik olarak ilerlemenin daha faydalı olacağına inanıyorum.

O.c yapıyorum şimdi amacım 6.3 GHz yapma 9700KF i bir de eniştem i9 7950 X hediye etti onuunda 1.6 GHz'e indirip test edeceğiz.

Son düzenleyen: Moderatör:

Ben kısıtlı bilgi birikimimin neredeyse tamamını karşılaştığım bir soruna çözüm ararken internette okuduğum, izlediğim kaynaklar sonucu öğrendim. Baştan sonra oturup elime bir kitap alıp okumadım hiç.(Bunu yapmayı çok isterdim.) Alakasız bir bölümde olduğum için fazla vakit ayıramıyorum da maalesef. Yoksa sistematik olarak ilerlemenin daha faydalı olacağına inanıyorum.

Ben de GNU/Linux'a 3 - 4 gün önce başladım. @Kerem00, @Dengesiz Kokarca, @cengover_ekin ve dahası benden yardımlarını esirgemediler. İnternette bulduğum iyi kaynaklar da var tabii.
Şuan çok alıştım.

Ayrıca şunu söylemeliyim ki gözlemlemelerimde gördüğüm kadarıyla çekirdek gerçekten Windows çekirdeğinden çok farklı, ayrıca çok muhteşem işlevleri bulunuyor.

Benim görüşüm şu ki biliyorum konu ile alakasız yerlere giriyorum ama, GNU/Linux gibi muhteşem bir nimet varken, Windows'a hem para verip hem de hapsolmak biraz nankörluk oluyor.

Linux'un benim hayatıma katkısı çok büyük. Öncelikle Linux sayesinde bilgisayarlara heves duyduğumu belirtmeliyim. Linux kullanırken yaşadığım sorunlar ve deneyimler sayesinde bu hâle geldim. (Çok da bilgili değilim tabii abartmayalım.)

Bir gün meraktan Lubuntu kurmuştum, Wi-Fi çalışmayınca uzun süre onu düzeltmeye çalışırken farklı dağıtımlar denedim, bu dağıtımları denerken bir yandan donanımlarla alakalı bilgiler de edindim. Yani başta da dediğim gibi bilgisayarlara olan hevesim Linux sayesinde oluştu. Linux sayesinde açık kaynak/özgür yazılım felsefesini öğrendim. Yani basit bir işletim sisteminden ziyade olayın artık felsefi (ne kadar doğru bir tabir bilemiyorum) boyutu da vardı. Yine Linux üzerinde karşılaştığım sorunlardan dolayı forumlarda takıldım, İngilizcemi geliştirdim. Şaka değil, gerçekten İngilizce kelime dağarcığıma çok etkisi olmuştur forumların.

Biraz uzun ve saçma bir yazı olmuş olabilir ama benim Linux maceram bu şekilde. Hâlâ da açık kaynaklı yazılımları kullanarak kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Ben Linux ile 98'de tanıştım, abim vasıtasıyla. Abim X kullanmadığı için ohoo siz daha masaüstü sistemine geçmedinizmi diye sormuştum. O da ben kullanmıyorum demişti. Bir süre uzak kaldık. Abimin evinde kalırken 3 5 yeni komut öğrenmiştim, daha öncesinde MS-DOS kullandığım için çok yabancılık çekmemiştim. Daha sonrasında 2004 gibi merakım arttı ve ilk Linux dağıtımım olan Mepis'i kurdum. Yıllar içinde bazıları karşılaştığım sorunlar, bazıları da kullandığım bilgisayarların zayıf yönlerini desteklemek için yaptığım araştırmalarla Linux kullanmayı öğrendim. Ancak mesleğim bilgisayarlar olmasına rağmen hiç Linux'a profesyonel olarak bakmadım. Sadece ev kullanımı işlerimi gördüm. 2007 yılında ise beni sosyal hayattan uzaklaştıran bazı sebeplerden ve Windows'un güvensiz bir platform olmasından dolayı 7/24 Linux moduna geçtim. Tonlarca dağıtım denedim. Karşılaştığım sorunlar hep araştırarak çözüm bazıları için günlerce uğraşmam gerekse de vazgeçmedim. Ardından bugünlere geldik. Çok fazla bilgim olduğunu söyleyemeyeceğim ancak insan temeli alırsa gerisi onun araştırma kabiliyetine kalıyor. Şu anda aramız gayet iyi. Windows'u Boot ettiğim zamanlar midem bulanıyor suçluluk hissediyorum ve hemen reboot atıyorum. Hakkını da yemem tabii, özellikle Windows 3.1 hayatıma çok şey katmıştır.

Not: Bu arada dezenformasyondan çok rahatsız oluyorum. Forumda yanlış bilgi yayıldığını görürsem, her şeyi bilmesemde düzeltmeye çalışıyorum. Kimse üzerine alınmasın.

Geri
Yukarı