Çözüldü Kernel-Power 41 hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

OVERLOKÇU

Hectopat
Kod:
- <Event xmlns="[URL unfurl="true"]http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event[/URL]">

- <System>

<Provider Name="Microsoft-Windows-Kernel-Power" Guid="{331c3b3a-2005-44c2-ac5e-77220c37d6b4}" />

<EventID>41</EventID>

<Version>6</Version>

<Level>1</Level>

<Task>63</Task>

<Opcode>0</Opcode>

<Keywords>0x8000400000000002</Keywords>

<TimeCreated SystemTime="2020-10-31T08:34:54.942674700Z" />

<EventRecordID>55789</EventRecordID>

<Correlation />

<Execution ProcessID="4" ThreadID="8" />

<Channel>System</Channel>

<Computer>DESKTOP-74NSAFB</Computer>

<Security UserID="S-1-5-18" />

</System>

- <EventData>

<Data Name="BugcheckCode">0</Data>

<Data Name="BugcheckParameter1">0x0</Data>

<Data Name="BugcheckParameter2">0x0</Data>

<Data Name="BugcheckParameter3">0x0</Data>

<Data Name="BugcheckParameter4">0x0</Data>

<Data Name="SleepInProgress">0</Data>

<Data Name="PowerButtonTimestamp">0</Data>

<Data Name="BootAppStatus">0</Data>

<Data Name="Checkpoint">0</Data>

<Data Name="ConnectedStandbyInProgress">false</Data>

<Data Name="SystemSleepTransitionsToOn">2</Data>

<Data Name="CsEntryScenarioInstanceId">0</Data>

<Data Name="BugcheckInfoFromEFI">false</Data>

<Data Name="CheckpointStatus">0</Data>

</EventData>

</Event>
Hata sonrası yeşil ekran ve ardından reset atıyor.
Bunun gibi. Sistem:
AMD RX 5600XT ASUS ROG STRIX
B500 ASUS ROG STRIX F Wi-Fi
Ryzen 5 3600
DDR3 8x2 3200MHz Corsair Vengeance RGB Pro
700W 80 Plus Bronze aerecool.

Dosya Ekleri

• karmel poer.jpg
    karmel poer.jpg
    5,6 KB · Görüntüleme: 150
  • 1.jpg
    1.jpg
    4,4 KB · Görüntüleme: 144
Kod:
- <Event xmlns="[URL unfurl="true"]http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event[/URL]">

- <System>

<Provider Name="Microsoft-Windows-Kernel-Power" Guid="{331c3b3a-2005-44c2-ac5e-77220c37d6b4}" />

<EventID>41</EventID>

<Version>6</Version>

<Level>1</Level>

<Task>63</Task>

<Opcode>0</Opcode>

<Keywords>0x8000400000000002</Keywords>

<TimeCreated SystemTime="2020-10-31T08:34:54.942674700Z" />

<EventRecordID>55789</EventRecordID>

<Correlation />

<Execution ProcessID="4" ThreadID="8" />

<Channel>System</Channel>

<Computer>DESKTOP-74NSAFB</Computer>

<Security UserID="S-1-5-18" />

</System>

- <EventData>

<Data Name="BugcheckCode">0</Data>

<Data Name="BugcheckParameter1">0x0</Data>

<Data Name="BugcheckParameter2">0x0</Data>

<Data Name="BugcheckParameter3">0x0</Data>

<Data Name="BugcheckParameter4">0x0</Data>

<Data Name="SleepInProgress">0</Data>

<Data Name="PowerButtonTimestamp">0</Data>

<Data Name="BootAppStatus">0</Data>

<Data Name="Checkpoint">0</Data>

<Data Name="ConnectedStandbyInProgress">false</Data>

<Data Name="SystemSleepTransitionsToOn">2</Data>

<Data Name="CsEntryScenarioInstanceId">0</Data>

<Data Name="BugcheckInfoFromEFI">false</Data>

<Data Name="CheckpointStatus">0</Data>

</EventData>

</Event>
Hata sonrası yeşil ekran ve ardından reset atıyor.
Bunun gibi. Sistem:
AMD RX 5600XT ASUS ROG STRIX.
B500 ASUS ROG STRIX F Wi-Fi.
Ryzen 5 3600.
DDR3 8x2 3200MHz Corsair Vengeance RGB Pro.
700W 80 Plus Bronze aerecool

Hangi driver sürümünü kullanıyorsunuz?

Bu sorunun güç kaynağı, ekran kartı driverları veya donanımla hiçbir alakası yok.
20 yıldır bilgisayarcıyım, sistem toplayıp müşterilerime satarım. Ve bu sorundan sadece Windows 10 işletim sistemi kurulu müşterilerim Kernel Power hatası aldığını söyleyerek dükkana gelmekte. Bu sorunun sebebi ise Hibernate dediğimiz Windows hazırda bekleme seçeneğinin hatalı çalışmasından kaynaklanır. Windows hızlı başlamayı ise kapatmanıza gerek yok. Bu konuda aynı zamanda bir Insider olarak Microsoft ile iletişime geçtim. Bana Hibernate'teki sorunun nedenini bulduklarını ve düzeltmeye çalıştıklarını söylediler. Şimdilik bu sorun çözülene kadar şunları yaparak bu can sıkıcı hatadan kurtulabilirsiniz. Bir çok arkadaşa yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
(Windows 10 hata düzeltme)
CMD(komut istemi) yönetici olarak çalıştır.
powercfg.exe /hibernate off.
Kodunu kopyala, yapıştır ve enter tuşuna basarak Windows hazırda bekleme seçeneğini kapat.
Önemli: Genelde (Kernel Power hatasına) bu sebep oluyor.
Yukarıdaki yazımda technopat yazım kuralları nedeni ile (powercfg.exe /hibernate off) komutundaki off yazısının sonuna site otomatik yazı düzeltimi yaparak nokta koymuş bu noktayıda kopyalayıp yapıştırınca hazırda bekleme kapatılmayacağından tekrar yazma gereği duydum.
Windows aramaya Cmd yazın çıkan komut istemi seçeneğine mause sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçin.
Komut istemine powercfg.exe /hibernate off yazın ve ardından enter tuşuna basın.
Bu işlemi yaptıktan sonra komut isteminde successful veya işlem başarıyla tamamlandı v.s gibi bilgi vermez. Windowsu yeniden başlatın. Yeniden başlatmazsanız Windows yeniden başlatılana kadar hibernate windows hazırda bekleme kapatılmaz. Windows yeniden başlatıldıktan sonra hibernate windows hazırda bekletilmenin kapatıldığını öğrenmek için ise denetim masasına girin. Sistem ve güvenlik seçeneğini seçin ardından güç seçeneklerine tıklayın.Ve ardından sol üstteki güç seçeneklerinin yapacaklarını seçin seçeneğine tıklayın. Buradaki hızlı başlatmayı aç, uyku , hazırda beklet, kilitle seçeneklerinden hızlı başlatmayı aç vede hazırda beklet seçenekleri artık görünmüyorsa işlem başarılı olmuş demektir. Ve artık kernel power hatasını kesinlikle almazsınız. Diğer yazımda da belirttiğim gibi microsoft bu hatanın farkında ve yeni gelecek güncellemeler ile bu hatayı çözerse hibernate windows hazırda bekletmeyi tekrar aktif etmek isterseniz bu kezde powercfg.exe /hibernate on bu komutu girip windowsu yeniden başlatınız.Ekran Görüntüsü (20).pngEkran Görüntüsü (21).png

Son düzenleme:
Bu sorunun güç kaynağı, ekran kartı driverları veya donanımla hiçbir alakası yok.
20 yıldır bilgisayarcıyım, sistem toplayıp müşterilerime satarım. Ve bu sorundan sadece Windows 10 işletim sistemi kurulu müşterilerim Kernel Power hatası aldığını söyleyerek dükkana gelmekte. Bu sorunun sebebi ise Hibernate dediğimiz Windows hazırda bekleme seçeneğinin hatalı çalışmasından kaynaklanır. Windows hızlı başlamayı ise kapatmanıza gerek yok. Bu konuda aynı zamanda bir Insider olarak Microsoft ile iletişime geçtim. Bana Hibernate'teki sorunun nedenini bulduklarını ve düzeltmeye çalıştıklarını söylediler. Şimdilik bu sorun çözülene kadar şunları yaparak bu can sıkıcı hatadan kurtulabilirsiniz. Bir çok arkadaşa yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
(Windows 10 hata düzeltme)
CMD(komut istemi) yönetici olarak çalıştır.
powercfg.exe /hibernate off.
Kodunu kopyala, yapıştır ve enter tuşuna basarak Windows hazırda bekleme seçeneğini kapat.
Önemli: Genelde (Kernel Power hatasına) bu sebep oluyor.
Yukarıdaki yazımda technopat yazım kuralları nedeni ile (powercfg.exe /hibernate off) komutundaki off yazısının sonuna site otomatik yazı düzeltimi yaparak nokta koymuş bu noktayıda kopyalayıp yapıştırınca hazırda bekleme kapatılmayacağından tekrar yazma gereği duydum.
Windows aramaya Cmd yazın çıkan komut istemi seçeneğine mause sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçin.
Komut istemine powercfg.exe /hibernate off yazın ve ardından enter tuşuna basın.
Bu işlemi yaptıktan sonra komut isteminde successful veya işlem başarıyla tamamlandı v.s gibi bilgi vermez. Windowsu yeniden başlatın. Yeniden başlatmazsanız Windows yeniden başlatılana kadar hibernate windows hazırda bekleme kapatılmaz. Windows yeniden başlatıldıktan sonra hibernate windows hazırda bekletilmenin kapatıldığını öğrenmek için ise denetim masasına girin. Sistem ve güvenlik seçeneğini seçin ardından güç seçeneklerine tıklayın.Ve ardından sol üstteki güç seçeneklerinin yapacaklarını seçin seçeneğine tıklayın. Buradaki hızlı başlatmayı aç, uyku , hazırda beklet, kilitle seçeneklerinden hızlı başlatmayı aç vede hazırda beklet seçenekleri artık görünmüyorsa işlem başarılı olmuş demektir. Ve artık kernel power hatasını kesinlikle almazsınız. Diğer yazımda da belirttiğim gibi microsoft bu hatanın farkında ve yeni gelecek güncellemeler ile bu hatayı çözerse hibernate windows hazırda bekletmeyi tekrar aktif etmek isterseniz bu kezde powercfg.exe /hibernate on bu komutu girip windowsu yeniden başlatınız.Eki Görüntüle 900656Eki Görüntüle 900657
Merhabalar kodu yazmamama rağmen denetim masasına giderek şu an açık mı kapalı mı diye kontrol etmek istedim ancak 2. fotoraftaki gibi bahsettiğiniz 2 seçenek orda yoktu. Ama hala Kernel 41 hatasını sürekli olarak almaya devam ediyorum gerekli stres testlerini vs. de yaptım başka bir çözüm yolu yok mudur ya da bahsedilen güncelleme ne zaman gelecek bir bilgisi var mı ?

Merhabalar kodu yazmamama rağmen Denetim Masası'na giderek şu an açık mı kapalı mı diye kontrol etmek istedim ancak 2. fotoraftaki gibi bahsettiğiniz 2 seçenek orada yoktu. Ama hala kernel 41 hatasını sürekli olarak almaya devam ediyorum gerekli stres testlerini vs. de yaptım başka bir çözüm yolu yok mudur ya da bahsedilen güncelleme ne zaman gelecek bir bilgisi var mı?

Windows hazırda beklemeyi kapatmış olmanıza rağmen hala kernel Power 41 hatası alıyorsanız.
1.si güç kaynağınızın güç değeri sistemin istediği güce yetersiz geliyor ve çökme oluşuyor demektir.
2.si ev tesisatında topraklama hattında veya nötr hattında gerilim yani elektrik olmaması gerekirken gerilim vardır demektir kontrol kalemiyle dikkatli bir şekilde toprak hattı ve nötr hattı kontrol edip toprak hatta veya nötr hatta gerilim var mı bakınız.
Bazen ışıklı lamba anahtarları toprak hatta veya nötr hatta çok düşükte olsa gerilim yayabiliyor.
3.sü güç kaynağının kablosu kalitesiz bir kablo olabilir veya topraklama kısımları takmış olduğunuz duvar prizdeki topraklama kısımlarına değmiyor olabilir veya PC'ye elektrik bir üçlü priz vasıtasıyla alınıyorsa üçlü prizin kablosunun kesitlerine bakınız eğer 3x1, 5 kablo kullanılıyor ve sistem 500 Watt üzeri bir değer çekiyor ise 1, 5mm kesitli kablolar ısınma ve sonra ısınmadan dolayı direnç artışı yaratabiliyorlar.
4.sü ise anakartın arka tarafı yani kasaya mont ettiğiniz kısmındaki lehim uçları bir şekilde kasanın sacına temas ediyor ve kısa devre veya statik elektrik oluşturuyor olabilir. Anakartın veya ekran kartının vs. aşırı tozlanması ve bu tozlanma sonucu tozun içinde gözle görülmeyen metal elementlerde statik elektrik oluşumuna sebebiyet verebilir.
Bu durumda kaliteli bir PSU kablosu ile güç kaynağını bağlayınız. Veya güç kaynağının kablosunun toprak hat uçları duvar prizindeki toprak hat kısımlarına değmiyor ise duvar prizini kaliteli bir duvar prizi ile değiştiriniz toprak hattın değmesini sağlayınız.
Üçlü prizin kesiti 3x1, 5mm ise 3x2, 5mm kesiti ile değiştiriniz.
Anakartı mont ederken kasa sacı ile arasında boşluk olduğundan emin olunuz.
Anakartın veya başka donanımların aşırı tozlu olmamasına dikkat ediniz. RAM slotları özellikle tozlu olmamalıdır.

Son düzenleme:
Sinan Bey merhaba. Windows 10 Toshiba Satellite E45 kullanıyorum. Bende aniden kapanma pildeyken oluyor. Orijinal pilin tükendiği için retro pil aldım bu hafta. Sürekli prizde kullanırken bu hatanın farkında değildim. Prizde olmuyordu. Pili taktıkran sonra şarj yüzde 100'de iken bile kendiliğinden kapanmaya başladı. Olay görüntüleyicisinde hata Kernel Power 41 olarak görünüyor. Bahsettiğiniz CMD komutunu uyguladım ancak düzelmedi.
Sinan Bey merhaba Win10 Toshiba Satellite e45 kullanıyorum. Bende aniden kapanma pildeyken oluyor. Orjinal pil tükendiği için retro pil aldım bu hafta. Sürekli prizde kullanırken bu hatanın farkında değildim. Prizde olmuyordu. Pili taktıktan sonra Şarj Yüzde 100'de iken bile kendiliğinden kapanmaya başladı. Olay görüntüleyicisinde hata Kernel Power 41 olarak görünüyor. Bahsettiğiniz Cmd komutunu uyguladım ancak düzelmedi. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Geri
Yukarı