Kernel-Power 41 Hatası

Benim tekrar başladı kernel 41 hatası 1 ay falan olmuyordu. Bu sefer bilgisayarı açmadan pc reset atıyor şu sorun neden kaynaklanıyor.

Arkadaşlar yakın zamanda bende aynı hatayı aldım sorunu şöyle çözdüm. Son yaptığım Windows güncellemesinde güç ve uyku ayarlarında ek güç ayarlarını açınca sabit diski kapatmak için beklenecek süre diye bir ayar var. Bu ayar otomatik 20 olmuş güncellememden sonra bunun değer kısmına 'Hiçbir zaman' yazarak düzeltin. Ben böyle yaptım bir problemim kalmadı. Herkesin sorununun kaynağı farklı olabilir PSU, ekran kartı vs. ama denemekte fayda var.
Arkadaşlar yakın zamanda bende aynı hatayı aldım sorunu şöyle çözdüm. Son yaptığım Windows güncellemesinde güç ve uyku ayarlarında ek güç ayarlarını açınca sabit diski kapatmak için beklenecek süre diye bir ayar var. Bu ayar otomatik 20 olmuş güncellememden sonra bunun değer kısmına 'Hiçbir zaman' yazarak düzeltin. Ben böyle yaptım bir problemim kalmadı. Herkesin sorununun kaynağı farklı olabilir PSU, ekran kartı vs. ama denemekte fayda var.
Tüm gün problem yaşamamıştım ama gene başladı hata çözüm değilmiş bu.

Son düzenleme:
Sorunu kendi bilgisayarımda çözdüm. Şöyle ki günde en az 5-6 kez kendi kendine resetleniyordu pc, kernel 41 hatası. Yorumlarda ses ile ilgili tavsiyeler vardı, bende hoparlörün fişini prizden çektim oyuna girdim yarım saat kadar sıkıntısız oynarken hatayı falan unutup "ses olmadan da hiç eğlenceli değil" diye düşünüp fişi her zamanki prizdeki yerine taktığım an pc resetlendi. Olay görüntüleyicisine girip baktım yine kernel 41. Şimdi farklı prize taktım sıkıntı yok gibi.

Sorunu kendi bilgisayarımda çözdüm. Şöyle ki günde en az 5-6 kez kendi kendine resetleniyordu pc, kernel 41 hatası. Yorumlarda ses ile ilgili tavsiyeler vardı, bende hoparlörün fişini prizden çektim oyuna girdim yarım saat kadar sıkıntısız oynarken hatayı falan unutup "ses olmadan da hiç eğlenceli değil" diye düşünüp fişi her zamanki prizdeki yerine taktığım an pc resetlendi. Olay görüntüleyicisine girip baktım yine kernel 41. Şimdi farklı prize taktım sıkıntı yok gibi.
PSU servise yolladıktan sonra düzeldi benim problemim güncellemeyi unutmuşum.

Yeni PC topladım. 1 ay bu kernel 41 63'le uğraştım ,bir türlü çözüm bulamadım. Burada ve diğer yerlerde yazan, bilinen her şeyi denedim. Ne stres testleri; ne psu ram gpu testleri yaptım. Yok, hard diski uykuya alma, hibarnate kapa yok. ses driverını kaldır, bilmem neyi güncelle, saçma sapan her şeyi denedim. Sonuç alamadım. Daha sonra fanların ayarını yaparken sesin hangi fandan geldiğini anlayabilmek için kasayı hafifçe oynatınca PC kapandı. Arka güç kablosunun yerine tam oturmadığını fark ettim. İyice sıkıştırdım. Günde en kötü 2 kere kitlenen sistem 5-6 aydır sorunsuz. Bu hata bana bana göre %90 PSU veya güç kablosu veya elektrik tesisatı kaynaklı. Daha sonra anakart veya ram. Yazılımsal olabilme ihtimali bence düşük.

Son düzenleme:
Merhaba, bu hatanın sebebi sistemin aniden kapanması elektrik kesintisinden kaynaklı yaşanıyor. Bu hatayı bende Corsair Cv650 bronz psu ile alıyordum. Yaşadığım bölge de çok elektrik kesintisi oluyordu. Thermaltake gf1 750W Gold PSU'ya geçtikten sonra hiç almadım. Elektrik kesintisi yaşadığımda 1-2 kere olay görüntüleyici de gördüm hatayı ama bu da normal. Kısa zamanda UPS alarak onuda çözeceğim. Eğer sistemde ani kapanma yoksa çok önemsemeyin.

Kod:
- System

- Provider

[ Name]  Microsoft-Windows-Kernel-Power
   [ Guid]  {331c3b3a-2005-44c2-ac5e-77220c37d6b4}

EventID 41

Version 8

Level 1

Task 63

Opcode 0

Keywords 0x8000400000000002

- TimeCreated

[ SystemTime]  2022-01-21T13:59:41.5600763Z

EventRecordID 4246

Correlation

- Execution

[ ProcessID]  4
   [ ThreadID]  8

Channel System

Computer DESKTOP-9GAQOFE

- Security

[ UserID]  S-1-5-18

- EventData

BugcheckCode 0
  BugcheckParameter1 0x0
  BugcheckParameter2 0x0
  BugcheckParameter3 0x0
  BugcheckParameter4 0x0
  SleepInProgress 0
  PowerButtonTimestamp 0
  BootAppStatus 0
  Checkpoint 0
  ConnectedStandbyInProgress false
  SystemSleepTransitionsToOn 0
  CsEntryScenarioInstanceId 0
  BugcheckInfoFromEFI false
  CheckpointStatus 0
  CsEntryScenarioInstanceIdV2 0
  LongPowerButtonPressDetected false
Kod:
- System

- Provider

[ Name]  Microsoft-Windows-Kernel-Power
   [ Guid]  {331c3b3a-2005-44c2-ac5e-77220c37d6b4}

EventID 41

Version 8

Level 1

Task 63

Opcode 0

Keywords 0x8000400000000002

- TimeCreated

[ SystemTime]  2022-01-21T13:59:41.5600763Z

EventRecordID 4246

Correlation

- Execution

[ ProcessID]  4
   [ ThreadID]  8

Channel System

Computer DESKTOP-9GAQOFE

- Security

[ UserID]  S-1-5-18

- EventData

BugcheckCode 0
  BugcheckParameter1 0x0
  BugcheckParameter2 0x0
  BugcheckParameter3 0x0
  BugcheckParameter4 0x0
  SleepInProgress 0
  PowerButtonTimestamp 0
  BootAppStatus 0
  Checkpoint 0
  ConnectedStandbyInProgress false
  SystemSleepTransitionsToOn 0
  CsEntryScenarioInstanceId 0
  BugcheckInfoFromEFI false
  CheckpointStatus 0
  CsEntryScenarioInstanceIdV2 0
  LongPowerButtonPressDetected false
Bende aynı şekil kernel power 41 hatası alıyorum sanırsam psu dan kaynaklı

Bu sorunun güç kaynağı, ekran kartı driverları veya donanımla hiçbir alakası yok.
20 yıldır bilgisayarcıyım, sistem toplayıp müşterilerime satarım. Ve bu sorundan sadece Windows 10 işletim sistemi kurulu müşterilerim Kernel Power hatası aldığını söyleyerek dükkana gelmekte. Bu sorunun sebebi ise hibernate dediğimiz Windows hazırda bekleme seçeneğinin hatalı çalışmasından kaynaklanır. Windows hızlı başlamayı ise kapatmanıza gerek yok. Bu konuda aynı zamanda bir Insider olarak Microsoft ile iletişime geçtim. Bana Hibernate'teki sorunun nedenini bulduklarını ve düzeltmeye çalıştıklarını söylediler. Şimdilik bu sorun çözülene kadar şunları yaparak bu can sıkıcı hatadan kurtulabilirsiniz. Birçok arkadaşa yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
(Windows 10 hata düzeltme)
CMD(komut istemi) yönetici olarak çalıştır.
powercfg.exe /hibernate off.
Kodunu kopyala, yapıştır ve enter tuşuna basarak Windows hazırda bekleme seçeneğini kapat.
Önemli: Genelde (Kernel Power hatasına) bu sebep oluyor.
Hızlı başlatma seçeneğini çok test ettik, o sorunsuz çalışıyor. Hem Windows üzerindeki hızlı başlatmayı hem de anakart BIOS üzerindeki Windows Fast boot seçeneklerini aktif edebilirsiniz.
Yukarıdaki yazımda Technopat yazım kuralları nedeni ile (powercfg.exe /hibernate off) komutundaki off yazısının sonuna site otomatik yazı düzeltimi yaparak nokta koymuş bu noktayı da kopyalayıp yapıştırınca hazırda bekleme kapatılmayacağından tekrar yazma gereği duydum.
Windows aramaya CMD yazın çıkan komut istemi seçeneğine mouse sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçin.
Komut istemine powercfg.exe /hibernate off yazın ve ardından enter tuşuna basın.
Bu işlemi yaptıktan sonra komut isteminde successful veya işlem başarıyla tamamlandı vs gibi bilgi vermez. Windows'u yeniden başlatın. Yeniden başlatmazsanız Windows yeniden başlatılana kadar hibernate Windows hazırda bekleme kapatılmaz. Windows yeniden başlatıldıktan sonra hibernate Windows hazırda bekletilmenin kapatıldığını öğrenmek için ise Denetim Masası'na girin. Sistem ve güvenlik seçeneğini seçin ardından güç seçeneklerine tıklayın. Ve ardından sol üstteki güç seçeneklerinin yapacaklarını seçin seçeneğine tıklayın. Buradaki hızlı başlatmayı aç, uyku, hazırda beklet, kilitle seçeneklerinden hızlı başlatmayı aç ve de hazırda beklet seçenekleri artık görünmüyorsa işlem başarılı olmuş demektir. Ve artık Kernel Power hatasını kesinlikle almazsınız. Diğer yazımda da belirttiğim gibi Microsoft bu hatanın farkında ve yeni gelecek güncellemeler ile bu hatayı çözerse hibernate Windows hazırda bekletmeyi tekrar aktif etmek isterseniz bu kezde powercfg.exe /hibernate on bu komutu girip Windows'u yeniden başlatınız.Eki Görüntüle 900659Eki Görüntüle 900660

Bu işlemi yaptıktan sonra hızlı başlat seçeneği de kayboluyor ama, siz onu açık bırakın demişsiniz ya.

Geri
Yukarı