Keşke üniversite okumasaydım

Yine yanlış bilgiler yine yanlış bilgiler arkadaşlar bu tarz hassas konularda buralardan fikir almayın da danışmayın sonucunuz bu konu sahibi gibi olmasın. Sayısal ya da eşit ağırlık fark etmez zaten kökten bu ayrım da saçma. Zaten eşit ağırlık özel bir beceri gerektirmiyor sayısaldan son iki ayda hukuk kazanan kaç tane arkadaşım var. Minimum Marmara Üni. bu arada liseden bozma yerler değil. Sayısalda da seçenekler kısıtlı önemli olan güzel bir sıralama yapmak gerisi hikaye
Hocam siz insanlara bilgi verin burda o zaman. Biz eğitim işini bilmiyoruz boşuna okuduk. Siz yapın.
Zaten eşit ağırlık özel bir beceri gerektirmiyor ? Sayısalda ne gibi bir özel beceri var. Mesela kimyada atom mu parçalayarak derece yapılıyor. Ezber yap, kavra iyi net çıkar. Bunları söyleyip de gelip bir bölümü yerin dibine sokup diğer bölümü yüceltmek olmuyor.
Güzel bir sıralama yapmak için güzel bir eğitim almak gerekiyor. Boğaziçi-İTÜ-ODTÜ gibi kurumlarda yüksek sıralamalara giren öğrencilerin % kaçı eğitim hayatında full devlette okudu. Deli gibi özel okul, deli gibi özel ders sayesinde yapılıyor o dereceler. İyi sıralama yapamadık diye aç mı gezelim ? Gezelim doğru. Hatta ölelim.

1652871291094.png

Dostum konunu kaydettim, iki senelik üniversiteden medet umanlara atarım artık konunu. Bu adam zamanında eşit ağırlıktan 30 bin yaptığı halde durumu böyle, siz iki senelik üniversiteden medet ummayın falan diye. Onun dışında derece öğrencilerin çoğu kolejlerden mezun olmuş öğrenciler oluyor. O dediğinizde haklısınız.

Şu saatten sonra eğitim fakültesi de okunmaz kesinlikle. Eğitim fakültesi okumayı düşünen arkadaşlar varsa okumasın, farklı alternatiflere yönelin. @Zatı Muhterem hocam bir özel kurumda rehber öğretmen olarak çalışabilirsiniz. Buna bir baktınız mı? Görüştüğünüz özel bir kurum oldu mu?
Özelde çalışan öğretmenlerin büyük bir kısmı pişman. Keşke devlete geçebilsek diye düşünüyorlar. Devlette ek ders ile birlikte 10 bin TL ye dayanabiliyor. Özelde sana verebilecekleri miktar 5 bin TL. O da her kurum vermez. Normal asgari ücretle çalıştırır. Cumartesi günleri bile çalışıyorsun. Pazar günü kalıyor dinlenmek için o da belki sınav-deneme falan olursa o gün de çağırırlar. Devlet sabah 9, öğleden sonra 3. Özel sabah 9, akşam 6 misal. Arada çok fark var.

@Zatı Muhterem dostum haklısın ama atanamadıktan sonra ne yapmayı düşünüyorsun? Yaşının 23-24 civarı olduğunu tahmin ediyorum. Şu saatten sonra sanayiye girdiğini varsayalım, sanayiye almazlar zaten. Küçükken alırlar sanayiye, onun dışında bir meslek falan da yok elinde. Gene asgari ücret alacaksın.

Tamam ne önerirsiniz? Yazılım, Öğretmenlik, Mühendislik okumayalım. Hangi alana yönelenim?
Ben kimseye Öğretmenlik, Mühendislik vs. okumayın demiyorum. İsteyen istediğini yapsın beni ilgilendirmiyor. Ama bir yığılma olduğu açık. Bu bölümler okunacaksa bu bölümün tanrısı olmanız gerekiyor. Türkiye anca bu şartla iş imkanı sunuyor çünkü. Bu da kolay bir şey değil.

Eki Görüntüle 1391357

Dostum konunu kaydettim, iki senelik üniversiteden medet umanlara atarım artık konunu. Bu adam zamanında eşit ağırlıktan 30 bin yaptığı halde durumu böyle, siz iki senelik üniversiteden medet ummayın falan diye. Onun dışında derece öğrencilerin çoğu kolejlerden mezun olmuş öğrenciler oluyor. O dediğinizde haklısınız.
Hocam bence 4 yıl yerine 2 yıllık okumak çok çok mantıklı. Bu ülkede ara/kalifiye yetişmiş insanlara da çok ihtiyaç var.

Hocam siz insanlara bilgi verin burda o zaman. Biz eğitim işini bilmiyoruz boşuna okuduk. Siz yapın.
Zaten eşit ağırlık özel bir beceri gerektirmiyor ? Sayısalda ne gibi bir özel beceri var. Mesela kimyada atom mu parçalayarak derece yapılıyor. Ezber yap, kavra iyi net çıkar. Bunları söyleyip de gelip bir bölümü yerin dibine sokup diğer bölümü yüceltmek olmuyor.
Güzel bir sıralama yapmak için güzel bir eğitim almak gerekiyor. Boğaziçi-İTÜ-ODTÜ gibi kurumlarda yüksek sıralamalara giren öğrencilerin % kaçı eğitim hayatında full devlette okudu. Deli gibi özel okul, deli gibi özel ders sayesinde yapılıyor o dereceler. İyi sıralama yapamadık diye aç mı gezelim ? Gezelim doğru. Hatta ölelim.
Hocam okuduğunu anlayarak başlayabilirsin. Zaten sayısal ultra zeka istiyor demiyorum ancak lise düzeyinde türev, integral, trigonometri yapmakla edebiyattan ezber yapmak arasında dağlar kadar fark var. Ben daha sayısaldan ilk on bine girip de pek noksan insan göremedim ama nerede temel matematik dahi yapamayan varsa ya sözelci ya da eşit ağırlıkçı. Ülkenin her yanı öğretmen ve PDR zaten. İhtiyaç yok yani daha fazlasına bence hâlâ alım yapılıyorken önündeki sınava odaklanmak daha mantıklı ileride hiç alım olmazsa nasıl olacak. Bir de mesela şu an ne durumda çalışman günlük on saatin altına inmemen lazım.

@Zatı Muhterem dostum haklısın ama atanamadıktan sonra ne yapmayı düşünüyorsun? Yaşının 23-24 civarı olduğunu tahmin ediyorum. Şu saatten sonra sanayiye girdiğini varsayalım, sanayiye almazlar zaten. Küçükken alırlar sanayiye, onun dışında bir meslek falan da yok elinde. Gene asgari ücret alacaksın.
Polis, bekçi, zabıta, asker, subay... Allah ne verdiyse başvururuz.

@Zatı Muhterem o zaman kolay gelsin ve yolun açık olsun demekten başka bir laf düşmez bana. İnşallah istediğin gibi olur.
@bakkalagidenkardes bir öğrenci matematik yapamıyorsa doğrudan sözele geçiyor ama acı gerçeği üniversiteye bitirince fark ediyor. Öğrenci geliyor, hocam matematik yapmasam olur mu diye soruyor. Şu sınav sisteminde matematik yapmadan hava bile alınamaz.

Geri
Yukarı