Kıl dönmesi ameliyatı

Ben olsam ameliyat olmam ora dikişli olacak sen kolay sanıyorsan yanılıyorsun üç dört ay oturamayacaksın bile bırak bisikleti totonun üstüne bile yatamayacaksın. Benim tavsiyem oraya iyi bak kılları temizle tüy dökücü kullan geçer.

Ameliyat olmuşsunuz geçmiş olsun o zaman.

Teşekkür ederim. Ameliyatsız hiçbir şekilde geçmiyor bu meret. Mecbur oldum.

@The_Crew Mikro Sinüsektomi tekniği farklı. Öyle totona kasap doktorların zoro amblemi çizdikleri açık ameliyatlardan değil. Kıl dönmesi neredeyse oranın yağ bezesini alıyorlar. O yüzden aynı gün içerisinde takla bile atabilirsin. Yüz kere ameliyat olacak arkadaşlara bu ameliyatı önerdim forumda. Ama dinlemeyip açık ameliyatla aylarca kıçının üstüne oturamayan çok kişi oldu :) Ben ameliyatın ilk haftası halısaha maçına bile gittim kaleci olarak.

@The_Crew mikro sinüsektomi tekniği farklı. Öyle totona kasap doktorların zoro amblemi çizdikleri açık ameliyatlardan değil. Kıl dönmesi neredeyse oranın yağ bezesini alıyorlar. O yüzden aynı gün içerisinde takla bile atabilirsin. Yüz kere ameliyat olacak arkadaşlara bu ameliyatı önerdim forumda. Ama dinlemeyip açık ameliyatla aylarca kıçının üstüne oturamayan çok kişi oldu :) ben ameliyatın ilk haftası halı saha maçına bile gittim kaleci olarak.

Aga sen kaç yaşındaydın? Bu arada şu an 48 saat oldu ameliyat olalı. Sabah akşam tok karnına arveles ağrı kesici kullanıyorum. Ayrıca 12 saatte bir yine tok karnına stafine tablet hap kullanıyorum enfeksiyon ihtimaline karşın. Şu anlık sorun yok gibi 2 saat önce sağlık ocağında pansuman oldum. Kaşıntı ve yanma oluyor dikişlerde. Ayrıca bastırınca ağrı ve acı oluyor. 2 gün sonra tekrar pansuman olacağım bu sefer evde ailemden yardım alarak. Tek korktuğum şey dikişlerin patlaması yani açılması, akıntı ve enfeksiyon kapma ihtimali ve duş alma sorunu. İnternetten okuduğum kadarıyla 72 saat sonra yara tam kapalı sayılıyormuş ama ben yine de tedirginim. 7 gün sonra bursaya gitmek istiyorum umarım o zamana iyileşirim. Dikişlerim 5 Mart'tan önce alınmayacak. Şu an bu yazımı da bilgisayarda sandalye başında yastık üzerinde oturarak yazıyorum herhangi bir ağrı olmuyor otururken yaraya baskı uygulamadığım sürece. Gelişmeleri aktaracağım.

@bayalpaslan08 34 yaşındayım. Şu an anlatıkların normal. Sonuçta basitte olsa ameliyat oldun. Ağrıların iyileşmesi için 1 ay, psikolojik çekincelerinin geçmesi için de 2-3 ay lazım. Doktoruna danış. Ne zaman yıkanabileceğini söyler. Ben erkenden yıkanmaya başlamıştım. Farklı doktorlar olunca kendi tecrübelerimi anlatmak pek doğru olmaz. Benim dikiş alma durumu da yoktu mesela. Sadece eriyen dikiş atılmıştı. Kesilen yer belli bir süre içinde kapanmıştı. Senin doktor biraz farklı uygulama yapmış. Sorularını doktoruna sorman daha mantıklı o yüzden. Yanlış bilgi vermek istemem.

@bayalpaslan08 34 yaşındayım. Şu an anlatıkların normal. Sonuçta basitte olsa ameliyat oldun. Ağrıların iyileşmesi için 1 ay, psikolojik çekincelerinin geçmesi için de 2-3 ay lazım. Doktoruna danış. Ne zaman yıkanabileceğini söyler. Ben erkenden yıkanmaya başlamıştım. Farklı doktorlar olunca kendi tecrübelerimi anlatmak pek doğru olmaz. Benim dikiş alma durumu da yoktu mesela. Sadece eriyen dikiş atılmıştı. Kesilen yer belli bir süre içinde kapanmıştı. Senin doktor biraz farklı uygulama yapmış. Sorularını doktoruna sorman daha mantıklı o yüzden. Yanlış bilgi vermek istemem.

Tamamdır abi teşekkürler. Ben daha 17 yaşımdayım 😅

Bu meret genç yaşlarda denk geliyor nedense. Ben de 21 yaşında falandım olduğumda. İllet bir şey. Tekrardan geçmiş olsun kardeşim. Umarım bir daha tekrar etmez.

Umarım abi. Teşekkür ederim. 1 senedir psikolojimi mahvetti. Oldum rahatladım şimdi de tekrar eder mi diye kafaya takıyorum🤦‍♂️. Psikolojik etkisi çok daha fazla bu illetin. Dikişler açılabilir mi acaba ya oturuyorum sorunsuz 71 saat oldu ameliyat olalı.

Bu meret genç yaşlarda denk geliyor nedense. Ben de 21 yaşında falandım olduğumda. İllet bir şey. Tekrardan geçmiş olsun kardeşim. umarım bir daha tekrar etmez.
Süre tutmaya başladım artık.. 😅 😅

Seninki bir tık farklı olmuş. Ama ben olalı 7-8 yıl oluyor. Sadece eriyen dikiş atmışlardı bana. Pansumanı da evde bizimkiler yapıyordu. Bir daha hastane gitmem gerekmedi. Herhangi bir aktivite kısıtlamam yoktu. 6 ay bisiklet sürmemek abartı olmuş biraz. 1 hafta sonra halı saha maçına gitmiştim ben :) açık olan yer de 1-2 aya kapanmıştı. Doktorun tekniğini bilmediğim için vardır bir bildiği diyelim. Her doktor dediğim gibi farklı teknik kullanıyor.

Tek önerim orayı her zaman temiz tutacaksın. Uzun saç kullanmaktan kaçın. Sürekli oturma. Islak mendilini eksik etme. Duş almadığın günler ıslak mendille orayı silersin. Ama kuru tutmaya özen göster. Islak bırakmayacaksın. Tekrarlamasını istemiyorsan bu dediklerim yeterli.

Bugün ameliyatımın 21.günü. Dikişlerimi 18.günde aldı doktor. 5 dikiş vardı alırken acıdan bağırtacak kadar değildi fakat yüzüstü uzandığım yastığı ellerimle sıkacak kadar acıttı. Alındıktan sonra çok rahatladım. 3 gün oldu ben hafif bir gazlı bez koyuyorum o yara yerine ilk çıkarışımda gazlı bezde hafif bir kan ve akıntı vardı dikişler alındığı için. Sonrasında herhangi bir kanama olmadı. Fakat akıntı devam etti. 3 gündür koyuyorum gazlı bezi yarama bugün çok çok hafif bir akıntı dışında herhangi bir akıntı ve kanamam yok. Çok rahat istediğim gibi oturup kalkıyorum, yürüyorum. Ameliyatın 19.gününde dikişler alındıktan sonra duş aldım(korktuğum için). Alırken yara iyileştiği için acımadı. Artık kıl dönmesi tekrarlamasın diye elimden gelen her şeyi yapıyorum. Günde en az 4 defa o bölgeyi bir peçeteyle silip kuruluyorum ve düşen kıllar olursa alıyorum. Ayrıca 2-3 günde bir duş alıyorum. Fakat benim sormak istediğim soru şu ben bu halde cumartesi ve pazar günü İstanbul Ankara gidiş dönüş aynı gün otobüs yolculuğu ve bir de ertesi hafta perşembe cuma günü İstanbul Çanakkale günübirlik otobüs yolculuğu yapacağım. Haliyle yolda kaykılarak oturamam ve her istediğimde peçeteyle silemem oramı sonuçta insan içinde olacağım. Bunun için öneriniz var mı? Yoksa ben mi kuruntu yapıyorum. Bir de o yara yerinde ufak iğne ucu kadar bir delik var 2 tane, doktora dediğimde "askerde açık ameliyat yapıyorlar o bile kapanıyor bu hayli hayli kapanır" dedi. Ancak ben yine de endişeliyim sonuçta tekrarlamaması gerekli bu hastalığın. Bunun içinde diyeceğiniz var mı? Sonuçta sizde aynı yöntemle oldunuz. Ayrıca son kez tekrarlamaması için dikkat etmek zorunda olduğum şeyleri yazar mısın tane tane anlatarak. Çünkü psikolojiyi aşırı derecede zora sokan bir rahatsızlık bu. Birde hızlıca cevap verseniz..

Bu meret genç yaşlarda denk geliyor nedense. Ben de 21 yaşında falandım olduğumda. İllet bir şey. Tekrardan geçmiş olsun kardeşim. Umarım bir daha tekrar etmez.

@WTC Lütfen bak abi artık ya.

Dosya Ekleri

• IMG_20240223_133631.jpg
    IMG_20240223_133631.jpg
    35,4 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
@bayalpaslan08 Kardeşim her zaman foruma bakacak zamanım olmuyor. İş güç malum.

Akıntı bende de oluyordu galiba tam hatırlamıyorum. Mendil koyabilirsin oraya. Öyle yapıyordum ben de. Tekrarlamaması için hijyene önem göstereceksin. Duş almadığın zamanlar ıslak mendille sil ve kuru tut. Çok oturmamaya özen göster. Arada kalk gez. Özellikle yaz ayları oranın hijyenine çok dikkat et. Yapman gereken bunlar.

@bayalpaslan08 kardeşim her zaman foruma bakacak zamanım olmuyor. İş güç malum.

Akıntı bende de oluyordu galiba tam hatırlamıyorum. Mendil koyabilirsin oraya. Öyle yapıyordum ben de. Tekrarlamaması için hijyene önem göstereceksin. Duş almadığın zamanlar ıslak mendille sil ve kuru tut. Çok oturmamaya özen göster. Arada kalk gez. Özellikle yaz ayları oranın hijyenine çok dikkat et. Yapman gereken bunlar.

Kusura bakma abi özür dilerim.

Akıntım durdu zaten daha herhangi bir şeyim yok. Otururken belirli bir süreden sonra sızlamaya ve ağrımaya başlıyor tabii ilk zamanki gibi değil hafif bir ağrı. Kaykılarak oturunca daha beter. O yüzden artık dik oturuyorum. Hijyene dikkat ediyordum daha da edeceğim. Staja gidiyorum orada oturularak çalışılıyor arada mecbur kalkıp geziyorum. Islak mendil yerine kuru bir peçeteyle silsem olur mu? Tamamdır abi çok teşekkür ederim. Kurtuldum bu hastalıktan daha rahat psikolojiye sahibim artık. Herkese önerim mikro sinüsektomi yöntemi.

Yeni konular

Geri
Yukarı