Kıl dönmesi ameliyatı nasıldır?

SW1RF

Hectopat
1 aydır bu sıkıntıyı yaşıyorum. Kuyruk sokumu yerimde kıl dönmesi oluşmuş cumartesi günü ameliyata gireceğim. İlk ameliyatım değil önceden şaşılık ameliyatı olmuştum fakat içimde bir tedirginlik var kıl dönmesi ameliyatı olanlar tecrübelerini benimle paylaşabilir mi? Teşekkür ederim şimdiden.

Beni belden aşağısını uyuşturdular. Ameliyat anında uyanıktım, işlem çok uzun sürmedi. Ameliyattan sonra odaya aldılar beni. Narkozun etkisi yavaş yavaş gitmeye başlıyor, tuvalet sıkıntısı olabilir. Allah'tan sonda takılmasına gerek kalmadı.

Açık ameliyat yapmışlardı, birkaç gün sonra ağrısı fazla oluyor. Ameliyat süreci güzel geçiyor ama iyileşme sürecinde çok ağrı oluyor. Oturunca veya ayağa kalkınca kuyruk sokumundan ağrı başlıyor.

Belki kapalı ameliyat yapılır, sonra fazla ağrı olmaz.

Dostum ameliyathanede çalışan bir insan olarak birden fazla kıl dönmesi ameliyatına girmiş birisiyim. Belinden iğne yaparlar ve bel altını komple uyuştururlar. Ameliyatının süresi ve yara büyüklüğün enfekte olan bölgenin durumuna göre değişir ortalama 30DK-45dk arası sürüyor. Çok korkma en fazla 5-7 gün içinde kendine gelirsin.

13 Ekim 2022'de oldum. Gittim oturunca direkt uyuşturdular herhalde hafif yumuşak oldum, hiç anlamadım uyuşturduklarını. :D. Belden aşağısını uyuşturdular bu arada. 15-30 dakika civarı sürüyor. 1 gün kaldım, dren denilen hortum tarzında iltihaplı kanı çeken bir şey takılıydı. Yan yatıyorsun yatakta. Ara ara da yürüyüş yaptım kalkıp. Aynı pozisyonda yatınca ağrıyor vücudun. Gün içinde ağrı kesici verdiler seruma sürekli. Akşam ağrım çok oldu ama onda yalan yok. Ha bir de katlanılacak bir ağrı ama ben telefonumu almayı unutmuştum, boş kalırsan rahatsız eder bir şeyler falan izlersin. Onun dışında lavabon gelirse ördek denen şeyden istiyorsun, onun içine yapıyorsun. Benim uyuşukluğun geçme süresi 8 saati buldu sanırım. Duşu 5 gün sonra al demişti sanırım. Ameliyat tarzı da önemli. Benimki flap, yani o bölgeyi kesip yanlardan birleştiriyorlar. İyileşme süresi 2 hafta. 3 gün sonra dreni aldılar. Dreni alınca da 2 hafta sonra dikişleri alalım dedi doktor. Aldırdığın gün duş alamazsın, minimum 1 gün sonra. Sonrasında baticon ile arada sileceksin terlediğinde. Olay oranın terlememesi. Terleyince oraya düşen kıllar deri altına giriyor çok oturunca. Bir de temiz tutmak lazım. Temiz tutmayı aksattığında terleyince silsen yeterli. Başka sormak istediğin varsa sor. Acı veren bir ameliyat değil emin ol, ben de endişe etmiştim. Ha bir de bunlar tabii ki ameliyat şekline ve doktoruna göre değişir. Ben kendi tecrübemi ilettim hocam. Çok şey bir hastalık değil yani, ben iyileşme süresindeyken çok kalkmıyordum ayağa, twitch'de yatarak oyunlu yayın yapmıştım yani. Basit ameliyat. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı