Kıl dönmesi (Lay Open) ameliyatı deneyimi nasıl?

Ben kapalı oldum. Direk dikiş attılar. O şekilde 1-2 haftaya oturmaya başlıyorsunuz. Ama açık olursanız işkence gibi. Yapan tanıdıklarım çok zorlanmış açık ameliyattan.
Ameliyat zaten sıkıntısız geçiyor yani ağrı yok. Ameliyattan sonrası ağrılı. Kaç saat boyunca yüz üstü hastane yatağında yattım. Belden aşağısı felç bi 5 6 saat ağrı yok. Ondan sonra başlıyor. Ağrı kesici olmasa ölüm gibi. Evde de sıkıntılı geçiyor. Ilk 1 hafta ilaçsız dayanamazsınız. Günde 2 defa kullanılması gereken ilacı ben 3 4 defa atıyordum. Ağrıyordu baya. Ilaç bitti agrımda bitti. Tek sıkıntı ilaçsız pansuman acıtıyor biraz. Ağrı kesici atıp pansuman olunca hiç bir şey hissetmiyorsunuz.

Ben özel bir hastanede oldum,özel sağlık sigortam oldugu için şanslıyım bu konuda. Flap uyguladılar , ameliyattan bir gün sonra bile normal hayatıma devam edebildim o kadar diyim.
Ben babamdan dolayı bunu oldum. Benim aklımda lazer vardı fakat babam ne fark eder diyip devlete götürdü. Istesem olmazdım fakat kaç ay önce arkadaşım da o hastanede olmuştu ve o da 10 günde kalkıp yurumuştu baya sağlamdı. Meğersen ona dikiş atılmış bende ise lay open. Neyse yapacak bir şey yok. Nüks etmesinde.

Ameliyat zaten sıkıntısız geçiyor yani ağrı yok. Ameliyattan sonrası ağrılı. Kaç saat boyunca yüz üstü hastane yatağında yattım. Belden aşağısı felç bi 5 6 saat ağrı yok. Ondan sonra başlıyor. Ağrı kesici olmasa ölüm gibi. Evde de sıkıntılı geçiyor. Ilk 1 hafta ilaçsız dayanamazsınız. Günde 2 defa kullanılması gereken ilacı ben 3 4 defa atıyordum. Ağrıyordu baya. Ilaç bitti agrımda bitti. Tek sıkıntı ilaçsız pansuman acıtıyor biraz. Ağrı kesici atıp pansuman olunca hiç bir şey hissetmiyorsunuz.

Ben babamdan dolayı bunu oldum. Benim aklımda lazer vardı fakat babam ne fark eder diyip devlete götürdü. Istesem olmazdım fakat kaç ay önce arkadaşım da o hastanede olmuştu ve o da 10 günde kalkıp yurumuştu baya sağlamdı. Meğersen ona dikiş atılmış bende ise lay open. Neyse yapacak bir şey yok. Nüks etmesinde.
Sana kötü bir haberim var, o yöntemle yapıldığında yüzde 80 oranında nüksediliyor dedi doktorum bana. Hatta bana hangisini yapalım diye seçenek sundu.

Dostlar 3 aydır devam eden bir kıl dönmesi hastalığım var. 1 hafta önce özel hastaneye gittim doktor bana (flap) yöntemi uygulayacağını söyledi. Yani açacağız keseceğiz biçip dikiş atacağız. Ve SSK varsa 2.600 TL SSK yoksa 4.200 TL fiyat verdi. Ondan sonra devlet hastanesine gittim bugün. Oradaki doktor ise (lay open) yani açık ameliyat yöntemini uygulayacağız söyledi. Araştırdığıma göre açık ameliyatta malum yeri açık bırakıp doğal kapanmaya bırakıyorlar. Çok uzatmadan hangisini olmam daha iyi olur ve tekrarlanması az olur? Tecrübeli arkadaşlar varsa çok yardımcı olur.

Ben açık ameliyat oldum 3 sene oldu tekrarlama yok şükür genelde açık ameliyat tekrarlama olarak daha az ama kapalı ameliyat dikişli dediğimiz tekrarlama olasılığı daha yüksek korkutmak gibi olmasın ama açık ameliyatın pansumanı cidden acı verici ona göre olun derim ama ben tekrardan o kıl dönmesi acısını yaşamamak için açık ameliyat olup katlandım devlet hastanesinde oldum bu arada ameliyatı. (not: Çok önceden atılmış bir konuymuş yeni fark ettim fakat yeni olacak arkadaşlar için bilgi olur belki.)

Keşke görseydim mesajınızı. Lay open oldum. 12. gün ve hala aynı boyutta yara. Annem yapıyor pansuman ve boyutu parmak kadar. Pişmanım özelde olmadığıma ya da tam araştırmadığıma. En iyi yöntemler lazer, mikro ve birkaç teknik daha. Keşke bunlardan birini olsaydım. Aynı gün kalkıp eve gidiyorsun sıkıntısız. 12 gündür duş almadım sırtüstü yatamıyorum zaten 2-3 gündür de yavaş yavaş oturmaya başladım ağırdan. Yürüme sıkıntı olmuyor. Lavabo zaten zor. Çok sert ya da acı şeyler yiyemiyorum. Sizin ki tam olarak ne kadar boyuttaydı yaranız ve 6 aydır nasıl kapanmadı?

Aynı şeyleri bende çektim. 2 ay sonra pansuman bitmişti, ancak yaram hala çok küçük olsa da açık. Ama yara yokmuş gibi hissediyorum. Yaramın boyutu parmak kadardı.

Sana kötü bir haberim var, o yöntemle yapıldığında yüzde 80 oranında nüksediliyor dedi doktorum bana. Hatta bana hangisini yapalım diye seçenek sundu.

Hayır %80 değil. %3 benim doktorum demişti.

Herkes bir karar versin. Siz %80 diyorsunuz bazı arkadaşlar %5 %3 diyor internetten bakıyorum %15 %20 diyor. Ortası yok herhalde. Ama anladığım kadarıyla iyi bir doktorda olursan nüks az olur. Tabi lazer veya yeni yöntemlerle kıyaslanmaz.

Ben açık ameliyat oldum 3 sene oldu tekrarlama yok şükür genelde açık ameliyat tekrarlama olarak daha az ama kapalı ameliyat dikişli dediğimiz tekrarlama olasılığı daha yüksek korkutmak gibi olmasın ama açık ameliyatın pansumanı cidden acı verici ona göre olun derim ama ben tekrardan o kıl dönmesi acısını yaşamamak için açık ameliyat olup katlandım devlet hastanesinde oldum bu arada ameliyatı. (not: Çok önceden atılmış bir konuymuş yeni fark ettim fakat yeni olacak arkadaşlar için bilgi olur belki.)
Açık oldum. Hayırlısı diyelim.

Aynı şeyleri bende çektim. 2 ay sonra pansuman bitmişti, ancak yaram hala çok küçük olsa da açık. Ama yara yokmuş gibi hissediyorum. Yaramın boyutu parmak kadardı.

Hayır %80 değil. %3 benim doktorum demişti.
Umarım benimde 2 ay sürer pansuman. Çünkü 5 6 ay pansuman hic yapamam. Peki rahat oturuyor musunuz? Yani normal hayatınızda hangi ayda geçtiniz.

Herkes bir karar versin. Siz %80 diyorsunuz bazı arkadaşlar %5 %3 diyor internetten bakıyorum %15 %20 diyor. Ortası yok herhalde. Ama anladığım kadarıyla iyi bir doktorda olursan nüks az olur. Tabii lazer veya yeni yöntemlerle kıyaslanmaz.

Açık oldum. Hayırlısı diyelim.

Umarım benim de 2 ay sürer pansuman. Çünkü 5 6 ay pansuman hiç yapamam. Peki rahat oturuyor musunuz? Yani normal hayatınızda hangi ayda geçtiniz.

10 Mart tarihinde ameliyat oldum, 25 Nisanda normal hayata geçtim. Rahat oturuyorum sıkıntı yok.

Açık ameliyatın iyileşme süresi için ortalama 6 hafta denmiş. %5-15 arası tekrarlama riskinden bahsetmiş.

Kapalılarda ise tekrarlama riski %40-50’lere kadar çıkabiliyor olarak belirtilmiş.

Sigara içiyorsanız mutlaka bırakın. Yara iyileşmesini en kötü etkileyen faktörlerden birisidir. Sigara içiyorsanız o yaranın iyileşmesine direkt +1 ay ekleyebilirsiniz.

Dostlar 3 aydır devam eden bir kıl dönmesi hastalığım var. 1 hafta önce özel hastaneye gittim doktor bana (flap) yöntemi uygulayacağını söyledi. Yani açacağız keseceğiz biçip dikiş atacağız. Ve SSK varsa 2.600 TL SSK yoksa 4.200 TL fiyat verdi. Ondan sonra devlet hastanesine gittim bugün. Oradaki doktor ise (lay open) yani açık ameliyat yöntemini uygulayacağız söyledi. Araştırdığıma göre açık ameliyatta malum yeri açık bırakıp doğal kapanmaya bırakıyorlar. Çok uzatmadan hangisini olmam daha iyi olur ve tekrarlanması az olur? Tecrübeli arkadaşlar varsa çok yardımcı olur.

Kıl dönmesi tam olarak nasıl anlaşılır? Kendimden şüphe ettim bir an siz bunu yaşayan birisiniz. Siz olduğunuzu nasıl anladınız?

Geri
Yukarı