Kilo vermek için günde kaç kalori alınmalı?

smt55

Hectopat
Daha fazla  
Erkeğim, yaşım 16, kilom 95, boyum 1.85. Günde maksimum 5-6 bin adım atıyorumdur, daha azda olabilir. Günün geri kalanında bilgisayar başındayım.

İnternette sitelerden hesaplayabilirsiniz ama sadece adım atma ile çok fazla bir şey değişmez.

Diyet yaparak ve her gün düzenli olarak yürüyüş yaparsanız kilo verme süreci daha sağlıklı olur. Bu şekilde 6 ayda 25 kilo verdim. İstediğiniz kiloya yaklaştığınızda kalori açığını çok abartmayacak şekilde azaltın. Çünkü vücut artık kıtlıkta olduğunu zannedip metabolizma yavaşlıyor ve kilonuz direnç kazanıyor. Bende insülin direnci de olduğu için kilo vermem durdu. 95 kiloya geldiğim zaman kilo veremedim. Bu süreç 1 aydır devam ediyordu ve daha yeni bitti diyebilirim. Tekrardan kilo vermeye başladım. Yani eğer kilo verme sürecinde kilonuz bi süre durursa çok normal bir durum. Şekeri kesin, karbonhidratı azaltın ve protein ağırlıklı beslenin. Proteini sindirmek için vücut enerjiye ihtiyaç duyar. Vücudun enerjisi bittiği zaman metabolizma proteini sindirmek için yağlardan enerji almaya başlar yani yağ yakımı olur. Burda en önemlisi disiplin. İşi kafada bitirmek çok önemli.

Yeni konular

Geri
Yukarı