Kilo vermek için ne yapmalı?

Öncelikle kilo veremiyorsan bir şeyleri yanlış yapıyorsun demektir, herkes kilo verebilir. Kardiyo işe yaramaz ağır girmen lazım diyen arkadaşından bir daha tavsiye almamanı öneririm. Seni asıl zayıflatacak şey kardiyo çalışmalarıdır, kesinlikle vücut geliştirmeyi zayıflama amaçlı yapmamalısın. Ayrıca vücut geliştiren kişilerin bile belli aralıklarla kardiyo yapması gerekir.

Ekmeği bıraktım diyorsun, peki ya diğer karbonhidratlar? Örneğin akşam yemeğinde iki kişilik makarna pilav patates vs yiyorsan boşa kürek çekiyorsun demektir. Sadece ekmeği de kesmek yetmez en önemlisi şekeri kesmelisin. Yağ biraz da olsa tüketebilirsin, birçok kişinin bildiğinin aksine yağlı yemek yağ yakımını hızlandırır, ancak karbonhidratı kestiğin takdirde. Ayrıca sana supplement öneren kişilerden hızlıca uzaklaşmanı öneririm.

Yapacağın şey basit, öncelikle yemek programına bakınca neredeyse 4 öğün yemek yediğin görülüyor ki başlı başına bu bile çok fazla. Öğünlerini en fazla 3, hatta yapabiliyorsan 2 ye indirmeni öneririm. Eğer kahvaltı ile akşam yemeği arasında çok fazla zaman varsa kuruyemişi öğlen az miktarda olacak şekilde tüketebilirsin ancak meyve tüketimini mümkün olduğunca azaltmanı hatta bir süre kesmeni öneririm çünkü çok fazla şeker içeriyor. Akşam yemeğinde mümkün olduğunca protein + sebze, protein + baklagil veya protein + çok az miktarda karbonhidrat yiyebilirsin. Akşam yemeğinden sonra da yatana kadar kesinlikle bir şey yememelisin. Her gün bol su içerek metabolizmanı hızlandırmalısın.

Spor konusuna gelecek olursak şu an senin yapman gereken ilk şey kardiyovasküler antrenmanlardır. Bırakmak istemiyorsan kendini zorlamadan vücut geliştirmeye de devam edebilirsin ama başta da dediğim gibi vücut geliştirme egzersizleri kilo verdirmeye yönelik egzersizler değildir, tam tersi kütle kazanmaya yönelik yapılır. Ben senin yerinde olsam önce fazla kilolarımı yoğun bir kardiyo çalışmasıyla vermeye bakardım. Kesinlikle her gün kardiyo yapabilirsin, bunun şiddetini sen ayarlayacaksın ama bu yorgunluktan yere kapaklanana kadar yapacaksın anlamına gelmiyor. Yüksek tempoda yarım saat - 1 saat yürüyüş bile fayda sağlar yeter ki düzenli olarak yap.

Her şeyden önemlisi spor zamana yayılması gereken bir iştir. İnsanlar malesef spor salonlarına bir sürü para akıtıp 2 ay yarım yamalak gelip üçgen bir vücuda sahip olacağını düşünüyor ve bir süre sonra tamamen bırakıyor.

Kısaca özetlemem gerekirse;
-Her gün kendini harap etmeyecek şekilde kardiyo yap
-Şekeri tamamen kes, burada şekerden kastım şeker içeren herşey yani çikolata, ekmek, meyve, hamur işi(hatta pirinçte bile bir miktar şeker vardır).
-Öğünlerini 2 ye indirmeye çalış, dayanamadığında öğlen az miktarda kuruyemiş yiyebilirsin
-Ve en önemlisi kendine zaman tanı, bu işlerin göz ardı edilen en önemli unsurlarından biri motivasyondur. Olmuyor diyerek motivasyonunu düşürme, olmuyorsa bir şeyleri eksik veya yanlış yapıyorsundur.

Son olarak çareyi forumlarda aramamanı, işi bilen kişilerden öneriler almanı, videolar izlemeni, makaleler ve diğer içerikleri okumanı(yerli ve yabancı) öneririm. Herkesin vücudu farklı çalışır, kendin için doğru olan çalışmayı zamanla kendin bulacaksın. Bunları 10 seneden fazladır amatör olarak vücut geliştirme ve fitnessla uğraşan, bir sürü antrenman tipi, beslenme şekli ve supplement deneyimlemiş biri olarak yazıyorum, umarım faydası dokunur.
Hocam çok sağolun tavsiyeleriniz benim için birer mücevher değerinde hepsine uymaya çalışacağım peki dinlememi istediğiniz YouTube kanalları var mıdır?

Hocam çok sağolun tavsiyeleriniz benim için birer mücevher değerinde hepsine uymaya çalışacağım peki dinlememi istediğiniz YouTube kanalları var mıdır?
Youtubeu boşver çok fazla bilgi kirliliği var, zaten uzun zamandır takip etmiyorum. Yapacağın şey basit; karbonhidratı ve öğünleri azaltacaksın, şeker içeren yiyecekleri tamamen keseceksin, bol su içeceksin, her gün kardiyo ya da en azından hızlı tempoda yürüyüş veya hafif tempoda koşu yapacaksın. Sadece bu basit formülle 1 sene önce bir iş görüşmesi için kilo vermem gerektiğinden 1 ayda 7 kilo verdim. Herkes kilo verebilir gözde büyütülecek birşey değil. Ama dediğim gibi herkesin vücudu farklı çalışır, kendin için doğrusunu deneyerek kendin bulacaksın, denemekten korkma. Yeter ki hiçbir şeyin aşırısına kaçma ve zamana yay. Unutma ki kilo vermeye çalışırken sağlıklı kalmak da önemli.

30 dakika yüksek yoğunluklu cardio 300 kalori civarı yakıyor. Bazıları antrenman sadece bodybuilding için demiş ama bir buçuk saat antrenmanlarda 650-900 kalori yaktığımı gördüm. Yani antrenman yapabilirsiniz, hem yağ yakarken kas kütlesi koymuş olursunuz. Hem sırt vs. hareketlerin postürünüze de katkısı bulunur. Günde üç antrenman yapıyorum demişsiniz o nasıl oluyor? Biraz daha açarsanız program yapabiliriz.

Ama en önemlisi, yağ yakıp kilo vermenin tek şartı kalori açığı yaratmak. Yaptığın 30 dakika kardiyo 50 gram çikolataya eş. Vücut kendi kendisineyken, uyurken çok daha fazlasını yakıyor. Senin tek yapman gereken yemeği kontrol altına almak. Bu yüzden farkındalık, boş zaman yönetimi, yeni hobiler, meditasyon, psikoloji gibi şeyleri dikkate almak bence yürüyüşten, cardiodan daha fazla yardımcı olabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
(Bel - boyun yeterli)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

30 dakika yüksek yoğunluklu cardio 300 kalori civarı yakıyor. Bazıları antrenman sadece bodybuilding için demiş ama bir buçuk saat antrenmanlarda 650-900 kalori yaktığımı gördüm. Yani antrenman yapabilirsiniz, hem yağ yakarken kas kütlesi koymuş olursunuz. Hem sırt vs. hareketlerin postürünüze de katkısı bulunur. Günde üç antrenman yapıyorum demişsiniz o nasıl oluyor? Biraz daha açarsanız program yapabiliriz.

Ama en önemlisi, yağ yakıp kilo vermenin tek şartı kalori açığı yaratmak. Yaptığın 30 dakika kardiyo 50 gram çikolataya eş. Vücut kendi kendisineyken, uyurken çok daha fazlasını yakıyor. Senin tek yapman gereken yemeği kontrol altına almak. Bu yüzden farkındalık, boş zaman yönetimi, yeni hobiler, meditasyon, psikoloji gibi şeyleri dikkate almak bence yürüyüşten, cardiodan daha fazla yardımcı olabilir.

(Bel - boyun yeterli)
Hocam yeni gördüm kusura bakmayın günde üç antrenmandan kastım mesela pazartesi günü leg press, leg extension ve leg curl yapıyorum sonra 30 dk hiit kardiyo ve günü bitirmiş oluyorim bide mesela ağırlıkları kaldırırken ilk önce 5 kg sonra 7.5 kg sonra 10 kg olacak şekilde mi yapayım yoksa tek bir değer üzerinden mi

Birkaç sponsorluk almış adamlara inanıp L-karnitin alma en başta bu :D sonrasında dediğiniz gibi diyet. Spor yapman senin yararına olacaktır çünkü sadece koşu moşu ile yaptığınız sporun sonu istemsiz sarkmalar olacaktır. Bir arkadaş en son düşeneceğiniz şey sarkmalar dese bile aslında ilk başta da düşünülebilir. Zayıflayacağım diye ot gibi beslenip kardiyo ile bu işi hallederseniz gün sonunda istemediğiniz bir görüntü olacaktır. Eriyen yağ kütlenizin yerini dolduracak hacimde bir şey olmadığından elastik IP gibi olursunuz. Ağırlık antrenmanları size bu konuda yardım olacaktır yeni başladıysanız ve hedef kilo vermekse şahsen Full body antrenmanlar daha mantıklı geliyor bölgesel antrenmanlara da hazır hissedildiğinde geçilebilir. Her antrenman sonrası mutlaka kardiyo da şart. Benim açımdan, düzgün beslenme kilo vermede %65, etkili spor ise %35.

Birkaç sponsorluk almış adamlara inanıp L-karnitin alma en başta bu :D sonrasında dediğiniz gibi diyet. Spor yapman senin yararına olacaktır çünkü sadece koşu moşu ile yaptığınız sporun sonu istemsiz sarkmalar olacaktır. Bir arkadaş en son düşeneceğiniz şey sarkmalar dese bile aslında ilk başta da düşünülebilir. Zayıflayacağım diye ot gibi beslenip kardiyo ile bu işi hallederseniz gün sonunda istemediğiniz bir görüntü olacaktır. Eriyen yağ kütlenizin yerini dolduracak hacimde bir şey olmadığından elastik IP gibi olursunuz. Ağırlık antrenmanları size bu konuda yardım olacaktır yeni başladıysanız ve hedef kilo vermekse şahsen Full body antrenmanlar daha mantıklı geliyor bölgesel antrenmanlara da hazır hissedildiğinde geçilebilir. Her antrenman sonrası mutlaka kardiyo da şart. Benim açımdan, düzgün beslenme kilo vermede %65, etkili spor ise %35.
Teşekkürler hocam peki programı nereden bulacağım

Kayıt olduğunuz spor salonundaki hocalardan isteyin onlar size program belirlerler zaten.
Hocamız gayet isteksiz ve ilgisiz bir. Program istiyorum 2 hafta geçti sürekli erteliyor en son verdi bi program en dandik programlardan birşey soruyorum yaparsın tarzı geçiştirkyor verdiği programda çok kalitesiz

Geri
Yukarı