Kilodan dolayı askerlik ertelenirse bedelli hakkı kaybedilir mi?

Peki bir şey sormak istiyorum neden 3 yıl erteleme alıp askerlikten muaf olmayı tercih etmiyorsunuz da illa para yatırıp bedelli yapmak istiyorsunuz?

Peki bir şey sormak istiyorum neden 3 yıl erteleme alıp askerlikten muaf olmayı tercih etmiyorsunuz da illa para yatırıp bedelli yapmak istiyorsunuz?
Dahice bir fikir bundan faydalanacak biriyim. Kilo 45 boy 170 birkaç kilo daha vermeyi planlıyorum. Bence arkadaşta bedelli ücretini yemeğe versin kilo alsın.

Genelkurmayda askerlik yaptım.
120 kiloluk asker de bizlerin arasındaydı.
Sadece kilo değil, boy & kilo.

Dahice bir fikir bundan faydalanacak biriyim. Kilo 45 boy 170 birkaç kilo daha vermeyi planlıyorum. Bence arkadaşta bedelli ücretini yemeğe versin kilo alsın.

Sadece kilo değil, boy & kilo.
1.50'den küçük askerler de var ve devrelerim de vardı.
Boy sorun değil boyu kısaysa tankçı olur.

1.50'den küçük askerler de var ve devrelerim de vardı.
Boy sorun değil boyu kısaysa tankçı olur.
Sadece boy değil boy ve kilo. Örnek vereyim. Benim boyum 170 kilom 45kg şuan askerliğe uygun değilim ama 160 olsaydım askerliğe uygun olurdum çünkü kilom daha kısa halime dağılınca kemiklerim görünmezdi, zayif görünmezdim. Ama 45 kg ve 2 metre olsaydım? Ölürdüm.

askerlik-boy-kilo.jpg

Tabloda A dilimi alt sınır yazıyor. 45kg olan biri 169 ve ustundeyse askeri hastaneye sevki uygun oluyor. Ben 170 45kg olduğuma göre askerliğe uygun değilim ama kendimi garantiye almak için birkaç kilo daha vericem.

Arkadaşta 180cm 110kilo yani üst sınırda, kilo almakta kolay 80.000 tl yi bedelliye vereceğine bu sınırın altına düşmeyecek şekilde kilo alsa daha mantıklı olur, zaten 3 kere ertelenince kalıcı olarak muaf oluyorsun sonra istediğini yapar diyet falan vs kilo verir. Bende kilo almaya çalisicam, minecraft iskeleti gibi olmuşum durumum riskli olabilir.

Son düzenleme:

Ben obez veya yağlı vücutlu birisi değilim ama 110+ kg olmak yorucu bir durum. Hayatımda spor salonu hariç hiçbir yerde bir faydasını görmedim. Boyum da aşırı uzun değil. 180 sanıyordum 183cm çıktı. Kurula girmeden önce su iç gel dediler 2lt su içtim ucu ucuna boy kilo denk geldi. Kuruldakiler bizim için sorun yok ama paran varsa yap gel ne olacağı belli olmaz tarzında konuştular. Babam da öyle diyor, şimdi para varken yap gel yarın ne olacağı belli olmaz diyor. Ben de o mantıkla gideyim diyorum. Bakalım ocakta tekrar kurula gireceğim belki yine muaf yaparlar belki bilemiyorum.

Ben obez veya yağlı vücutlu birisi değilim ama 110+ kg olmak yorucu bir durum. Hayatımda spor salonu hariç hiçbir yerde bir faydasını görmedim. Boyum da aşırı uzun değil. 180 sanıyordum 183cm çıktı. Kurula girmeden önce su iç gel dediler 2lt su içtim ucu ucuna boy kilo denk geldi. Kuruldakiler bizim için sorun yok ama paran varsa yap gel ne olacağı belli olmaz tarzında konuştular. Babam da öyle diyor, şimdi para varken yap gel yarın ne olacağı belli olmaz diyor. Ben de o mantıkla gideyim diyorum. Bakalım ocakta tekrar kurula gireceğim belki yine muaf yaparlar belki bilemiyorum.

Hocam benim abimde boy kilodan dolayı askere gitmedi ama 1 yıl boyunca kontrol yapıldı her defasında da elverişsiz gözüktüğü için şu an kilo verse bile askerliğe gitmeyecek siz neden bedelli hakkınızın gitmesinden korkuyorsunuz ki.

Hocam benim abimde boy kilodan dolayı askere gitmedi ama 1 yıl boyunca kontrol yapıldı her defasında da elverişsiz gözüktüğü için şu ankilo verse bile askerliğe gitmeyecek siz neden bedelli hakkınızın gitmesinden korkuyorsunuz ki.

Üniversitenin ardından kontrollere devam edilir baktılar ki hala durum aynı otomatik olarak askerliğiniz bedavadan bitmiş olur.

Ben de bundan korkmuştum ama şöyle oldu, önce e-Devlet'ten bedelli başvurusu yaptım. Form doldurdum, fotoğraf falan yükledim. Sonra sağlık ocağından muayene için randevuya gittim. Orada doktorum boy kilo ölçtü sistem beni otomatik hastaneye sevk etti. Hastanede birkaç belge doldurdum tam hatırlamıyorum şu anda sonra diyetisyene yönlendirdi. Diyetisyende tekrar boy kilo ölçümü oldu. Diyetisyenden boy kilo endeks raporu alıp gerekli birime verdim hastanede. 2 gün sonrası için heyete çağrıldım. Heyette tekrar boy kilo ölçümü oldu. Heyetten bana dediler sana 1 yıl erteleme veriyoruz. 1 yıl boyunca diyetisyene gidip geleceksin eğer hala kilo problemi varsa 1 yıl daha erteleme alacaksın. Ben askerlik şubesini aradım oradan bana sizin bedelli başvurusunuz var ama hastaneden erteleme aldığınız için hakkınız devam ediyor denildi. Ben parayı şimdi yatırmak istiyorum zamlanmadan dedim olumsuz dediler. Daha sonra hastaneden aldığım evraklarla askeri şubeye gittim ve orada erteleme ile ilgili gerekli evrakları doldurup teslim ettim. Askerlik şubesindekiler çok yardımcı oluyor. En son o belgeleri şubenin yetkili komutanına imzalattım. İmzaya gittiğim kişi yüzbaşıydı sanırım bana baktı "oğlum sen beni bile parçalarsın ben bunu imzalayamam aslan gibi adamsın. Seni askere göndereceğim" dedi ufak çaplı bir heyecan yaşattı. Ama şaka yapıyormuş. Heyet sırasında da buna benzer şakalara maruz kaldım. Size de yaparlarsa sakın kızıp terslemeyin :D siz yine de arayın şubeden bilgi alın ama ülkede her şey çok hızlı değişiyor belli olmaz belki bazı şeyler değişmiştir.
Hocam 184 boy 167 kiloyum tecilimi bozduracağım ama bedelli fiyatı artmadan yatırmak istiyorum, heyet kesinlikle erteleme verecek parayı şuan ki başvurduğum fiyattan mı yatıracağım yoksa oldu da zayıfladım o zamanki fiyattan mı bilgin var mı

Hocam 184 boy 167 kiloyum tecilimi bozduracağım ama bedelli fiyatı artmadan yatırmak istiyorum, heyet kesinlikle erteleme verecek parayı şu anki başvurduğum fiyattan mı yatıracağım yoksa oldu da zayıfladım o zamanki fiyattan mı bilgin var mı?

Benim şu şekilde oldu, bedelli zamlanmadan başvurmak için gittim. Önce aile hekiminden rapor istediler, aile hekimi boy ve kilomu sisteme yazınca sistem beni hastaneye yönlendirdi. Hastanede boy kilo ölçümleri oldu. Oradaki doktor heyete girmemi istedi. Heyete girdim, yani şimdi heyette gitmek istediğinizi özellikle belirtirseniz eğer gönderiyorlar dendi ama bedelli için geçerli mi yoksa sadece bedelli olmadan gitmek için mi tam bilemiyorum. Heyette de sormadılar zaten, doktor boy kilo ölçümü yaptı 1 sene erteledim dedi gönderdi. En iyi bilgiyi askerlik şubenizden alırsınız tahminimce.

Benim şu şekilde oldu, bedelli zamlanmadan başvurmak için gittim. Önce aile hekiminden rapor istediler, aile hekimi boy ve kilomu sisteme yazınca sistem beni hastaneye yönlendirdi. Hastanede boy kilo ölçümleri oldu. Oradaki doktor heyete girmemi istedi. Heyete girdim, yani şimdi heyette gitmek istediğinizi özellikle belirtirseniz eğer gönderiyorlar dendi ama bedelli için geçerli mi yoksa sadece bedelli olmadan gitmek için mi tam bilemiyorum. Heyette de sormadılar zaten, doktor boy kilo ölçümü yaptı 1 sene erteledim dedi gönderdi. En iyi bilgiyi askerlik şubenizden alırsınız tahminimce.

Bir de şu var, o zaman ben askerlik şubeyle görüştüğümde parayı yatırsam ve ertelenirse ne olur? Demiştim. Şubedeki kadın, erteleme olursa zaten para yatıramazsınız demişti. Üzerinden 2 sene geçti tabii belki değişmiş olabilir.

Geri
Yukarı