Rehber Kimler Xbox almalı kimler PlayStation almalı?

Aspect15

Decapat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar, @gcg1803 ile yeni bir rehber hazırladık xbox'mı playstaion'mı alsam diye kararsızsanız bu konuda size yardımcı olmaya çalışacağız.

Xbox ve PS'in + ve - leri.

Kol konusunda:

Xbox:
- Pilli kol.
+ Sarjlı pil alınırsa pilli kol.
- PS kolunda bulunan adaptive trigger gibi özelliklerin olmaması.

PlayStation:
+ Kolun sarjlı olması.
+ Adaptive trigger gibi özellikler.

Oyun konusunda:

Xbox:
+ Özel oyunların ilk günden Game Pass'e eklenmesi
+ Özel oyunların ps özel oyunlarına göre daha ucuz olması.
- PS özel oyunlarına göre daha kötü oyunlar.
- Türkçe özel oyun sayısının PS'e göre daha az olması.

PlayStation:
+ Türkçe oyun sayısının Xbox'a göre daha fazla olması.
+ Özel oyunların kaliteli olması.
- Özel oyunların PS Plus'a 3-4 yıl sonra gelmesi.
- Özel oyunların Xbox tarafına göre daha pahalı olması.

Abonelilik konusunda:

Xbox:
+ Tüm özel oyunların ve bazı 3. parti oyunların ilk günden Game Pass'e eklenmesi.
+ Activsion Blizzard satın alımından sonra 2024 gibi bir tarihte Call of Duty gibi oyunların Game Pass'e eklenecek olması.
+ EA Play'in Xbox Game Pass'e dahil olması.
+ Aboneliğin fiyatının PS'e göre ucuz olması. (Ultimate sürüm yıllık 2520)

PlayStation:
- Abonelik gamepass'e kıyasla biraz daha pahalı.(Deluxe sürüm yıllık 2740)
- Özel oyunlar kütüphaneye çok geç ekleniyor.

Eski oyunlar konusunda:

Xbox:
+ Geriye dönük uyumluluk ile orijinal Xbox ve Xbox 360 oyunlarının çoğunun oynanılması.
+ FPS Boost teknolojisi ile birçok eski oyunun 60 FPS'de çalışması. FPS Boost destekleyen tüm oyunların listesi: Games Featuring FPS Boost
+ RetroArch kurulabiliyor bu sayede PS1 PS2 ve eski konsolların birçoğunun oyunlarının oynanabilmesi.

PlayStation:
- Geriye dönük uyumluluk ile sadece PS4 oyunlarını oynayabiliyorsunuz PS3 PS2 PS1 oyunlarını oynayamiyorsunuz.
- Xbox tarafındaki FPS Boost gibi bir teknolojisi bulundurmaması sebebiyle eski oyunlar 30 FPS.

Donanım konusunda:

Xbox:
+ Series X'in PS5'e kıyasla %20 daha güçlü olması.(birçok oyunda performans farkı olmuyor fark olan oyunlarda da farklar çok küçük oluyor.)
+ Xbox'un taşınılabilir olması. (sadece Series S);
+ Xbox'un quick resume teknolojisi ile saniyeler içinde oyundan oyuna geçiş yapılabiliyor.

PlayStation:
+ Daha hızlı SSD (birçok oyunda açılış hızları aynı olsa da bazı oyunlarda etkisini gösteriyor.)
+ VRR Desteği(Görüntü aygıtınız üzerinde 2.1 HDMI girişi var ise oyunlardaki fps kilidi kökten kaldıran özellik ancak 120 fps üstü için kilitli)
+ PS VR2 20 Bin liralık fiyat etiketini asla haketmesede ben 20 bin lira veririm vr'da akarım diyenler için bir + olarak yaziyorum.
- Coil whine gibi kronik problemler. (her cihazda yok.)
- Çok ağır ve taşıması zor.

Depolama konusunda
Xbox:
+ Series X 802 gb SSD içeriyor
+ Series X ve S Birçok harici hard diski destekliyor.
- Series S 364 gb SSD içeriyor.
- Harici bir SSD almak istiyorsanız Xbox için özel üretilmiş SSD'ler haricinde bir SSD konsola bağlanmiyor Xbox için özel üretilmiş SSD'ler ise bayağı bir pahalı

PlayStation:
+ Xbox tarafında Özel üretilmiş SSD'ler harici SSD konsola bağlanamazken PS tarafında bir çok SSD PS5 ile uyum sağlıyor ve ucuza depolama yükseltilebiliyor.
- Series X'den daha az bir depolama alanı sunarak toplam 664 gb depolama alanı sunuyor.

Size tavsiyemiz iki tarafında özel oyunlarına ve abonelik kütüphanelerine göz gezdirmeniz ve hangi tarafın özel oyunlarının ve kütüphanesinin size daha çok hitap ettiğini düşünmeniz kararınızda bu etkili olacaktır.

PS exclusivelerini seviyorsanız ve bütçeniz varsa PS5 çok güzel bir tercihtir.
Ancak exclusive çokta önemli değil 3. parti oyunlar benim için daha önemli bütçem daha düşük diyorsanız Series X alabilirsiniz.
Bütçeniz Series X ve PS5 almaya yetmiyorsa Series S sizin için biçilmez kaftan.

Eğer bir eksiğimiz varsa yanıtlara yazabilirsiniz ve bu konu altında @gcg1803'e ve bana sorularınızı sorabilirsiniz.

@gcg1803 PlayStation sahibi iken ben Xbox sahibiyim konuyu birlikte hazırladık ve objektif olmaya çalıştık.

Son düzenleme:
Bundan 2 ay önce yeni nesil Xbox almadan önce çok araştırma yaptım ve gerçekten bir neden görememiştim hala göremiyorum şahsen.
Hocam yeni nesil boş geçiyor. Eski nesiller dolu. Ps de eski nesiller yok. Xboxun en büyük artıları geriye dönük uyumluluk ve fps boost.

Hocam yeni nesil boş geçiyor. Eski nesiller dolu. Ps de eski nesiller yok. Xboxun en büyük artıları geriye dönük uyumluluk ve fps boost.
Ayriyeten mağazası çok uygun geliyor bana PS tarafına göre veya Steam'a göre. Sürekli indirimler oluyor. Bence ortalama bir Türk genci Xbox tarafını tercih etmeli.

Ayriyeten mağazası çok uygun geliyor bana PS tarafına göre veya Steam'a göre. Sürekli indirimler oluyor. Bence ortalama bir Türk genci Xbox tarafını tercih etmeli.
Evet hocam. Excler sevmiyorsa ve xbox koluyla bir alıp veremediği yoksa alabilir.

Hem daha ucuz hemde daha iyi özellikler sunuyor. Mesela Assasins Creed serisi son üçleme haricinde Xbox'ta daha ucuz. Birde Syndicate ve Black Flag haricinde neredeyse hepsinde FPS boost bulunuyor. Aynı oyunları daha ucuza alıp 2 katı Fps ile oynama avantajı da var.

Evet hocam. Excler sevmiyorsa ve xbox koluyla bir alıp veremediği yoksa alabilir.
Aslında bir diğer eksi olarak bu öznel olacak, kontrolcü'nün pilli olması. Keşke PS tarafı gibi içinde akü olsa da şarjlasak. Ben niye şarjlı pil almak zorundayım? Almasam kabloya mahkum oynayacağım. Bu biraz saçma bana göre.

Yeni konular

Geri
Yukarı