Kira sözleşmesinde evde bozulan eşyayı kim öder?

Katılım
9 Ekim 2020
Mesajlar
253
Çözümler
2
Beğeniler
157
Yer
Texas
Sözleşmede böyle bir madde varsa kiracı ödemek zorunda zaten, yoksa da doğru olan kiracının yaptırması zira o yıpratmış.
Ev sahipleri sütten çıkmış ak kaşık değil hocam. Yaklaşık 6-7 yılda toplam 4 farklı evde kaldım. 2 tanesi iyi niyetliydi ama diğer ikisi çakallık peşindeydi. Yaşadıklarımı size anlatsam fikrinizi rahatlıkla değiştirirsiniz.
İşte bu duruma göre karar ver, kötü niyeti varsa yapma derim.
 

KS
ugurozturk

ugurozturk

Hectopat
Katılım
9 Aralık 2013
Mesajlar
266
Çözümler
1
Beğeniler
124
Yer
İstanbul, Turkey
Aradan 1,5 yıl geçti ve klozet su doldurmama sorunu oluştu. Ev sahibi yaptırmama taraftarı. Ben kanunen sözleşmede ki hakkım nedir onu öğrenmek istiyorum.
Tesisat değişmesi gerekiyor veya cam balkon yapılması gerekiyor tarzı eve değer katıcak veya evde daha önceden bulunan bir arıza çözümü yapılacaksa ev sahibine aittir. Fakat basit bir örnekle evde pencere var ve bu pencere aç kapa aç kapa camı kırılıyor. Burada ev sahibinin bir suçu yok kullanıcı siz olduğunuz için siz ödemeniz gerekir. Klozetin deposu dolmuyor ise siz eve çıktığınızda çalışıyor şekilde verilmişse sizin ödemeniz gerekir. Fakat mantıklı olan yapılayacak işi eşit ödemek çünkü kullanıcı siz olsanız da klozet gibi bir malzemenin sizin 1-2 aylık kullanımınızla bozulucak bir şey olmadığı açık. Bence ne size ne karşı tarafa ikiniz ortaklaşa ödeyin derim daha barışçıl bir çözüm olur. Mesela bozulan parça ne ise onu alıp tamirciyi de ev sahibine çağırttırabilirsiniz.
Aradan 1,5 yıl geçti ve su doldurmama sorunu çıktı.
Bu doğru değil. Kullanılan malzeme önceden (geçici) tamir edilmiş olabilir.

Genelleme yapacak olursak kırılan malı kiracı karşılar, bozulan malzemeyi ev sahibi karşılar.

Daha yeni, ağustos ayında başıma geldi bu durum. Düğün için memlekete gittiğimde klozetin rezervuar takımı arızalanmış, içeri sürekli su almış. Fazla su da klozetten akıp gitmiş. Ağustos ayı su faturası 1763 lira geldi. Böyle bir durumda ev sahibinin rezervuar takımının masrafını üstlenmesi gerekir. Ancak faturadan sorumlu değildir.

Gerçi faturanın sebebi de ev sahibiydi de neyse.
Klozet bazen temizlenmiyor ve 2 depo su doldurup boşaltıyoruz. Ve klozet suyu neredeyse 10 dakikada dolduruyor. Bir türlü dolmuyor. Aradan geçen süre 1,5 yıl ve şimdi bu sorun oluştur.
 
Son düzenleme:

burak3806

Hectopat
Katılım
20 Mart 2014
Mesajlar
320
Çözümler
1
Beğeniler
85
Yer
Ankara
Aradan 1, 5 yıl geçti ve klozet su doldurmama sorunu oluştu. Ev sahibi yaptırmama taraftarı değil. Ben kanunen sözleşmede ki hakkım nedir onu öğrenmek istiyorum.

Aradan 1, 5 yıl geçti ve su doldurmama sorunu çıktı.

Kanunen sizin hakkınızı yaptığınız kontrat belirler eğer kontratta oluşacak arızalardan şu taraf sorumludur gibi bir ibare varsa o yaptırmalıdır.
 Yukarı