Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin Kitap Tavsiyesi

aerolipss

Hectopat
Merhabalar kitap okuma alışkanlığı kazanmak istiyorum. Bunun için Otostopçunun Galaksi Rehberi kitabına başladım ama pek hoşuma gitmedi ve hevesim kaçtı. Hikayesi güzel, beni içinde tutabilecek kitap önerilerinizi bekliyorum.

Burda önemli olan sadece kitap okumak için okumuş olmaman. Sevdiğin yada merak ettiğin bir konu hakkında okumaya başlayınca arkası geliyor. Ben hiç kitap okumamış biri olarak Celal Şengör'ün Dahi Diktatör adlı ince kitabını alarak başladım ve arkası fazlasıyla geldi. Burda herkes kendi zevkinden bir şey söyler bunları sevmek zorunda değilsin. Neye merak oldugunu sen bul yada söyle ona göre burda öneri yaparlar zaten.

Bende normalde kitap okumayan birisiydim. 2 buçuk sene önce AVM'de gezerken Sherlock Holmes Hikayelerinden 1 tane kitap almıştım. (Normalde hiç kitaplara ilgim yoktu, sadece bir anlık karar diyelim) Okudum bitirdim, o günden bu güne aldığım kitap sayısı 1000'i geçti. Kesinlikle sevdiğin bir tür kitap ile başlamalısın.

Bilim kurgu;
Labirent Serisi
Uyumsuz,Kuralsız,Yandaş
Macera;
Dünyanın merkezine yolculuk
Sherlock Holmes(Migros ve Kipalarda ince kitapları 10 tlye satılıyor denemek için uygun fiyat.)

Öncelikle ilk tavsiyem sağlam yayınevlerinden ve tam metin kitaplar okuman. İkinci olarak da okuduktan sonra bir kazanım elde edeceğin kitapları okuman. (Can yayınları, YKY, İş Bankası ve İletişim yayınları tavsiye ederim.)

Kitap olarak ise,

Klasik: Oblomov, Suç ve Ceza, Don Quijote, Üç Silahşor
Yerli: Kurt Kanunu, Yaban, Kürk Mantolu Madonna
Hikaye: Sherlock Holmes, Edgar Allan Poe (Tüm hikayeleri)
Kısa kitap: Satranç, Genç Werther'in Acıları, Dönüşüm
Deneme: Anadolu Efsaneleri (Cevat Şakir), Gönüllü Kulluk Üzerine Söylev
Distopya: 1984, Cesur Yeni Dünya, Demir Ökçe
Tiyatro: Cymbeline, Hamlet
Gotik: Frankenstein
Siyasi/Tarihi: Tek Adam, Çankaya

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı