Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılabilir?

~ İsmail

Hectopat
Başlıktaki gibi durum, çok uzun süre denedim fakat bir türlü kitap okuma alışkanlığı kazanamadım. Aşırı aceleci ve sabırsız biriyim, çok çabuk sıkılan biriyim.

Bu yüzden de bugüne kadar hiç adam akıllı kitap okumadım. Hatırladığım kadarı ile 1 tane kitap vardı o da "Sweet Evil". Okulda bir arkadaşım vermişti, sıkıcı olan ya da boş derslerde okurdum. Okulda kısa sürede bitirdim ve hoşuma gitmişti. Sonrasında birkaç kitap denedim ama başaramadım.

Sizce nasıl okuma alışkanlığı kazanabilirim?
Sweet Evil.jpg

Merhaba adaş, aramıza hoş geldin. :)

Aceleci birisi isen, öncelikli olarak kısa kısa hikayelerden oluşan ve maksimum 80-100 sayfalık kitapları okuyarak başlayabilirsin. Bu tür kitaplarda bir hikaye 8-10 sayfa olur ve 9-10 tane hikaye olur. Şunlara bakabilirsin.

100 Temel Eser Kitapları - En Yeni ve En Çok Satan 100 Temel Eser Kitapları - kitapyurdu.com

Bu tarz kitapları okursun yaklaşık 1-2 ay kadar, sonra bunlar sana kısa gelmeye başlar ve işte o zaman gerçek kitap diyebileceğimiz romanları okumaya başlayabilirsin. Dünya klasikleri tavsiyemdir.

En Çok Okunan Dünya Klasikleri Kitapları

Bir kitap okumaya başladınız mı zaten bırakamazsınız. 1000 sayfalık kitaplar az bile gelir. Hem Türk yazarların kaleme aldığı eserleri okuyun hem de yabancı yazarlarınkileri.

Çok kitap satın almak istemem, yerim kısıtlı diyorsanız yakınınızdaki kütüphanelere giderek gününüzün belli bir kısmını orada geçirmenizi öneririm, çok keyifli oluyor.

Okuma alışkanlığı kazanabilmen için düzenli okumak gerek fakat okumayı sadece kitapla sınırlandırmak büyük bir yanlış olur bence.
Kitap,dergi,gazete,makale,çizgi roman ve bunun gibi pek çok şey veya gördüğün ve okuyabildiğin her şey.
Kitap için diğer bir husus sevdiğin tarzı bulabilmekte ve tabi bunun için yine okumak gerekli.
Yatmadan önce okuduğun 2-3 sayfa bile bir adımdır.

Okuma alışkanlığı için en önemli şey sevdiğin bir kitap bulmak. Araştır, bakın, hangi tür kitapları sevdiğini bul ve ona göre kitap al. Yani sevmediğin bir kitabı okursan tabii sıkılırsın. 2. en önemli şey düzenli okuma. Kendine de ki "bugün 15 sayfa kitap okuyacağım!". Ve böyle devam et, 1 ay boyunca her gün 15 sayfa kitap okursan sonraki günlerde de kitap okuma isteği gelecek.

Sıkıldığında ve kafan başka yerlere gittiğinde okumaya ara ver. Eğer okumaya devam edersen. Okuduğundan bir şey anlamadığın gibi kitap okumanın seni sıktığını fark edeceksin.

Nisan kumru gibi üstatları yatarken dinlemeni de öneririm.
Nisan Kumru

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bende kitap okumaya çok hevesleniyorum ama sürekli konuyu başlatan arkadaşım gibi üşengeçlikten midir nedir sürekli bir geriye atma oluyor. Bu hafta A101'den 3.50TL'ye Suç ve Ceza'yı aldım umarım tadını çıkarabilirim :)

Kalkıp, Dünya Klasikleri'nden başlarsan kitap okumaya okuyamazsın biraz eğlenceli kitaplara yönelmelisin.

Ben 2014 yılında bu kitabı:

Halüsinasyon

elime aldım ve 2,5 saat gibi kısa bir sürede okudum. Evet bir romanın 400 sayfa olduğunu düşünürsek 2-4 saat arasında bir sürede başından kalkmaksızın bitirebilirim. Bu romanı sana öneririm başı ve sonu çok hızlı ve farklı bitiyor beni roman okuma alışkanlığına yönelten kitap bu oldu. Yaşına göre uygun olacağını düşünüyorum.

İçeriği cinayet,komplo,polisiye ve kriminoloji gibi konuları barındırıyor. Roman bitti zaman hüzünlenip şaşıracaksın. Bu yazıyı okuyan herkese tavsiye ederim.

3 saat önce Harlan Coben - Kapan adlı romanını bitirdim. Onu da tavsiye ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sevdiğin kitapları oku. İlgini çeken şeyleri oku. İlla okuyacağım diye kitap okuma. Alışkanlık kazanacağım diye hiç kitap okuma. Merak ettiğin şeyleri oku. Aklına takılan soruları araştır, bunları oku.

The Innovator's Dilemma - Clayton M. Christensen
(Bir Tech Business klasiğidir, daha önce de tavsiye etmiştim.)

The Chip: How Two Americans Invented the Microchip and Launched a Revolution - T. R. Reid
(Mikroçipin icadı hakkında yazılmış bir numaralı eser, mutlaka okunmalı.)

Bunlar TheArchive adlı sitede var. Kaçmaz haklı. Sevdiğin kitaplara yüklenmelisin.

Neyi seviyorsan onunla ilgili kitapları al, okuma isteği gelir zaten. Okullarda zorla okutulan kitaplar yüzünden bende soğumuştum kitaplardan sonradan kendi istediğim ilgi duyduğum tarih kitaplarını okuyarak kitap okuma alışkanlığı kazandım.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı