Kitap okuma ön yargısını yıkmak için kitap önerisi

Eğer hiç kitap okumadıysanız, edebi değeri düşük kitaplardan başlamanız gerekiyor. Dünya klasiklerinden başlarsanız kitap okumazsınız. Benim fikrim.
Yaşın kaç bilemiyorum ama her yaşa hitap eden kitaplar ile ısınma turlarını atabilirsin.

Çocuk Kalbi
Şeker Portakalı
Martı
Küçük Kara Balık

Bunları hala ara sıra açar okurum hepsini 4-5 kez bitirmişimdir.
Lise döneminde Stephen King, Tolkien ve Wilbur Smith okurdum. Onları deneyebilirsin. Okuma alışkanlığını güçlendirir.
30 yaşından sonra ise Türk öykücülerine yöneldim. Bugüne kadar 700 kitabı geçtim, hedefim lise zamanında 1000 kitaptı, şimdi 2000'e çıkardım.

Bahsetmek istediğim maraton koşacaksan ve ben kitap okumayı ömür boyu sürdürmek istiyorum diyorsan klasiklerden ya da Nutuk, Tarihi kitaplardan başlama.

Onları sindire sindire daha sonra okumalısın.

Beyaz Diş gibi nispeten basit kitapların daha etkili olacağını düşünüyorum.
Basit deyip geçmemek lazım, Jack London yasadiklarini kaleme almis, hayatı uzerinden surukleyici eserler yaratmis sağlam bir yazar. Genelde ilkokullarda çocuk kitabı olarak okutulur. O giriş, o gece, karanlık, kurtlar arkada adam önde o tempo. Yok yok... Insanın insanla, doğayla mücadelesi, tanrıyla iliskisi, toplumsal sınıflar, özgürlük, esaret, sosyalizm, kapitalizm akla ne geliyorsa hepsi sembolik olarak bu kitabın içinde, çok derin bir kitap aslında.
Baslangic icin güzeldir.

Sürükleyici romanlar olabilir. Hosuna giden bir seriyi al, bitince klasiklere geçersin, dunya klasikleri herkese hitap ettiginden dolayi bu eserlerden baz alarak kendi kitap türünü seçmen dogru olacaktır.
Başlangıç için popüler isimlerin popüler kitaplarından başlamak heyecani daha da arttıracağı için tavsiyemdir. Victor Hugo, Tolstoy, Flitzgerald gibi yazarlarin eserlerini incele. Kucuk kitaplardan başlamak daha dogru; Gatsby olabilir, hukuk agirlikli "Dirilis", olabilir, dram istersen Idam Mahkumu, Gatsby, Fareler ve insanlar...

Geri
Yukarı