Kızla erkek arkadaş olmaz konusu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yalnız sen Kur'an değil, hadis gösteriyorsun. Hadislere kör kütük inanmak doğru değil çünkü bazı hadislerin gerçekte İslam ile bir alakası yok. Örneğin, verdiğin bu hadisler... Kur'an'da dolaylı yoldan da söylendiğini okumadım açıkçası?

"Ey insanlar! Şüphesiz sizi bir erkek ile bir dişiden yarattık, tanışasınız diye sizi kavim ve kabilelere ayırdık, Allah katında en değerli olanınız O’na itaatsizlikten en fazla sakınanınızdır. Allah her şeyi hakkıyla bilmektedir, her şeyden haberdardır."
Ayetin bu konuyla pek bir alakası yok ama evet, Kur'an'da nerede var ki bu "arkadaş olamaz" olayı?

Ayetin bu konuyla pek bir alakası yok ama evet, kur'an'da nerede var ki bu "arkadaş olamaz" olayı?

Kur-an'da böyle bir şey tam olarak yok zaten. Nur suresi 30 ve 31. ayetlere göre bu tarz günahları işlememek içi peygamber efendinizin hadisi şerifleri mevcut. Eski insanımızı çok dindar* olduğu için bu olayı oldukça abartırlar haram kısmına kaymamak için.

Bu işin din tarafı bir de gelenek görenek var. Kadın namustur diyen eski dedelerimiz, kızı olunca onu başka erkeklerden aşırı korumacı bir tavırla sakınır. Günümüzde de bunları görebilmekteyiz.
Erkek tarafına olan güvensizlik bunun sebebiyeti olur.

Bu ikisi harmanlanmasının sonucu hala günümüzde kadın ve erkek ilişkilerine tuhaf bir gözle bakılıyor.
Kadın da bir insandır erkekde bir insandır, ikisinin toplumda yeri aynıdır yarın öbür gün çalıştığınız meslekde kadın olma olasılığı yüksektir. Bunun gibi sığ düşünceler içerisinde çocuğunuzu yetiştirirseniz ilerleyen zamanlarda çocuğunuz da karşı cinse bir düşmanlık veya karşı cinsten korkma gibi bir durum gerçekleşebilir.

Cehaletten başka bir şey değil. Arkadaşlık, dostluk bunların cinsiyetle bir alakası yok. Birisiyle konuşmanız için illa aynı cinsiyetten olmanıza gerek yok. O kadar yıl geçmesine rağmen hala bu kafada olmak baya kötü.

@439902 Hadisleri ayni kaynaktan isine gelince kabul edip isine gelmeyince etmeyen kisilerden olmamaya dikkat edin. Yoksa dininizi ferahlastirmaya, hosgoru dini yapmaya calisirken cahil konumuna dusersiniz. Kur'an okursaniz bu hususta ayet yok. Olmadi bir daha okuyun.

Islam dininin getidigi bir dusunce bicimi bu 'erkekler kizlarla arkadas olmaz' meselesi. Cok acisini da çektim, cektik. Okuyun, arastirin; gelecek nesiller sizden cekmesin bari...

Cehalet demisler, guzel demisler. Kaynagi da bellidir bu cehaletin.

Bir görüşürsün iki görüşürsün 3 kereden sonra niyet vardır hocam. Öteki türlü cinsel eğilim farklı demektir. Ya da halk dilinde p ile başlayan mesleğe bulaşmışsındır.

Yo yıllardır görüştüğüm kız arkadaşlarım var hiç öyle bir niyetim olmadı. Üstelik cinsel yönelim olarak öyle bir şeyde yok yani. Ne alaka?

@claudespeedtr arkadaş olunduğunda da kadın genellikle erkeği kullanmaya çalışıyor.
Bu da kişilikle alakalı, cinsiyetle değil. Böyle yapıyorsa birisi arkadaşlığınızı kesebilirsiniz.

İşte bu yüzden arkadaş olamaz. Arkadaşlık üremek çoğalmak değildir. Erkekle kadın aşık olup evlilik olur ürerler. Bu benim arkadaşım dediğin bir kadınlar aynı odada bir gece kal bakalım ne oluyor?
Böyle bir şey yok. Her konuşan kız-erkek arasında bir ilişki olacak diye bir şey yok. Bu biraz farklı kültürlere ait bir davranış. Herkesi kapsamaz.

Erkekler kızlarla arkadaş olamaz mantığıyla bakarsak eş cinsel insanlar da hemcinsleri ile arkadaş olamaz hatta biseksüel insanlar hiç kimse ile arkadaş olamaz. Erkek kızla arkadaş olamaz bir süre sonra sevgili olmak ister niyeti bozar vb şeyler söylemek bana göre geri kafalılıktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı