Knight Online'da AMD sistem bilgisayarlardaki FPS problemi

İşletim sistemi
Windows 10

Xiachi

Centipat
Yaklaşık 2 hafta önce yeni bir hazır sistem bilgisayar satın aldım. İlk iş girip Knight Online indirdim ve oyuna giriş yaptım fakat büyük bir heyecanla beklediğim bilgisayarım beni büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Aldığım FPS neredeyse önceden kullandığım 7-8 senelik bilgisayarımdan bile düşüktü.

Sistem Özellikleri:
İşlemci: AMD Ryzen 5 1600 3.20 Ghz 6 Çekirdek 16MB AM4
Ekran Kartı: Asus Radeon RX580 Dual O4G OC 4GB GDDR5 256 Bit
Bellek (RAM): Crucial 8GB Ballistix Gri 3000mhz CL15 DDR4
SSD Disk: Adata 240GB SU630 Okuma 520MB-Yazma 450MB SATA
İşletim Sistemi: Win10 Pro

Bilgisayarımın Windows ve BIOS güncellemelerim tamdır. Bilgisayarı başka oyunlarda da denedim gayet güzel FPS'ler alıyorum fakat Knight'a gelince işler hiç iyi gitmiyor. Forumda adam akıllı bir çözüm bulamadım, herkes oyunun tek çekirdekten güç aldığını ve çok çekirdekli işlemcilerde oyunun yavaş çalıştığını söylüyor fakat single thread benchmark sıralamasına baktığımız zaman şu anki işlemcimin ( Ryzen 5 1600) benchmark değeri 1822 iken eski kullandığımın 900. Bu durumda eski bilgisayarımdan daha kötü olması mantıksız değil mi ?

Dipnot: Bilgisayar hakkında detaylı bir donanımsal veya yazılımsal bilgiye sahip değilim, bir şey anlatırken anlayabileceğim şekilde anlatırsanız sevinirim. :)

Okumaya üşenenler bu sabah yüklediğim videoyu izleyebilir. Yardımlarınızı bekliyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
metin2 ve knight oyunlarında maradon, şehir gibi yerlerde 10 fps kadar bile düşebilir.
Bunun amd veya intel ile alakası yok.
Bu oyunlarda 100 bin liralık bilgisayar kur yine maximum 60 fps alırsınız.
Optimizasyonları leş oyunlar o yüzden bir sorun yok.

metin2 ve knight oyunlarında maradon, şehir gibi yerlerde 10 fps kadar bile düşebilir.
Bunun amd veya intel ile alakası yok.
Bu oyunlarda 100 bin liralık bilgisayar kur yine maximum 60 fps alırsınız.
Optimizasyonları leş oyunlar o yüzden bir sorun yok.

Konuyu açan kişinin kendisi eski sistemim daha iyi performans gösteriyordu diyor. Intel işlemci kullandığını o zamanlar ve böyle bir probleminin olmadığını söylüyor. Oyun tamam optimizasyon konusunda kötü ama söylemiş olduğum gibi tek çekirdek kullanıyor kendisinin işlemcisi Ryzen 5 1600.
Inteli övmüyorum fakat eski ve tek çekirdek kullanan oyunlarda problem yaşamıyorsunuz pek.

Konuyu açan kişinin kendisi eski sistemim daha iyi performans gösteriyordu diyor. Intel işlemci kullandığını o zamanlar ve böyle bir probleminin olmadığını söylüyor. Oyun tamam optimizasyon konusunda kötü ama söylemiş olduğum gibi tek çekirdek kullanıyor kendisinin işlemcisi Ryzen 5 1600.
Intel'i övmüyorum fakat eski ve tek çekirdek kullanan oyunlarda problem yaşamıyorsunuz pek.
Eski işlemcisi olan i3 3250 tek çekirdekte de Ryzen 5 1600'ün gerisindedir maalesef. Sorunun en büyük nedeni oyunun AMD Zen mimarisiyle optimize olmaması.
Örnek olarak i3 3250 ile aynı mimariyi kullanan i5 3570K işlemcim var. 3.8 GHz'de ortalama 138 puan veriyor Cinebench R15 Single Core'da.
Ryzen 5 1600 ise 145 civarı puan alıyor. Bir de benim işlemcim 3.8 GHz'de çalışırken 138 puan alıyor. 3.5 GHz'de çalışan i3 3250 128 puan alır diye tahmin ediyorum.
Sorun oyunun AMD Zen mimarisi ile optimize olmamasından kaynaklanıyor. İsterseniz işlemci ve anakartınızı satıp Intel sisteme geçebilirsiniz. Veya sadece işlemcinizi satıp üstüne para koyup Ryzen 5 3600 de alabilirsiniz.
Edit: Yazdığım Ryzen 5 1600'ün puanı da eski 14nm sürüm için geçerlidir.

Eski oyunlarda Intel, NVIDIA ikilisi daha iyi performans veriyor yeni oyunlarda fark yok hatta AMD'nin daha performanslı olduğu oyunlarda var. Knight içinde böyle güzel bir sistemden vazgeçmeye değmez bence akıcılığını iyi gördüm videoda FPS'yi takıntı haline getirmişsiniz.

Eski oyunlarda Intel, NVIDIA ikilisi daha iyi performans veriyor yeni oyunlarda fark yok hatta AMD'nin daha performanslı olduğu oyunlarda var. Knight içinde böyle güzel bir sistemden vazgeçmeye değmez bence akıcılığını iyi gördüm videoda FPS'yi takıntı haline getirmişsiniz.
Takıntı haline getirmek değil. Asas oyuncusu olduğum için bu FPS'lerde attığım pk hiç keyif vermiyor ve 500 TL'lik bilgisayarımın 3500 TL'lik bilgisayardan daha fazla performans sağlaması absürt geliyor doğal olarak bir şeylerin ters gittiği hissine kapılıyorum.
Eski işlemcisi olan i3 3250 tek çekirdekte de Ryzen 5 1600'ün gerisindedir maalesef. Sorunun en büyük nedeni oyunun AMD Zen mimarisiyle optimize olmaması.
Örnek olarak i3 3250 ile aynı mimariyi kullanan i5 3570K işlemcim var. 3.8 GHz'de ortalama 138 puan veriyor Cinebench R15 Single Core'da.
Ryzen 5 1600 ise 145 civarı puan alıyor. Bir de benim işlemcim 3.8 GHz'de çalışırken 138 puan alıyor. 3.5 GHz'de çalışan i3 3250 128 puan alır diye tahmin ediyorum.
Sorun oyunun AMD Zen mimarisi ile optimize olmamasından kaynaklanıyor. İsterseniz işlemci ve anakartınızı satıp Intel sisteme geçebilirsiniz. Veya sadece işlemcinizi satıp üstüne para koyup Ryzen 5 3600 de alabilirsiniz.
Edit: Yazdığım Ryzen 5 1600'ün puanı da eski 14nm sürüm için geçerlidir.
Intel i3-9100f' e geçmek yerine birazcık bekleyip Ryzen 5 3600 almak daha mantıklı bir fikir gibi geliyor. Tavsiyeniz için teşekkür ederim.

Takıntı haline getirmek değil. Asas oyuncusu olduğum için bu FPS'lerde attığım PK hiç keyif vermiyor ve 500 TL'lik bilgisayarımın 3500 TL'lik bilgisayardan daha fazla performans sağlaması absürt geliyor doğal olarak bir şeylerin ters gittiği hissine kapılıyorum.

Intel i3-9100F'e geçmek yerine birazcık bekleyip Ryzen 5 3600 almak daha mantıklı bir fikir gibi geliyor. Tavsiyeniz için teşekkür ederim.

20 senelik bir oyundan bahsediyoruz, artık firmalar bu oyun motorlarına bakarak işlemci veya ekran kartı çıkarmıyorlar. Sadece bu oyunu oynuyorsanız, sistemi almadan bir araştırma yapsaydınız keşke. Intel 2. - 3. nesil işlemci ve ekran kartı tarafında GTX 750 Ti ile akıcı bir deneyim elde ederdiniz zaten. Elinizdeki işlemci ve ekran kartını satarak R5 3600 ve 1660 Ti veya Super alma durumunuz varsa bayağı farkı olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bırakın kurtulun. Metin2 ve knight bırakıp story oyunlara yöneldim. Hayattan keyif almaya başladım. Sürekli bir zorunluluk için mmorpg oyunlar oynamak, büyük bir külfetmiş.

Knight zamanında Intel platformu için verimli olarak yapılmış bir oyun. Motoru çok eski ve en eski Intel işlemciye sahip bir PC dahi açabiliyor ancak AMD platformuna hitap etmediği için optimize değil.
Sorun tamamen oyun motoru, bilgin ola.

Yeni konular

Geri
Yukarı