Kod yazarken wallpaper kullanmak gözü bozar mı?

SellTrack

Hectopat
Kod yazarken arkada cok dikkat dagitmayan wallpaper ile yazarım. Sınav için okula gittigimde hoca gordu ve "renkli arka plan kullanma gözünü bozar dedi" siz ne düşünüyorsunuz. Bildiginiz bilgi, yasanmislik varsa, aydinlatirsaniz sevinirim.

Asıl wallpaper olmadan yazarsanız göz bozulur. Hem kod yazarken ki moodunuzu arttırmak için hem de ilham gelmesi için background kullanılması gayet iyi bence. Tabii wallpaperin parlaklığı yazının parlaklığını geçmesin, çok parlak zaten kullanamazsiniz.

Hangi wallpaperi kullanıyorsunuz bu arada?

Kod editörü olarak ne kullanıyorsunuz? Ayrıca kullandığınız arka plan nedir? Ek olarak monitör çok parlak olmazsa sorun yaratmaz. Genel anlamda ekrana bakmanın sağlığa zararlı olduğu bir gerçek fakat mavi ışık filtreli gözlük satın alarak bu zararları belli oranda engellemeniz mümkün.

Kod editörü olarak ne kullanıyorsunuz? Ayrıca kullandığınız arka plan nedir? Ek olarak monitör çok parlak olmazsa sorun yaratmaz. Genel anlamda ekrana bakmanın sağlığa zararlı olduğu bir gerçek fakat mavi ışık filtreli gözlük satın alarak bu zararları belli oranda engellemeniz mümkün.

Clion kullanıyorum. Eğer başka dile geçersem yine jetbrains in programlarını kullanırım. Mavi ışık için ise zaten gece aktif gece ışığı var onun iş göreceğini düşünüyorum. Parlaklığı da gözümü ağrıtmayacak dereceye indiriyorum evet. Çok canlı fırlayan duvar kağıtlarından çok huzur veren tarz seçiyorum ara sıra değiştiriyorum. Clion programı içerisinden de karartabiliyorum yazının öne çıkması için.

Görsel linki:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben yazarken de aşağıdaki resimdeki gibi gözüküyor.

SCR-20220514-jxw.jpeg

Fazla göz yorar bence de. VS Code'un karanlık temalarını daha hoş buluyorum. Hatta tema olarak da Ayu'nun MirageMod paketini kullanıyorum. Minik bir ekran alıntısı atayım mesela :)

1652528093347.png

Geri
Yukarı