Kodlamaya nasıl başlanmalı?

Şu yaşıma kadar, sürekli kodlama yapmak istemişimdir ancak sadece Scratch'de karakter yürütebilmeyi başarabildim. Kodlamaya başlamak istiyorum. Böyle, minik bir web sistemi tasarlamak, Arduino ile kodlamaya giriş, minik oyunlar programlamak(2D, pixel oyunlar ve yılan oyunları gibi) istiyorum. Ancak zerre bir kodlama hakkında bir kod bile bilgim yok. Kodlamaya nasıl başlamalıyım, nasıl giriş yapmalıyım? Hangi programları kurmalı, neleri tercih etmeliyim? Lütfen yardım edin de şu kardeşiniz iki kod yazsın :D.

C ile başlamanı, eğitime devam ederken ardunio kodlamanı tavsiye ederim. 6 ay sonra javaya başlamanı, biraz ilerleyince Android kodlamanı öneririm. 1 yıl kadar sonra Python bakmanı ve platform bağımsız olarak proje denemeleri yapmalısın. Web sitesi biraz farklı bir olay, onun içinse Python başladıktan sonra CSS ve HTML bakmalısın. Uyulması gereken sıralama bu; "bence". Eğer ben mühendis seviyesinde öğrenmek isterim dersen; backend tarafında çalışmak istersen C ve Java arasında 6 ay kadar Assembly bakmalısın.
İşin özü, programlama hobi olsun diye ayda 1 kez açıp 2 satır yazdıktan sonra ilerleyebilecek bir şey değildir. Aşırı sabır ve emek ister, en önemlisi devamlılık ister. Bende bu sabır var diyorsan hodrimeydan :D.

C ile başlamanı, eğitime devam ederken ardunio kodlamanı tavsiye ederim. 6 ay sonra javaya başlamanı, biraz ilerleyince Android kodlamanı öneririm. 1 yıl kadar sonra Python bakmanı ve platform bağımsız olarak proje denemeleri yapmalısın. Web sitesi biraz farklı bir olay, onun içinse Python başladıktan sonra CSS ve HTML bakmalısın. Uyulması gereken sıralama bu; "bence". Eğer ben mühendis seviyesinde öğrenmek isterim dersen; backend tarafında çalışmak istersen C ve Java arasında 6 ay kadar Assembly bakmalısın.
İşin özü, programlama hobi olsun diye ayda 1 kez açıp 2 satır yazdıktan sonra ilerleyebilecek bir şey değildir. Aşırı sabır ve emek ister, en önemlisi devamlılık ister. Bende bu sabır var diyorsan hodrimeydan :D.
Şu ana kadar en açıklayıcı yazı sizin yazınız ve bir hocamın gönderdiği video oldu. Teşekkür ederim.

Bu yazdıklarım "basit seviyede bir şeyler" yapmana yeter. Ben oyun yazacağım, uygulama yapacağım diyorsan senin öğrenme hızına bağlı olarak süreleri minimum X2 yapmalısın.

Hocam siz yetkilisiniz, daha açık anlatır mısınız rica etsem :D
Daha açık nasıl anlatabilrim ki :)

En büyük yanılgılardan birisi zaten dil mevzusuna takılmak. Programlama mantığını anladıktan sonra zaten yeni bir dil öğrenmen ilk öğrenişin kadar sancılı olmayacak. Bu nedenle ilk öğrendiğin dil gönlünce sevdiğin bir dil olsun. Bunu da ancak sen bilebilirsin.

Hep algoritma mantığı denir fakat bunu da zamanla kavrarsın. Algoritmanın olayı bir işi nasıl yapacağına dair adımlardır temelde. Programını da bu mantıkla yazarsın. Örneğin su içmek için ilk olarak ne yaparsın? Kalkarsın, mutfağa yönelirsin ve bardağa suyu koyarsın. Daha sonra da içersin. Bu kadar işte.

Devamı da pratik yaparak gelecek, ufkunu açacak.

Daha açık nasıl anlatabilirim ki :)

En büyük yanılgılardan birisi zaten dil mevzusuna takılmak. Programlama mantığını anladıktan sonra zaten yeni bir dil öğrenmen ilk öğrenişin kadar sancılı olmayacak. Bu nedenle ilk öğrendiğin dil gönlünce sevdiğin bir dil olsun. Bunu da ancak sen bilebilirsin.

Hep algoritma mantığı denir fakat bunu da zamanla kavrarsın. Algoritmanın olayı bir işi nasıl yapacağına dair adımlardır temelde. Programını da bu mantıkla yazarsın. Örneğin su içmek için ilk olarak ne yaparsın? Kalkarsın, mutfağa yönelirsin ve bardağa suyu koyarsın. Daha sonra da içersin. Bu kadar işte.

Devamı da pratik yaparak gelecek, ufkunu açacak.

Algoritmayı biliyorum. Hocaların dediğine göre Pyhton daha başlangıç için uygun bir dil ve şu anlık onu seçeceğim gibi. Yazan ve yardım eden herkese ayrı ayrı teşekkürler.

Herkes Python demişte web sitesi ile Python'un ne alakası var acaba? Python başlangıç için uygun bir dilde değil. Python daha çok güvenlik ve yapay zeka alanında kullanılır. Başlangıç için kesinlikle Java, C# ve C++ öğrenilmelidir.
Böyle, minik bir web sistemi tasarlamak...
Web sitesi için JavaScript, CSS ve PHP öğrenmeniz gerekli.
Arduino ile kodlamaya giriş...
Bildiğim kadarıyla Arduino için C++ öğrenmelisiniz. Daha detaylı bilgi için araştırabilirsiniz.
...minik oyunlar programlamak(2D, pixel oyunlar ve yılan oyunları gibi) istiyorum.
Oyun için tavsiyem: C# ve C++. Oyun motorları olarak: Unreal Engine ve Unity olabilir.

Dil öğrenmekle iş bitmez. Frameworkleri de öğrenmeniz gereklidir. Dil öğrendim kodlama biliyorum değil kısacası :) Her şeyden öncede İngilizce öğrenmeniz gerekli.

Geri
Yukarı